شنیدن امواتذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش :آیا اموات صدای ما را می شنوند؟
پاسخ :عدم قطع ارتباط روح بابدن پس از مرگ

[ویرایش]

بر اساس آیات و روایات، ارتباط خاصی میان قبر برزخی و قبر خاکی، یعنی بین روح انسان در برزخ و بدن مادی او در قبر خاکی وجود دارد. این ارتباط، در اصل از ارتباط روح و بدن مادی که در طول زندگی دنیوی با یکدیگر یک نوع اتحاد داشته‌اند، سرچشمه می‌گیرد که با قطع تعلق روح از بدن پس از مرگ به کلی از میان نمی‌رود، بلکه یک نوع ارتباط در حد پایین‌تری میان روح برزخی و بدن مادی و خاکی وجود دارد، از همین رو، قبر خاکی با قبر و عالم برزخی روح ارتباطی دارد که نقاط دیگر این ارتباط را ندارند، به همین جهت است که به رغم حضور روح در عالمی فوق ماده، زمان و مکان (برزخ) توجه خاصی به بدن مادی و نقطه‌ای که بدن خاکی در آن است، دارد.

احکام خاص اموات نشانه این ارتباط

[ویرایش]

بر اساس ارتباط میان قبر خاکی و قبر برزخی است که دستور و احکام خاصی در باب قبر، تشییع جنازه، کفن، دفن، حرمت قبر، استحباب زیارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت بر سر قبور و نظایر آن ها در شریعت اسلامی وجود دارد.
ارتباط روح با قبر خاکی موجب می‌شود که بتوان از این طریق بهتر با روح رابطه برقرار و به او توجه کرده و نیز توجه او را جلب کرد. بدین جهت در روایات تأکید فراوانی بر زیارت قبور، دعا، طلب رحمت و مغفرت و تلاوت قرآن کریم بر سر قبرها شده ، هر چند این آداب در هر جایی برای مردگان خوب است، ولی به دلیل ارتباط قبر برزخی با قبر خاکی بر انجام این آداب بر سر قبرها تأکید بیش تری شده و از استحباب بیش تری برخوردار است. امام رضا(ع) فرمود: هر کس قبر مؤمنی را زیارت کند و سوره انّا انزلناه را هفت بار، بر قبر او بخواند، خداوند او و صاحب قبر را می آمرزد.
[۱] .صدوق من لا یحضره الفقیه، ، ج ۱، ص ۱۱۵، ح ۴۰.صدوق، دارالأضواء، بیروت

از طرفی ارواح نیز بر اساس این ارتباط با بدن مادی و قبر خود از حضور مومنان مسرور و شادمان می‌شوند.
حضرت علی(ع) می‌فرماید: اموات خود را زیارت کنید ،چون آن‌ها به خاطر زیارت شما خوشحال می‌شوند. شخص کنار قبر پدر و مادرش بعد از این که برای آن‌ها دعا کرد، می‌تواند حاجات خود را طلب نماید.
[۲] . وسائل الشیعه، ج ۲، ص ۸۷۸، ح ۵،نشر دارالاحیا التراث العربی، بی تا
در روایات متعددی وارد شده: وقتی مؤمنان به زیارت اهل قبور می‌روند، آن‌ها علم به حضورشان پیدا می‌کنند . از حضور مؤمنان بر سر قبور خود خوشحال می‌شوند . با آن‌ها اُنس می‌گیرند. وقتی که مؤمنان از روی قبر آن‌ها دور می‌شوند، دچار وحشت می‌شوند.
[۳] . وسائل الشیعه، ج ۲، ص ۸۷۸، احادیث ۴۳۲۱.

خواندن دعا و قرآن و طلب آمرزش برای اموات و زیارت قبور آنان موجب آرامش اهل قبور و بالا رفتن درجه آن‌ها می‌شود. از امام صادق(ع) سؤال شد: زمانی که شخص بر قبر پدرش و قبر افراد دیگر اعم از این که نزدیک قبر پدرش باشند یا قبوری که دورتر هستند، حضور پیدا کند، آیا نفعی برای اهل قبور دارد؟ امام(ع) فرمود: بله، حضور برای اهل قبور نفع دارد. همان طوری که برای شما هدیه‌ای آورند، شاد و خوشحال می‌شوید، آن‌ها هم از حضور شما خوشحال می‌شوند.
ازاین روایات استفاده می شود كه اموات حضور افراد و همین طور صدای آن ها را متوجه می شوند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. .صدوق من لا یحضره الفقیه، ، ج ۱، ص ۱۱۵، ح ۴۰.صدوق، دارالأضواء، بیروت
۲. . وسائل الشیعه، ج ۲، ص ۸۷۸، ح ۵،نشر دارالاحیا التراث العربی، بی تا
۳. . وسائل الشیعه، ج ۲، ص ۸۷۸، احادیث ۴۳۲۱.
۴. میزان الحکمه، ج ۲، ص ۱۲۰۰، ح ۷۹۸۸،نشر دارالحدیث، قم، ۱۴۱۶ ق    


منبع

[ویرایش]

سایت پرسمان.    


رده‌های این صفحه : برزخ | کلام | معاد شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار