شناخته نشدن صدا نزد نامحرمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حضرت زهرا، حضرت زینب، ریگ

پرسش: آیا حضرت زهرا (سلام‌الله‌علیهم) یا حضرت زینب (سلام‌الله‌علیهم) در سخنرانیشان برای این که صدای اصلیشان پیش نامحرمان شناخته نشود، ریگ در دهانشان می‌گذاشتند؟

پاسخ: اولا: چنین حدیثی یافت نشد و هیچ فقیهی نیز به چنین چیزی برای دوری از نامحرم استدلال نکرده است.بررسی تاریخی

[ویرایش]

با تحقیق و جست و جویی که در منابع حدیثی شیعه انجام شد، چنین حدیثی یافت نشد، و هیچ فقیهی نیز به چنین چیزی برای دوری از نامحرم استدلال نکرده است. وانگهی، سخنرانی‌های عمومی این دو بزرگوار با این که از شدت و حرارتی سیاسی برخوردار بود، در تاریخ چنین چیزی گزارش نشده که در این سخنرانی‌ها ریگ و سنگریزه بر دهان می‌گذاشتند.

مقام والای حضرت فاطمه

[ویرایش]

موقعیت‌های گوناگون بر اساس تکلیف الاهی و تصمیم‌گیری بر مبنای شناخت دقیق و درست از دین و احکام الهی قرار می‌دادند. لذا بانوانی که فاطمه و زینب کبری (سلام‌الله‌علیهم) را الگوی خود قرار داده باشند، باید زندگی خویش را بر اساس قرآن و عترت و نیز فهم و شناخت درست از آنان تنظیم کنند و در درک تکالیف و احکام الهی در همه موقعیت‌های زندگی فردی و اجتماعی هوشیار باشند تا در مسیر صحیح زندگی و سعادت و خوشبختی دنیوی و اخروی قرار گیرند. در این راستا، احکام و موازینی درباره صحبت کردن با نامحرم و یا سخنرانی نمودن در میان نامحرمان، از سوی شارع مقدس تعیین شده چه واجب و چه مستحب.

منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «شناخته نشدن صدا نزد نامحرم»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۱/۲۹.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار