سوره‌های مناسب برای دفع خطر در سفرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: سفر، قضا و قدر، صدقه، دعا، یاد خدا، قرآن.

پرسش: برای جلوگیری از حوادثی که هنگام سفر رخ می‌دهد، خواندن چه سوره‌ها و آیاتی مناسب است؟

پاسخ اجمالی: برخی حوادث بر اساس قضا و قدر الهی وقوع آنان قطعی است و قطعاً اتفاق می‌افتد ولی برخی حوادث با عواملی مانند: صدقه، دعا و ... قابل برطرف شدن است که در روایات خواندن برخی سوره‌ها از جمله: سوره قدر، توحید، حمد و صف و... توصیه شده است


مقدمه

[ویرایش]

ابتدا باید گفت؛ حوادثی که برای انسان‌ها رخ می‌دهد، یا بر اساس تدبیر خداوند در عالم وجود، وقوع آنان قطعی و حتمی بوده که چاره‌ای از رخ‌دادن آن نیست، و یا آن‌که چیزی است که با عواملی مانند صدقه، دعا و... قابل برطرف شدن است که این پاسخ، مرتبط با نوع دوم آن خواهد بود.
در همین راستا به یاد خدا بودن و خواندن هر بخشی از قرآن پیش از سفر، سبب آرامش خاطر انسان می‌شود و بر لذت سفر می‌افزاید و از نگرانی و اضطراب مسافر می‌کاهد و همین موضوع به تنهایی باعث کاهش حوادث خواهد شد.
با این وجود در روایات، تاکید ویژه‌ای بر خواندن برخی سوره‌ها و آیات در هنگام سفر شده است که به تعدادی از این روایات اشاره می‌کنیم.

قدر

[ویرایش]

امام سجاد (علیه‌السّلام): «اگر کسی سوره «انا انزلناه» را بخواند و پیاده حج برود، رنج پیاده‌روی را احساس نمی‌کند».
امام سجاد (علیه‌السّلام): «هرکه هنگام سوار شدن بر مرکبش سوره «انا انزلناه» را بخواند، سالم و آمرزیده بازگردد و خواننده آن محکم‌تر از آهن بر مرکب خواهد نشست».
امام باقر (علیه‌السّلام) فرمود: «اگر چیزی می‌توانست بر قدر الهی پیشی گیرد، ادعا می‌کردم که هر کسی که سوره قدر را هنگام سفر یا خروج از منزل بخواند، ان‌شاء الله سالم به خانه برمی‌گردد».

توحید

[ویرایش]

پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم): «اگر کسی هنگام سفر دو سمت در خانه‌ خود را بگیرد و یازده بار سوره توحید را بخواند، خدا نگهبان او است تا برگردد».

صف

[ویرایش]

پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم): «هرکه همیشه در سفرهایش سوره صف را بخواند، خداوند او را حفظ می‌کند و از خطرات دزد و راهزن در امان است تا به خانه‌اش برگردد».
امام صادق (علیه‌السّلام): «هرکه سوره صف را قرائت کند و در سفرهایش بر قرائت آن مداومت ورزد، از خطرات و راهزنان در امان می‌ماند و همواره در حفظ و حراست الهی است تا نزد خانواده‌اش بازگردد».

طور

[ویرایش]

امام صادق (علیه‌السّلام): «کسی که بر خواندن سوره طور در مسافرت مداومت داشته باشد، در سفر ایمن است».

ممتحنه

[ویرایش]

امام صادق (علیه‌السّلام): «هرکه در سفرش سوره ممتحنه را بخواند، از حوادث سفر در امان است تا این‌که به جایگاه خود برگردد».

نوح

[ویرایش]

امام صادق (علیه‌السّلام): «اگر مسافری سوره نوح را بخواند، درهای گشایش و بهره‌مندی برای او باز می‌شود تا این‌که به منزل خود برگردد».

مرسلات

[ویرایش]

امام صادق (علیه‌السّلام): «اگر مسافری سوره مرسلات را بخواند، در سفر از هر مشکلی محفوظ است».

ذاریات

[ویرایش]

«اگر مسافری سوره ذاریات را بخواند، در امنیت است و در راه محفوظ است».

سوره‌های حمد معوذتین توحید و آیة الکرسی

[ویرایش]

امام کاظم (علیه‌السّلام): «هرکه تصمیم به مسافرت گرفت، در مقابل خانه‌اش ایستاده و به سمتی که به سوی آن عازم است و نیز از سمت راست و چپش سوره حمد، معوّذتین، سوره توحید و آیة الکرسی را بخواند و سپس این دعا را نیز بخواند:

«اللَّهُمَّ احْفَظْنِی وَ احْفَظْ مَا مَعِی وَ سَلِّمْنِی وَ سَلِّمْ مَا مَعِی وَ بَلِّغْنِی وَ بَلِّغْ مَا مَعِی بِبَلَاغِک الْحَسَنِ الْجَمِیلِ؛ در این صورت، خدا او و هرچه با او و هرکه همراه او است را سالم به مقصد برساند».

برخی از آیات

[ویرایش]

پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم): هرکه هنگام سوار شدن این آیه را خوانده:

«اِنَّ رَبَّکمُ اللَّهُ الَّذِی خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْاَرْضَ فِی سِتَّةِ اَیامٍ‌...»، و سپس این دعا را بخواند: «اَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی‌ لا اِلهَ اِلَّا هُوَ الْحَی الْقَیومُ‌ وَ اَتُوبُ اِلَیهِ. اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِی ذُنُوبِی فَاِنَّهُ لَا یغْفِرُ الذُّنُوبَ اِلَّا اَنْتَ»، خدا او را می‌آمرزد.
پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم): کسی که در سفر این آیات ۲۲ تا ۲۸ سوره قصص را تلاوت کند: «وَ لَمَّا تَوَجَّهَ تِلْقاءَ مَدْینَ قالَ عَسی‌ رَبِّی اَنْ یهْدِینِی سَواءَ السَّبِیلِ» ‌ تا «وَ اللَّهُ عَلی‌ ما نَقُولُ وَکیلٌ‌»؛ خدا او را از هر درنده آدم‌خوار، و دزد متجاوز، و هر حشره زهرناک نیش‌داری ایمن می‌دارد، تا به خانواده‌اش بازگردد.
امام علی (علیه‌السّلام): هرکه از غرق شدن (هنگام سفر) می‌هراسد، این دعای شامل این آیات را بخواند: «بِسْمِ اللَّهِ مَجْراها وَ مُرْساها اِنَّ رَبِّی لَغَفُورٌ رَحِیمٌ‌» بِسْمِ اللَّهِ الْمَلِک الْحَق‌ «ما قَدَرُوا اللَّهَ حَقَّ قَدْرِهِ وَ الْاَرْضُ جَمِیعاً قَبْضَتُهُ یوْمَ الْقِیامَةِ وَ السَّماواتُ مَطْوِیاتٌ بِیمِینِهِ سُبْحانَهُ وَ تَعالی‌ عَمَّا یشْرِکونَ»
امام صادق (علیه‌السّلام): اگر در زمانی ‌که سفر مکروه است، قصد سفر دارید، آیة ‌الکرسی را بخوانید.
امام صادق (علیه‌السّلام): «هرکه هر شب و نیز هنگام سفر «آیة الکرسی» بخواند، خودش و هر چه با خود دارد، سالم خواهد ماند...».
امام صادق (علیه‌السّلام) هنگامی که پا بر رکاب می‌نهاد، این آیه را می‌خواند: «سُبْحانَ الَّذِی سَخَّرَ لَنا هذا وَ ما کنَّا لَهُ مُقْرِنِین‌»، سپس هفت بار تسبیح، هفت بار حمد و هفت بار تهلیل بر زبان می‌آورد.
امام کاظم (علیه‌السّلام): «هر کسی هنگام سوار شدن بر مرکب بگوید «بِسْمِ اللَّهِ وَ لَا حَوْلَ وَ لَا قُوَّةَ اِلَّا بِاللَّهِ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَذَا وَ سُبْحانَ الَّذِی سَخَّرَ لَنا هذا وَ ما کنَّا لَهُ مُقْرِنِین‌»، خدا او و وسیله نقلیه او را حفظ می‌کند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص۲۴۲، قم، شریف رضی، چاپ چهارم، ۱۴۱۲ق.    
۲. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص۲۴۲، قم، شریف رضی، چاپ چهارم، ۱۴۱۲ق.    
۳. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص۲۴۳.    
۴. قطب‌ راوندی، سعید بن هبة‌الله، الدعوات، ص۲۹۴، (سلوة الحزین)، قم، مدرسه امام مهدی (عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف)، چاپ اول، ۱۴۰۷ق.    
۵. بحرانی، سید‌هاشم، البرهان فی تفسیر القرآن، ج۵، ص۳۶۱، تهران، بنیاد بعثت، چاپ اول، ۱۴۱۶ق.    
۶. بحرانی، سید‌هاشم، البرهان فی تفسیر القرآن، ج۵، ص۳۶۱، تهران، بنیاد بعثت، چاپ اول، ۱۴۱۶ق.    
۷. بحرانی، سید‌هاشم، البرهان فی تفسیر القرآن، ج‌۵، ص۱۷۵.    
۸. محدث نوری، حسین، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج۸، ص۲۴۶، قم، مؤسسه آل البیت (علیه‌السّلام)، چاپ اول، ۱۴۰۸ق.    
۹. محدث نوری، حسین، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج۸، ص۲۴۶، قم، مؤسسه آل البیت (علیه‌السّلام)، چاپ اول، ۱۴۰۸ق.    
۱۰. محدث نوری، حسین، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج‌۸، ص۲۴۷- ۲۴۸.    
۱۱. محدث نوری، حسین، مستدرک الوسائل و مستنبط المسائل، ج‌۸، ص۲۴۶.    
۱۲. کلینی، محمد بن یعقوب، کافی، ج۲، ص۵۴۳، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، آخوندی، محمد، تهران، دار الکتب الاسلامیة، چاپ چهارم، ۱۴۰۷ق.    
۱۳. اعراف/سوره۷، آیه۵۴.    
۱۴. بقره/سوره۲، آیه۲۵۵.    
۱۵. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص۲۴۸.    
۱۶. شیخ صدوق، محمد بن علی، من لا یحضره الفقیه، ج۲، ص۲۷۰، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ دوم، ۱۴۱۳ق.    
۱۷. هود/سوره۱۱، آیه۴۱.    
۱۸. زمر/سوره۳۹، آیه۶۷.    
۱۹. شیخ صدوق، محمد بن علی، خصال، ج۱، ص۶۱۹، محقق، مصحح، غفاری، علی اکبر، قم، دفتر انتشارات اسلامی، چاپ اول، ۱۳۶۲ش.    
۲۰. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص۲۴۳.    
۲۱. طبرسی، حسن بن فضل، مکارم الاخلاق، ص۲۵۴.    
۲۲. زخرف/سوره۴۳، آیه۱۳.    
۲۳. شیخ صدوق، محمد بن علی، من لا یحضره الفقیه، ج۲، ص۲۷۲.    
۲۴. شیخ صدوق، محمد بن علی، ثواب الاعمال و عقاب الاعمال، ص۱۹۱، قم، دار الشریف الرضی للنشر، چاپ دوم، ۱۴۰۶ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «سوره‌های مناسب برای دفع خطر در سفر» تاریخ بازیابی۱۳۹۹/۱۰/۲۱.    


رده‌های این صفحه : دعای سفر | مباحث حدیثی | مباحث قرآنی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار