رشد علومذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ظهور امام زمان، پیشرفت، علم، دانش، رشد.
پرسش: آیا می‌توانید برای من توضیح عقلانی و تجربی درباره مضمون این حدیث بیاورید؟ امام صادق ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید:‌ «علم و دانش بیست و هفت حرف است و همه آنچه پیامبران آورده‌اند، تنها دو حرف آن است و مردم تاکنون جز به آن دو حرف آشنایی ندارند و هنگامی که قائم ما قیام کند، بیست و پنج حرف دیگر را بیرون می‌آورد، آن را بین مردم نشر و گسترش می‌دهد و آن دو حرف را نیز ضمیمه می‌کند و مجموع بیست و هفت حرف را میان مردم منتشر می‌سازد.» (بحارالانوار، ج ۵۲، ص ۳۳۶).
پاسخ:


رشد علوم در زمان ظهور امام زمان

[ویرایش]

یکی از مسائل مهم در عصر ظهور امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف، پیشرفت و رشد علوم مادی و معنوی است. علم در این زمان به بالاترین حد پیشرفت می‌رسد؛ همان‌طور‌که روایاتی مانند حدیث ذکر شده، در پرسش به آن تصریح کرده‌اند.


مراد از «أخرج» در روایت

[ویرایش]


باید توجه داشت که این روایت («الْعِلْمُ‌ سَبْعَةٌ وَ عِشْرُونَ‌ حَرْفاً فَجَمِیعُ مَا جَاءَتْ بِهِ الرُّسُلُ حَرْفَانِ فَلَمْ یَعْرِفِ النَّاسُ حَتَّی الْیَوْمِ غَیْرَ الْحَرْفَیْنِ فَإِذَا قَامَ قَائِمُنَا أَخْرَجَ الْخَمْسَةَ وَ الْعِشْرِینَ حَرْفاً فَبَثَّهَا فِی النَّاسِ وَ ضَمَّ إِلَیْهَا الْحَرْفَیْنِ حَتَّی یَبُثَّهَا سَبْعَةً وَ عِشْرِینَ حَرْفاً») و روایات همانند آن، نمی‌گویند که همه مردم فوری، بیست و هفت حرف علم را در عصر ظهور یاد می‌گیرند؛ بلکه تعبیر در سخن امام صادق ـ علیه‌السلام ـ «أخرج» است؛ یعنی حضرت حجت ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ بقیه حروف علم را بیرون می‌آورد. به این معنا که آن حضرت بیست و هفت حرف علم را برای یادگیری مردم به عرصه ظهور می‌رساند و سفره علم را در این حد گسترش می‌دهند.

طرح یک پرسش

[ویرایش]

اما آیا هر کسی بیست و هفت حرف را یاد می‌گیرد و به مرتبه بالای علمی می‌رسد؟

پاسخ به پرسش بالا

[ویرایش]

این بستگی به تلاش و کوشش افراد دارد و به‌یقین تعدادی به مرتبه بالای علمی که ذکر شد، می‌رسند و حلقه‌های علمی و کلاس‌های دانش‌اندوزی را تشکیل می‌دهند و بر دانش دیگران می‌افزایند و کسانی که طالب علم باشند، در کلاس آنها شرکت می‌کنند؛ ازاین‌رو در روایتی، امام علی ـ علیه‌السلام ـ می‌فرماید: «کَأَنِّی أَنْظُرُ إِلَی شِیعَتِنَا بِمَسْجِدِ الْکُوفَةِ وَ قَدْ ضَرَبُوا الْفَسَاطِیطَ یُعَلِّمُونَ النَّاسَ الْقُرْآنَ کَمَا أُنْزِل‌»؛ «گوئی شیعیانم را می‌نگرم که در مسجد کوفه خیمه‌ها زده‌اند و در آن دانش‌های اصیل قرآنی را به مردم می‌آموزند».


نتیجه بحث

[ویرایش]

گرچه حضرت ولی‌ عصر ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ با ظهورشان امکان یادگیری بیست و هفت حرف علم را فراهم می‌فرماید و حتی امکان رشد علمی دفعی نیز وجود دارد، ولی در همان عصر هم افرادی هستند که به قله علمی نمی‌رسند و رسیدن به قله علمی نیازمند تلاش آنهاست؛ عیناً همانند مرتبه بالای تقوا‌یی که هر کس می‌تواند با تلاش و کوشش آن را به‌دست آورد. پس همان‌طور‌که رسیدن به قله تقوا نیازمند مجاهدت است، رسیدن به درجه بیست و هفتم علم نیز، نیاز به تلاش و پیگیری دارد.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالأنوار، ج ۵۲، ص ۳۳۶، مؤسسة الوفاء، بیروت، سال ۱۴۰۴ق.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالأنوار، ج ۵۲، ص ۳۶۴، مؤسسة الوفاء، بیروت، سال ۱۴۰۴ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : حکومت جهانی حضرت مهدی | ظهور | مهدویت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار