راه استجابت دعاذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه دعا، استجابت دعا.

پرسش چرا دعاهایم مستجاب نمی‌شود؟ راه‌های استجابت دعا چیست؟

پاسخ راه‌های استجابت دعا، عبارت‌اند از: ۱. نفع دیگران را در نظر داشتن؛ ۲. دعا درباره حاجات معنوی؛ ۳. تعارض نداشتن با قوانین؛ ۴. اعتماد به خداوند و ... .


استجابت دعا در قرآن

[ویرایش]

نکته اصلی پاسخ شما با دقت در این آیه قرآن روشن می‌شود: «وَ قالَ رَبُّکُمُ ادْعُونی‌ أَسْتَجِبْ لَکُمْ إِنَّ الَّذینَ یَسْتَکْبِرُونَ عَنْ عِبادَتی‌ سَیَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ داخِرین»؛ پروردگار شما گفته است: «مرا بخوانید تا (دعای) شما را بپذیرم! کسانی که از عبادت من تکبر می‌ورزند، به‌زودی با ذلت وارد دوزخ می‌شوند!».‌

مقدمی بودن دعا

[ویرایش]

در آیه علاوه بر اینکه دعا از جنبه مقدمی و برای رسیدن به مقصود و حاجت، مورد توجه قرار گرفته است (ادعونی استجب لکم)، از جنبه ذی المقدمی نیز لحاظ شده است (ان الذین یستکبرون عن عبادتی...).
یعنی دعا هم طلب است و هم مطلوب (چه مستجاب شود و چه نشود، مطلوب است)، هم وسیله است و هم غایت، هم مقدمه است و هم نتیجه و هدف و سرّ اصرار و تأکید روایات هم در همین نکته نهفته است.

فلسفه دعا

[ویرایش]

به عبارت دیگر، فلسفه و هدف اولی دعا کردن، خود دعا کردن و زنده نگه داشتن حالت دعاست و اگر کسی توفیق دعا کردن پیدا کرد، باید مطمئن باشد که مورد عنایت خدا قرار گرفته و در حقیقت خواسته اصلی او که مناجات، سخن گفتن و ارتباط با خدا بوده به دست آمده است؛ اما دریافت خواسته مورد نظر، هدفِ در مرتبه دوم است که برای به اجابت رسیدن آن، باید شرایطی را در نظر داشت و رعایت کرد؛ از جمله اینکه:

راه‌های استجابت دعا

[ویرایش]

راه‌های استجابت دعا، عبارت‌اند از:

← نفع دیگران را در نظر داشتن


انسان از خدا چیزی را بخواهد که حرام نباشد یا به ضرر دیگران نباشد و یا ... .

← دعا درباره حاجات معنوی


هم‌چنین دعایی که در روایات و آیات، سفارش فراوان به آن شده، دعا و درخواست درباره حاجات و حوایج معنوی است؛. مانند درخواست توفیق برای اطاعت اوامر الاهی و ترک محرمات و دعا برای جامعه اسلامی و مؤمنان و ... .

← تعارض نداشتن با قوانین


اگرچه آموزه‌های دینی به ما می‌گوید در امور کوچک و بزرگ دعا کنیم و در دعا اصرار و پی‌گیری داشته باشیم، ولی برای تشخیص صلاح و مصلحت در دعا، باید به این نکته توجه کرد که دعا نیز امری قانون‌مند است؛ لذا نباید با قوانین تشریعی و تکوینی پروردگار در تعارض باشد.

← اعتماد به خداوند


در حصول نتیجه هم نباید شتاب کرد و باید استجابت را از جهت زمان به خدا واگذار نمود، تا آنچه مصلحت است، عمل نماید.

← راه‌های دیگر استجابت دعا


از طرفی نیز اموری نظیر «ذکر صلوات در ابتدا و انتهای هر دعا، مراقبت از قلب در برابر وسوسه‌ های شیطان، قطع امید از غیر خدا و تنها تکیه نمودن بر او» به استجابت دعا کمک می‌کنند.

دعا کردن به زبان استعداد

[ویرایش]

انسانی که در همه امور ذاتاً فقیر و محتاج به وجود بی‌نیاز خداست، بدون تردید، دعا کردن در همه شرایط، در صورت اجابت و یا عدم اجابت آن به نفع انسان است؛ زیرا اگر دعا به زبان استعداد باشد، دست رد به سینه سائل نمی‌خورد و دعایش پذیرفته خواهد شد. از آن جهت که فیض خداوند کامل و فوق کمال است و اگر پذیرنده، استعداد پذیرش فیض را داشته باشد، فیض الهی از خزینه‌هایی که پایان ندارد و کمبودی در آنها ایجاد نمی‌شود، بر او افاضه خواهد شد.

ناامید نشدن از رحمت خداوند

[ویرایش]

چگونه می‌توان از درگاه چنین خدایی ناامید و مأیوس شد؟ خداوندی که نگاه لطف و رحمتش عالم‌گیر است، دعا و مناجات و توبه و بازگشت، را عمومیت بخشیده و همه انسان‌ها را به درگاه خویش فرا خوانده است. چنانچه می‌فرماید: «یا عِبادیَ الَّذینَ اسْرَفُوا عَلی انْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ»؛ «ای بندگان من که بر خود ستم و اسراف کرده‌اید، از رحمت خدا ناامید نشوید».

← بزرگ‌ترین گناه


صفت یأس و ناامیدی از رحمت خدا، از جمله بزرگ‌ترین گناه و کفران الهی محسوب شده و موجبات محرومیت و هلاکت ابدی انسان را فراهم می‌سازد و باز می‌فرماید: «وَ مَنْ یَقْنَطُ مِنْ رَحْمَةِ رَبِّهِ الا الضَّالُّونَ»؛ «کیست که ناامید از رحمت خدا شود، مگر گمراهان و اهل ضلالت».
بلکه از بعضی آیات معلوم می‌شود که: «لا یَیْأَسُ مِنْ رَوْحِ اللَّهِ الا الْقَوْمُ الْکافِرُونَ»؛ «مأیوس نمی‌شوند از رحمت خدا مگر کفار».پس هیچ‌گاه نباید از توسل و دعا به درگاه الهی ناامید و مأیوس شد.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مؤمن (غافر) (۴۰)، آیه ۶۰.    
۲. زمر (۳۹)، آیه ۵۳.    
۳. حجر (۱۵)، آیه ۵۶.    
۴. یوسف (۱۲)، آیه ۸۷.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «راه استجابت دعا»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۶/۱۷.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | استجابت دعا | دعا
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار