راه‌های رسیدن ثواب به میتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ثواب، میت، مرگ، برزخ.

پرسش: آیا انسان پس از مرگ و جواب دادن به نکیر و منکر و رها شدن از سؤالات شب اول قبر، دوباره ثواب و ره‌توشه‌ای به او واصل می‌شود؟

پاسخ: با اینکه در برزخ جای عمل نیست، با یکی از این راه‌ها، ممکن است ثواب و ره‌توشه‌ای پس از مرگ به میت برسد: ۱. دیگران کار نیکی در رابطه با میت انجام می‌دهند. ۲. خودش در زمان حیات پایه‌گذار کار نیکی بوده تا چندی که آن برنامه در بین مردم رواج دارد و مردم به آن عمل می‌کنند، بهره‌ای هم مؤسس می‌برد و باعث زیادی ثواب او می‌شود.


تفاوت دنیا با آخرت

[ویرایش]

زندگی دنیا به گونه‌ای است که انسان میل و رغبت‌های متضاد و متزاحمی پیدا می‌کند و همواره بر سر دو راهی‌هایی واقع می‌شود که ناچار است یکی از آنها را انتخاب کند و همین امر زمینه تکلیف را فراهم می‌سازد، تکلیفی که تا آخرین لحظات عمرش ادامه می‌یابد و حکمت و عدالت الهی اقتضا دارد که عمل‌کنندگان به تکالیف، به پاداش شایسته و متخلفین به کیفری مناسب برسند.
از همین‌جا یکی از مهم‌ترین فرق‌ها بین عالم دنیا و آخرت روشن می‌شود؛ یعنی عالم دنیا، عالمی است که زمینه انتخاب و گزینش و آزمایش فراهم است؛ ولی عالم آخرت عالمی است که تنها سرای تحقق پاداش‌ها و کیفرها و نتایج ابدی اعمال نیک و بدی است که در دنیا انجام گرفته است.

← حدیثی از امام علی


لذا امام علی (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «اکنون هنگام عمل است نه حساب، و فردا وقت حساب است نه عمل».

ارتقای درجه میت با رسیدن ثواب به او

[ویرایش]

بنابراین بعد از مرگ و انتقال از این عالم، دیگر انسان قدرت بر کار نیک و بد را ندارد و از این جهت پرونده انسان مختومه می‌شود.

← اهدای خیرات


ولی اگر دیگران کار نیکی به قصد او انجام بدهند یا اهدای ختم قرآن و یا دعایی در حق او بکنند، در عالم دیگر در پرونده او ثبت می‌شود و باعث ارتقای درجه می‌گردد که در این مورد روایات زیادی داریم.

←← حدیثی از امام صادق


در روایتی امام صادق (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «قسم به خدای متعال! مردگان رفتن شما را (بر سر قبرشان) می‌دانند و با حضور شما مسرور می‌شوند و با شما انس می‌گیرند و بهره‌مند می‌شوند».

←← حدیثی دیگر


و باز در روایت دیگری است: یکی از شاگردان امام صادق (علیه‌السلام) می‌پرسد: چه چیزی بعد از مرگ میت به او عاید می‌شود، امام در جواب فرمودند: «حج و صدقه و روزه به نیابت از میت به او می‌رسد».
روایات زیادی در این مورد داریم.

← انجام صدقات جاریه


گاهی میت کار نیکی در دنیا انجام داده و آن عمل نیک تا آن زمان که مورد استفاده قرار می‌گیرد، مفید به حال آن مرده خواهد بود؛ مسجدی ساخته، پلی احداث نموده، مدرسه‌ای بنیان نهاده، قناتی جاری کرده یا فرزند صالحی را تربیت نموده و کارهای خوب دیگری انجام داده.

←← حدیثی از پیامبر


بنا بر روایاتی که از پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم) نقل شده: هر کسی پایه‌گذار یک کار نیکی باشد تا چندی که به آن عمل می‌شود، بهره و حظی هم مؤسس می‌برد، بدون اینکه ثواب او کاسته شود.

نتیجه بحث

[ویرایش]

با اینکه در برزخ جای عمل نیست، با یکی از این راه‌ها، ممکن است ثواب و ره‌توشه‌ای پس از مرگ به میت برسد:
۱. دیگران کار نیکی در رابطه با میت انجام می‌دهند.
۲. خودش در زمان حیات پایه‌گذار کار نیکی بوده تا چندی که آن برنامه در بین مردم رواج دارد و مردم به آن عمل می‌کنند، بهره‌ای هم مؤسس می‌برد و باعث زیادی ثواب او می‌شود.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. آیت‌الله مکارم شیرازی، معاد و جهان پس از مرگ، قم، انتشارات هدف.
۲. استاد مصباح یزدی، آموزش عقاید، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، ج۳، ص۶۰ به بعد، ۱۳۷۸ش.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مصباح یزدی، آموزش عقاید، ج۱، ص۳۹۸، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۸ش.    
۲. مصباح یزدی، آموزش عقاید، ج۱، ص۳۹۸، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۸ش.    
۳. مصباح یزدی، آموزش عقاید، ج۱، ص۳۹۹، تهران، سازمان تبلیغات اسلامی، ۱۳۷۸ش.    
۴. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعه، ج۲، ص۸۷۸، بیروت، الاسلامیة.    
۵. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۶، ص۲۹۴، بیروت، مؤسسةالوفاء.    
۶. کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج۵، ص۹، دارالکتب الاسلامیه.    
۷. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۷۴، ص۲۰۴، بیروت، مؤسسةالوفاء.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «راه‌های رسیدن ثواب به میت»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۵/۲۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار