رابطه دو جنس مخالف در قرآنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: قرآن، رابطه، جنس مخالف
پرسش: دیدگاه قرآن نسبت به عشق و علاقه بین دو جنس مخالف چیست؟
پاسخ: زندگی خانوادگی و کنار هم قرار گرفتن زن و شوهر باید همراه با محبت به یکدیگر و کانون خانواده باید کانون آرامش و پیوند زن و شوهر باید پیوندی عاطفی باشد و تعاملات و روابط با همین معیار برقرار می‌شود. در این‌جا به آیاتی در این زمینه اشاره می‌شود.


محبت بین زوجین

[ویرایش]

مساله برقراری محبت و آرامش بین زوجین، به طور طبیعی در خلقت قرار داده شده است: «وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ خَلَقَ لَکُمْ مِنْ أَنْفُسِکُمْ أَزْواجاً لِتَسْکُنُوا إِلَیْها وَ جَعَلَ بَیْنَکُمْ مَوَدَّةً وَ رَحْمَةً إِنَّ فی‌ ذلِکَ لَآیاتٍ لِقَوْمٍ یَتَفَکَّرُونَ؛و از نشانه‌ های او این‌که همسرانی از جنس خودتان برای شما آفرید تا در کنار آنان آرامش یابید و در میانتان مودّت و رحمت قرار داد. در این، نشانه‌هایی است برای گروهی که تفکّر می ‌کنند!»

نحوه جواز رابطه با جنس مخالف

[ویرایش]

برای استحکام همین کانون خانوادگی باید روابط را ضابطه‌مند کرد. قرآن تنها یک راه را برای ایجاد رابطه بین دو جنس مخالف مشروع می‌داند: «وَ الَّذِینَ هُمْ لِفُرُوجِهِمْ حَافِظُونَ• إِلَّا عَلیَ أَزْوَاجِهِمْ أَوْ مَا مَلَکَتْ أَیْمَانهُمْ فَإِنهَّمْ غَیرْ مَلُومِینَ؛و آن‌ها که دامان خود را (از آلوده ‌شدن به بی‌عفتی) حفظ می ‌کنند. تنها آمیزش جنسی با همسران و کنیزانشان دارند، که در بهره ‌گیری از آنان ملامت نمی‌شوند.»

مذمّت دوستی‌های پنهانی

[ویرایش]

قرآن همچنین دوستی‌های پنهان را مذموم می‌داند: «وَ لا مُتَّخِذاتِ أَخْدانٍ؛ و نه گیرندگان دوست پنهان.»

کشش جنسیّتی و رابطه دو جنس مخالف

[ویرایش]

شاید کسی تصور کند که رابطه او با جنس مخالف، فارغ از نگاه‌های جنسیتی است. اما بی‌تردید چنین کسی از حقه‌های شیطان غافل شده که چگونه اندک اندک انسان را به انحراف می‌کشاند: «لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبینٌ؛و از گام‌های شیطان پیروی نکنید زیرا او نسبت به شما دشمنی آشکار است.» در حالی که پیامبر خدا، حضرت یوسف علیه‌السلام از نفس اماره خود ایمن نیست، ایمن بودن ما از سر بی‌احتیاطی است و آنکه لباسی سر تا پا روغنی پوشیده، از نشستن بر روی خاک احساس آلوده شدن لباس ندارد: «وَ ما أُبَرِّئُ نَفْسی‌ إِنَّ النَّفْسَ لَأَمَّارَةٌ بِالسُّوءِ إِلاَّ ما رَحِمَ رَبِّی إِنَّ رَبِّی غَفُورٌ رَحیمٌ؛ من هرگز خودم را تبرئه نمی‌کنم، که نفس (سرکش) بسیار به بدی‌ها امر می ‌کند مگر آنچه را پروردگارم رحم کند! پروردگارم آمرزنده و مهربان است.»
بنابراین هر نوع احساس و عاطفه‌ای خارج از کانون خانواده، از نگاه قرآن مذموم است: زُیِّنَ لِلنَّاسِ حُبُّ الشَّهَواتِ مِنَ النِّساءِ؛ محبت و عشق به خواستنی‌ ها(که عبارت است‌) از زنان»

رابطه به عنوان مقدمه ازدواج

[ویرایش]

آن ‌جا که رابطه به عنوان مقدمه ازدواج برقرار شده، نشانه‌هایی دارد که با نبود آن نشانه‌ها، می‌توانیم فریب‌های نفس اماره و شیطان را بفهمیم! کسی که ازدواج خود را در پیش رو نمی‌بیند، بلکه امری مرتبط به چند سال بعد می‌داند، دوستی او ربطی به مقدمه ازدواج ندارد. کسی که رابطه خود را پنهان می‌کند و والدین را در جریان امر قرار نمی‌دهد، در مسیر صحیح، گام بر نمی‌دارد و کسی که به جای پیگیری شناخت، به دنبال بهره حضور است، قصدش ازدواج نیست مگر به عنوان لقلقه زبان که این گونه روابط، قطعا حرام است.
عشق هائی کز پی رنگی بود
عشق نبود عاقبت ننگی بود
زانکه عشق مردگان پاینده نیست
چون که مرده سوی ما آینده نیست
عشق زنده در روان و در بصر
هر دو می باشد زغنچه تازه‌تر
عشق آن زنده گزین کو باقی است
وز شراب جان فزایت ساقی است
عشق آن بگزین که جمله انبیا
یافتند از عشق او کار و کیا
[۷] مثنوی معنوی


پانویس

[ویرایش]
 
۱. روم/سوره۳۰، آیه۲۱.    
۲. مومنون/سوره۲۳، آیه۵-۶.    
۳. نساء/سوره۴، آیه۲۵.    
۴. بقره/سوره۲، آیه۱۶۸.    
۵. یوسف/سوره۱۲، آیه۵۳.    
۶. آل عمران/سوره۳، آیه۱۴.    
۷. مثنوی معنوی


منبع

[ویرایش]

پایگاه شهر سوال    


رده‌های این صفحه : عرفان اسلامی | عشق
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار