رابطه دختر و پسر بدون ازدواجذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: رابطه دختر و پسر، خواستگاری، رضایت، پدر و مادر.

پرسش: اگر دختری با پسری رابطه داشته باشد و پدر پسر از طریق تلفن از دختر خواستگاری کند، در صورتی که دختر مطمئن است که والدین او از این ازدواج ناراضی هستند، دختر چه باید بکند؟

پاسخ:ازدواج و انتخاب همسر

[ویرایش]

ازدواج و انتخاب همسر یک موضوع بسیار مهم و حیاتی در زندگی انسان است. شاید هیچ موضوعی به‌ اندازه ازدواج و انتخاب همسر، ذهن جوانان را به خود مشغول نکند. اهمیت ازدواج صرفاً به خاطر یک‌سری مسائل عاطفی و عاشقانه نیست؛ بلکه سرنوشت انسان و سعادت دنیوی و اخروی او نیز تا حد زیادی به ازدواج و انتخاب همسر بستگی دارد. بسیاری افرادی که در زندگی خود با مشکلاتی روبه‌رو هستند یا زندگی‌شان به طلاق منجر می‌شود، به خاطر تصمیم‌گیری‌های غلط و عدم دقت در انتخاب همسر است.

← دیدگاه سیلوانوس استال


برای یک ازدواج موفق شرایط زیادی لازم است. دکتر سیلوانوس استال در کتاب «آن‌چه یک جوان باید بداند» گفته است: بزرگ‌ترین بدبختی یا خوش‌بختی در انتخاب بد یا نیک همسر نهفته است».
شرایطی از سوی شرع مقدس اسلام مطرح شده که اگر آن‌ها رعایت نشود، اصل ازدواج، حرام و عقد آن باطل است.
با توجه به این مقدمه، در پاسخ سؤال شما چند نکته قابل ذکر است:

حرام بودن رابطه دختر و پسر

[ویرایش]

نکته اول: ارتباط دختر و پسر به‌گونه‌ای که شما مطرح کرده‌اید، حرام است. از نظر اسلام هر نوع ارتباط دختر و پسر بدون ازدواج، اگر به قصد لذت باشد، حرام است. (در همه رساله‌های علمیه، کتاب نکاح این مطلب آمده است. به رساله مرجع تقلید خود مراجعه نمایید). متأسفانه در سال‌های اخیر و با الگوگیری از غرب، این پدیده نامطلوب در میان جوانان جامعه ما رواج یافته است که اگر ادامه پیدا کند، قطعاً جامعه ما به سرنوشتی دچار خواهد شد که جامعه غرب به آن دچار گردیده‌اند. انحرافات اخلاقی، روابط جنسی غیر مجاز، اعتیاد، خانه‌گریزی، ایدز همه به نحوی با این‌گونه روابط و دوستی‌ها ارتباط دارد. البته برخی جوانان ابتدا ممکن است با یک هدف پاک مثل ازدواج و امثال آن با کسی دوست شود؛ اما در مرور زمان روابط جنبه انحرافی به خود گرفته و چه‌بسا به جاهای باریک و خطرناک کشیده خواهد شد. بنابراین هم از لحاظ شرعی و هم از لحاظ روان‌شناختی این‌گونه روابط به نفع شما نیست و اگر ادامه پیدا کند، قطعاً به ضرر شما خواهد بود؛ زیرا آبرو و حیثیت شما خدشه‌دار خواهد شد. همه جوانان، به‌خصوص دختران جوان بسیار آسیب‌پذیر هستند. پس باید بیش‌تر دقت کنید.

اذن و رضایت پدر

[ویرایش]

نکته دوم: یکی از شرایط ازدواج دختر جوان از نظر اسلام، اذن و رضایت پدر است.
[۱] موسوی خمینی، سیدروح‌الله، رساله نوین، ج ۳، ص ۵۵.
اگر دختر جوان بدون اذن و رضایت پدر ازدواج کند، از نظر بسیاری از علمای اسلام، عقد او باطل است. بنابراین هرگز به چنین ازدواجی راضی نشوید. از سوی دیگر، اگر ایشان قصد ازدواج با شما را دارد، چرا به‌صورت حضوری در منزلتان نیامده و از شما خواستگاری نمی‌کند؟ آن‌چه در جامعه ما رایج است، این است که خانواده پسر حضوراً به خواستگاری دختر بیاید. اگر این‌گونه نباشد، برخلاف رسم و رسومات جامعه و نوعی بی‌احترامی به دختر است. هیچ‌کس دوست ندارد دیگران به او توهین کنند. شاید شما الان متوجه نباشید و تحت تأثیر یک‌سری مسائل عاطفی و احساسات عاشقانه فکر کنید که این کار، اشتباه نیست؛ اما یقین داشته باشید که در آینده پشیمان خواهید شد. از کجا معلوم که ایشان واقعاً قصد ازدواج با شما را داشته باشد و کسی که به شما تلفن کرده، پدر ایشان باشد. شاید همه این‌ها یک نقشه باشد و می‌خواهند با آبروی شما بازی کنند. (در این‌گونه ازدواج‌ها، زن و مرد پس از ازدواج به هم‌دیگر اطمینان کامل ندارند و بسیاری از مردها نسبت به این همسران بدبین و بدگمان می‌شوند؛ چراکه پیش خود می‌گویند دختری که یواشکی و بدون اجازه پدر خود (نزدیک‌ترین فرد به او) با من رابطه برقرار کرد، از کجا در غیاب من با دیگری ارتباط نداشته باشد؛ کما این‌که این بدگمانی‌ها در نامه‌های رسیده به ما موج می‌زند.) هیچ پدر و مادر عاقلی، تلفنی برای پسر خود خواستگاری نمی‌کند. همه دوست دارند خانواده دختر را بشناسند و طی یک مراسم رسمی و طبق رسم و رسومات جامعه خواستگاری کنند. پس یقین داشته باشید که این خواستگاری هرگز به مصلحت شما نیست و حتماً نقشه‌ای در کار است. باید جداً با آن مخالفت کنید.

رضایت پدر و مادر

[ویرایش]

نکته سوم: به عنوان یک قاعده کلی باید توجه داشته باشید که سعادت و خوش‌بختی یک دختر در حفظ حجاب و رعایت مسائل اسلامی، ترک رابطه با پسران به قصد مسائل نامشروع و جلب رضایت پدر و مادر است. هر کاری که انجام می‌دهید و هر تصمیمی که می‌گیرید، باید طبق دستور اسلام و با رضایت پدر و مادر باشد. رضایت پدر و مادر در همه مسائل ـ به‌خصوص در مسئله ازدواج ـ بسیار مهم است. پدر و مادر همیشه خیر و صلاح فرزندش را می‌خواهد. حتی در مواردی که با ازدواج یا دیگر خواسته‌های جوانان مخالفت می‌کنند هم، در واقع صلاح آن‌ها را می‌خواهند؛ پس باید جوانان، خیرخواهی والدین خود را درک کنند و همیشه با آن‌ها مشورت نمایند. البته ممکن است در برخی موارد والدین اشتباه کنند و تصمیمشان درست نباشد، اما نیت و قصدشان نیک است. بنابراین نباید جوانان قهر کنند و ناراحت شوند و بدون رضایت آن‌ها تصمیم بگیرند.

معرفی منبع

[ویرایش]

۱. ابوالقاسم مقیمی، جوانان و روابط، قم، مرکز مطالعات و پژوهش‌های فرهنگی حوزه، ۱۳۸۰ ش.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. موسوی خمینی، سیدروح‌الله، رساله نوین، ج ۳، ص ۵۵.


منبع

[ویرایش]


سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «رابطه دختر و پسر بدون ازدواج»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۱/۰۷.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار