رابطه استجابت دعا و بارانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:باران، دعا، استجابت، رحمت خدا.

پرسش:لطفا توضیح دهید که چرا در زمان آمدن باران دعا ها بیشتر مستجاب می‌شود؟

پاسخ:از زمان هایی که توصیه به خواندن دعا در آن شده، هنگام نزول باران است؛ دلیل کلی آن را بنابر آنچه در آیات قرآن و روایات آمده است، می‌توان آن دانست که باران، نشانی از رحمت پروردگار است و اکنون که در رحمت خدا باز شده، می توان امید بیشتری برای استجابت دعا داشت.


رابطه باران و استجابت دعا

[ویرایش]

در آموزه های دینی برای دعا و شرایط استجابت آن، دستورالعمل‌هایی آمده است. علاوه بر این دستورات، به جهت خصوصیتی که بعضی مکان‌ها و زمان‌ها دارند، برای درخواست از خداوند تأکید بیشتری شده است.
از زمان هایی که توصیه به خواندن دعا در آن شده، هنگام نزول باران است؛ دلیل کلی آن را بنا بر آنچه در آیات قرآن و روایات آمده است، می توان آن دانست که باران، نشانی از رحمت پروردگار است و اکنون که در رحمت خدا باز شده، می توان امید بیشتری برای استجابت دعا داشت.

آیات قرآن

[ویرایش]

برخی از آیات و روایاتی را که در این زمینه رسیده است، یاد آور می‌شویم:
از آیاتی که دلالت بر این مطلب دارد: "وَ هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ الرِّیاحَ بُشْراً بَیْنَ یَدَیْ رَحْمَتِهِ وَ أَنْزَلْنا مِنَ السَّماءِ ماءً طَهُورا"؛ و او کسی است که باد ها را پیش از (باران) رحمت، به بشارت فرستاد.- و از آسمان آب پاک‌ کننده فرو فرستادیم.
در تفسیر این آیه در روایتی امام صادق (علیه السلام) به نقل از پدرشان می‌فرماید: علی (علیه السلام) در اولین بارانی که در هر سال می بارید در زیر آن قرار می‌گرفت تا سر و ریش و لباسش خیس می‌شد، وقتی از حضرت می‌خواستند زیر سقف یا سایبانی، برای پرهیز از خیس شدن، بروند، می‌فرمود: این آبی است که به عرش خداوند نزدیک است...
[۲] بحرانی، سید هاشم، البرهان فی تفسیر القرآن، ج ۳، ص ۳۳۷، بنیاد بعثت، تهران، ۱۴۱۶ ق.


"وَ مِنْ آیاتِهِ أَنْ یُرْسِلَ الرِّیاحَ مُبَشِّراتٍ وَ لِیُذیقَکُمْ مِنْ رَحْمَتِهِ"؛ و از نشانه‌های او است که بادها را مژده دهنده می‌فرستد تا شما را از رحمت خویش بچشاند. مفسران در این آیه "مبشرات" را به نزول باران تفسیر کرده‌اند.

روایات

[ویرایش]

اما روایاتی که در این زمینه رسیده است:
۱. امام صادق (علیه السلام) فرمود: در چهار وقت به دنبال دعا باشید: وزش باد، زوال سایه‌ها (که همان ظهر شرعی است)، نزول باران و هنگام ریزش اولین قطره از خون شهید، چون در این اوقات، درهای آسمان گشوده خواهد شد.
۲. از امام صادق (علیه السلام) نقل شده که امیرالمؤمنین (علیه السلام) فرمود: دعا را در چهار مورد غنیمت بدانید: هنگام خواندن قرآن، موقع گفتن اذان، هنگام نزول باران و زمانی که دو سپاه رو در روی هم برای جهاد قرار می‌گیرند.
۳. امام علی (علیه السلام) می فرماید: دعا کردن را در پنج هنگام غنیمت شمارید: هنگام خواندن قرآن، هنگام اذان، هنگام فرو ریختن باران، هنگام برخورد دو صف برای شهادت، و هنگام دعا کردن مظلوم، که حجاب از عرش برداشته می‌شود.
۴. امام صادق (علیه السلام) فرمود: امیرالمؤمنین (علیه السلام) ضمن تعلیماتی که به یارانش می‌داد فرمود: درهای آسمان در پنج هنگام باز می‌شود. هنگام آمدن باران، هنگام جهاد با دشمنان، هنگام گفتن اذان، موقع خواندن قرآن، اول ظهر، هنگام دمیدن سپیده بامدادان.
۵. امام صادق (علیه السلام) فرمود: سه وقت است که در آن، حجاب و مانعی از جانب خداوند برای استجابت دعا نیست: دعا بعد از نماز واجب، هنگام فرود آمدن باران، ظاهر شدن نشانه‌ای از نشانه‌های قدرت پروردگار در زمین که بر خلاف طبیعت و عادت باشد.
[۹] شیخ طوسی، الأمالی، ص ۲۸۰، انتشارات دار الثقافة، قم، ۱۴۱۴ ق.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. فرقان، آیه۴۸.    
۲. بحرانی، سید هاشم، البرهان فی تفسیر القرآن، ج ۳، ص ۳۳۷، بنیاد بعثت، تهران، ۱۴۱۶ ق.
۳. روم، آیه۴۶.    
۴. طبرسی، فضل بن حسن، مجمع البیان فی تفسیر القرآن، ج ۸، ص ۶۸.    
۵. کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج ۲، ص ۴۷۶.    
۶. کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج ۲، ص ۴۷۷.    
۷. شیخ صدوق، الأمالی، ص ۳۳۷.    
۸. شیخ صدوق، الخصال، ج ۱، ص ۳۰۳.    
۹. شیخ طوسی، الأمالی، ص ۲۸۰، انتشارات دار الثقافة، قم، ۱۴۱۴ ق.


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار