دیدن امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: دیدن، امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف، معجزه، ایمان.
پرسش: بعضی‌ها می‌گویند ما تا خود امام زمان ـ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ـ و معجزه‌های او را نبینیم به خدا و به دین اسلام ایمان نمی‌آوریم! چگونه می‌توان جواب این دسته افراد را داد؟
پاسخ:


بیان چند نکته[ویرایش]


← أ. درخواست بنی‌اسرائیل از موسی
این سخن جدیدی نیست، بلکه بنی‌اسرائیل هم خطاب به حضرت موسی علیه‌السلام گفته بودند تا خدا را به‌صورت علنی نبینیم به تو ایمان نمی‌آوریم.

←← سخن خداوند متعال
خداوند در قرآن می‌فرماید:
«وَ إِذْ قُلْتُمْ یا مُوسی‌ لَنْ نُؤْمِنَ لَکَ حَتَّی نَرَی اللَّهَ جَهْرَةً فَأَخَذَتْکُمُ الصَّاعِقَةُ وَ أَنْتُمْ تَنْظُرُونَ»؛ و (نیز به یاد آورید) هنگامی را که گفتید: «ای موسی! ما هرگز به تو ایمان نخواهیم آورد، مگر این‌که خدا را آشکارا (با چشم خود) ببینیم!» پس صاعقه شما را گرفت؛ درحالی‌که تماشا می‌کردید. [۱]

← ب. مشاهده
مگر هر چیز که وجود دارد، قابل مشاهده است؟ این‌که ما اکسیژن استنشاق می‌کنیم، آیا اکسیژن را می‌بینیم؟ این‌که ما صاحب عقل هستیم، آیا عقل را می‌بینیم؟
این‌که ما جان داریم، آیا جان را می‌بینیم؟ و....

← ج. دیدن امام زمان
دیدن امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف و معجزه از آن‌ حضرت ارتباطی با ایمان به خدا ندارد، هرکدام از این دو موضوع دلایل خاص خود را می‌خواهند.

← د. راه‌نمایی و انتخاب راه راست
بدون تردید هرکدام از ما، در بیان حق و معرفی آن به دیگران وظایفی داریم، اما باید توجه داشت که ما مأمور نیستیم که حتماً دیگران را حتی به زور و اجبار، به راه راست هدایت کنیم، [۲] بلکه ما باید راه را به آنان بنمایانیم و آنان به اختیار خود راه راست یا گمراهی را انتخاب کنند، [۳] بنابراین اگر راه درست را انتخاب نکردند، این نگرانی برای خودشان است.

←← سخن خداوند متعال
خداوند خطاب به پیامبرش صلی‌الله‌علیه‌وآله می‌فرماید: و اگر اعراض آنها بر تو سنگین است، چنانچه بتوانی نقبی در زمین بزنی، یا نردبانی به آسمان بگذاری (و اعماق زمین و آسمان‌ها را جست‌وجو کنی، چنین کن) تا آیه (و نشانه دیگری) برای آنها بیاوری! (ولی بدان که این لجوجان، ایمان نمی‌آورند!) اما اگر خدا بخواهد، آنها را (به اجبار) بر هدایت جمع خواهد کرد. (ولی هدایت اجباری، چه سودی دارد؟) پس هرگز از جاهلان مباش. [۴]

←← اهمیت صبر
این آیه می‌خواهد بگوید بی‌تابی مکن و صبر و استقامت را از دست مده و بیش از اندازه خود را به خاطر کفر و شرک آنها ناراحت مکن و بدان راه همین است که تو می‌پیمایی. [۵]

پانویس[ویرایش]
 
۱. بقره (۲)، آیه ۵۵.    
۲. عنکبوت (۲۹)، آیه ۱۸.    
۳. انسان (۷۶)، آیه ۳.    
۴. انعام (۶)، آیه ۳۵.    
۵. مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، ج ‌۵، ص ۲۱۵، دارالکتب الإسلامیة، تهران، چاپ اول، ۱۳۷۴ ش.    


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | هدایت و ضلالت
جعبه‌ابزار