دلالت تشابه امت‌ها بر تحریف قرآنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: قرآن، تحریف، امت اسلامی.

پرسش: بر اساس روایات پر شماری، همه حوادث پیش آمده برای یهودیان و مسیحیان و از جمله تحریف کتب آسمانی، برای مسلمانان نیز محقق می‌شود. آیا تحریف قرآن نیز یکی از این تشابه‌ها نیست؟


تشابه رخدادهای امم[ویرایش]

استدلال به تشابه رخدادهای امم، به گونه‌های مختلف نقد شده است که برخی از نقدها ناظر به ناتمام بودن صغرا هستند و برخی از آنها کبرای قیاس را مخدوش می‌دانند.
شکی نیست که بسیاری از رخدادهای امّت‌های گذشته مانند کشتن پیامبران، در میان امّت اسلامی رخ نداده است. بنا بر این نمی‌توان مفاد روایات را تطابق کامل حوادث دانست؛ بلکه باید گفت که تطابق اجمالی کفایت می‌کند. تحریف نیز بر تحریف معنوی حمل می‌شود. [۱]

بیان هویّت انسان‌ها[ویرایش]

به نظر می‌رسد که مفاد روایات نبوی در خصوص تکرار حوادث اُمَم پیشین در مقام بیان این نکته است که آدمیان هویّتی واحد دارند و امیال طبیعی و خواست‌های فطری آنان با گذشت زمان و مکان و آمدوشد امّت‌ها تغییر نمی‌کنند. این مطلب، دست‌کم در دو آیه آمده است: آن جا که قرآن تأکید می‌کند که بر اساس تشابه جان‌ها (روح‌ها) در میان امّت اسلامی کسانی یافت شدند که از پیامبر خواستند تا خداوند با آنان سخن بگوید و نشانه‌ای بر نبوّت او ارائه کند:
«وَ قَالَ الَّذِینَ لَا یَعْلَمُونَ لَوْلَا یُکَلِّمُنَا اللَّهُ اَوْ تَاْتِینَآ ءَایَةٌ کَذَلِکَ قَالَ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِم مِّثْلَ قَوْلِهِمْ تَشَبَهَتْ قُلُوبُهُمْ قَدْ بَیَّنَّا الْاَیَتِ لِقَوْمٍ یُوقِنُونَ؛ [۲] آنان که نمی‌دانند، گفتند: چرا خداوند با ما سخن نمی‌گوید، یا همچنین آیه‌ای برای ما نمی‌آید؟ آنان که پیش‌تر بودند، همانند گفته این‌ها را گفته بودند. دل‌هایشان شبیه هم است. ما آیات را برای گروهی که یقین دارند، بیان کردیم.»
و بر اساس همین تشابه در جان‌هاست که در سوره توبه تأکید می‌کند منافقانِ امّت اسلامی بسان منافقان امّت‌های پیشین، در پی تمتّعات دنیوی و فرو رفتن در لذّات باطل‌اند:
«کَالَّذِینَ مِن قَبْلِکُمْ کَانُواْ اَشَدَّ مِنکُمْ قُوَّةً وَ اَکْثَرَ اَمْوَلًا وَ اَوْلَدًا فَاسْتَمْتَعُواْ بِخَلَقِهِمْ فَاسْتَمْتَعْتُم بِخَلَقِکُمْ کَمَا اسْتَمْتَعَ الَّذِینَ مِن قَبْلِکُم بِخَلَقِهِمْ وَخُضْتُمْ کَالَّذِی خَاضُواْ اُوْلَئک حَبِطَتْ اَعْمَلُهُمْ فِی الدُّنْیَا وَ الاَْخِرَةِ وَ اُوْلَئکَ هُمُ الْخَسِرُونَ؛ [۳] حال شما منافقان همانند کسانی است که پیش‌تر از شما بودند: آنان از شما توانمندتر و ثروتمندتر و پراولادتر بودند. آنان با داشته‌های خود بهره‌مند شدند، شما نیز از داشته‌هایتان بهره‌مند شده‌اید. هم‌چنان که کسانی که پیش از شما بودند از داشته‌هایشان بهره‌مند بودند. شما در باطل فرو رفتید، همان‌گونه که آنان در باطل فرو رفتند. آنان اعمال‌شان در دنیا و آخرت به هدر رفت، و آنان همان زیان کاران‌اند.»

نتیجه[ویرایش]

بر این اساس، می‌توان از این روایت استفاده کرد که پدیده تحریف در کتاب آسمانی در میان امّت اسلام نیز بسان امّت‌های پیشین راه خواهد یافت؛ یعنی در میان این امت نیز کسانی یافت خواهند شد که برای به کرسی نشاندن خواست‌ها و امیال شیطانی خود، به تحریف سخن خداوند در قرآن روی می‌آورند. اگر آنان می‌توانستند، قرآن را تحریف لفظی نیز می‌کردند؛ اما از آن جا که خداوند از آن مانع شده است، تنها کاری که از آنان در باره قرآن بر آمد، تحریف معنوی قرآن بوده است و با فرض پذیرش دلالت روایت مورد ادعا بر تحقق همه رخدادهای امم پیشین در باره امّت اسلامی، به استناد ادله پیراستگی قرآن از تحریف، باز هم راه‌یافت تحریف لفظی به قرآن، از این قاعده مستثنا خواهد بود.

پانویس[ویرایش]
 
۱. خویی، ابوالقاسم، البیان فی تفسیر القرآن، ص۲۲۱.    
۲. بقره/سوره۲، آیه۱۱۸.    
۳. توبه/سوره۹، آیه۶۹.    


منبع[ویرایش]

سایت‌ حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «دلالت تشابه امت‌ها بر تحریف قرآن» تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۱۲/۲۳.    جعبه‌ابزار