حشر انسانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: حشر انسان، قیامت، معاد جسمانی، معاد روحانی.

پرسش: از دیدگاه قرآن، آیا انسان در قیامت با همین اعضای بدنش محشور می‌شود؟

پاسخ: براساس آیات قرآن انسان با روح و بدن و اعضای خود در قیامت حاضر می‌شود؛ یعنی انسان در قیامت، با همان دست و چشم و اعضای دیگر خود که در دنیا دارد، وارد محشر می‌شود؛ لذا بعضی از علما گفته‌اند: «بدون شک هر جا قرآن سخن از بازگشت انسان‌ها و رستاخیز به میان آورده، منظور بازگشت این انسان با روح و جسم در آن جهان است و آنها که معاد را منحصر به جنبه روحانی آن کرده‌اند و تنها قائل به بقای ارواح‌اند، به هیچ وجه آیات قرآن را مورد بررسی قرار نداده‌اند.


چگونگی حشر و قیامت انسان

[ویرایش]

برای روشن شدن پاسخ لازم است نحوه حشر و قیامت انسان به طوری که در آموزه‌های وحیانی (قرآن و روایات) آمده، طرح و تبیین شود. آنچه از ظواهر قرآن و روایات به دست می‌آید، این است که انسان در قیامت با روح، بدن و اعضایی که در دنیا دارد، وارد محشر می‌شود و معاد نه‌تنها روحانی بلکه جسمانی هم است و مراد از معاد جسمانی این نیست که تنها جسم در جهان دیگر بازگشت کند، بلکه مراد این است که روح و جسم با هم مبعوث می‌شوند.

← دیدگاه علمای اسلام


عقیده علمای بزرگ اسلام با استناد به قرآن و روایات این است که معاد در هر دو جنبه روحانی و جسمانی صورت می‌گیرد؛ یعنی همان جسمی که خاک و متلاشی گشته، به فرمان خدا جمع‌آوری می‌شود. لباس و حیات نوینی بر آن می‌پوشاند و این عقیده‌ای است که از آیات قرآن گرفته شده است.

← شواهد قرآنی


ــ مثلاً قرآن کریم می‌گوید: «گفتند آیا هنگامی که ما استخوان‌های پوسیده و خاک‌های پراکنده می‌شویم، آیا بار دیگر آفرینش تازه‌ای خواهیم یافت؟ آیا ندیدند خدایی که آسمان‌ها و زمین را آفرید، قادر است مثل آنها را بیافریند».

ــ و در سوره یس فرمود: «وَضَرَبَ لَنَا مَثَلًا وَنَسِیَ خَلْقَهُ قَالَ مَنْ یُحْیِی الْعِظَامَ وَهِیَ رَمِیمٌ• قُلْ یُحْیِیهَا الَّذِی اَنْشَاَهَا اَوَّلَ مَرَّةٍ وَهُوَ بِکُلِّ خَلْقٍ عَلِیمٌ»؛ یعنی «برای ما مثالی زد و آفرینش خود را فراموش کرد و گفت؟ چه کسی این استخوان‌ها را زنده می‌کند، در‌حالی‌که پوسیده است؟ بگو: همان کسی آن را زنده می‌کند که نخستین بار آن را آفرید و او به هر مخلوقی آگاه است».

← توضیح آیات


این‌گونه آیات همه ناظر به این است که انسان با روح و بدن و اعضای خود در قیامت حاضر می‌شود؛ یعنی انسان در قیامت، با همان دست و چشم و اعضای دیگر خود که در دنیا دارد، وارد محشر می‌شود؛ لذا بعضی از علما گفته‌اند: «بدون شک هر جا قرآن سخن از بازگشت انسان‌ها و رستاخیز به میان آورده، منظور بازگشت این انسان با روح و جسم در آن جهان است و آنها که معاد را منحصر به جنبه روحانی آن کرده‌اند و تنها قائل به بقای ارواح‌اند، به هیچ وجه آیات قرآن را مورد بررسی قرار نداده‌اند؛ مثلاً در قرآن آمده که: «وَاَنَّ السَّاعَةَ آتِیَةٌ لَا رَیْبَ فِیهَا وَاَنَّ اللَّهَ یَبْعَثُ مَنْ فِی الْقُبُورِ»؛ یعنی «در پدید آمدن رستاخیز شکی نیست و خداوند تمام کسانی را که در قبرها آرمیده‌اند، زنده می‌کند».
در این آیه به‌روشنی سخن از خروج بدن و جسم از قبرها به میان آمده است؛ زیرا روح در قبر نیست؛ بلکه اجسام و بدن‌ها در قبرند؛ اما در قیامت از قبر بیرون می‌آیند و طبیعی است که جسم با همان هیئت دنیایی و اعضای خود بیرون می‌آیند. پس اعضای بدن با همان صورت جسمانی خود، همراه بدن در قیامت محشور می‌شوند.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. مصباح، محمدتقی، آموزش عقاید، ج۳، سازمان تبلیغات ۱۳۷۶ش.
۲. امام خمینی، معاد از دیدگاه امام خمینی، مؤسسه آثار امام، ۱۳۷۸ش.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۸، ص۴۸۸، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۷۹ش.    
۲. اسراء/سوره۱۷، آیه۹۸ و ۹۹.    
۳. یس/سوره۳۶، آیه۷۸ و ۷۹.    
۴. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۴، ص۲۵، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۷۹ش.    
۵. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۲، ص۳۰۱، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۷۹ش.    
۶. حج/سوره۲۲، آیه۷.    
۷. مکارم شیرازی، ناصر، تفسیر نمونه، ج۱۴، ص۲۵، تهران، دارالکتب الاسلامیه، ۱۳۷۹ش.    


منبع

[ویرایش]
سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «حشر انسان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۴/۲۵.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار