بهترین دعای مستجابذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: بهترین دعا، استجابت دعا.

پرسش: بهترین دعایی که اگر خوانده شود، حتماً مستجاب می‌شود، چیست؟

پاسخ: نباید تصور شود که اجابت دعا و برآورده شدن حاجت تنها و تنها به یک دعای خاصی اختصاص دارد؛ بلکه دعا با هر شیوه و روشی و با همه الفاظ و کلمات، اگر با شرایط استجابت همراه باشد و خداوند حکیم، مصلحت بنده خود را در برآورده شدن همان حاجت مخصوص قرار داده باشد، دعا مستجاب و حاجت او برآورده می‌شود و اگر آثار اجابت را ندید، از اجابت مأیوس نشود؛ چون ممکن است چیزی را که در دعایش خواسته، به زبان او بوده و خداوند با عدم اجابت دعای او خیر او را برایش پیش آورده و نباید به خدایی که صادقانه وعده اجابت داده بدگمان شود.
هم‌چنین گرچه هر دعایی با داشتن شرایط استجابت، مورد قبول واقع می‌شود، اما در آموزه‌های دینی ما آمده است که برخی دعا‌ها در اجابت، تأثیر بیش‌تری دارند که در ذیل به یک مورد اشاره می‌شود.


دعا و اجابت آن

[ویرایش]

قبل از هر چیز باید اشاره شود که دعا و درخواست از خداوند با هر زبان و شیوه‌ای که باشد، ممکن است خداوند آن را اجابت کند؛ زیرا خداوند در قرآن کریم به طور مطلق خطاب به پیامبرش فرموده: «وَاِذَا سَاَلَکَ عِبَادِی عَنِّی فَاِنِّی قَرِیبٌ اُجِیبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ»؛ یعنی «هرگاه بندگان من، از تو درباره من بپرسند بگو من نزدیکم، و دعای دعاکننده را به هنگامی که مرا بخواند اجابت می‌کنم».
این آیه مبارکه از زیباترین آیات قرآن است که با لطافت و ظرافت خاصی جریان دعا و اجابت آن را مطرح کرده و گفته است هرگاه بنده‌ای مرا بخواند، من دعای او را اجابت می‌کنم.

بنابراین نباید تصور شود که اجابت دعا و برآورده شدن حاجت تنها و تنها به یک دعای خاصی اختصاص دارد؛ بلکه دعا با هر شیوه و روشی و با همه الفاظ و کلمات، اگر با شرایط استجابت همراه باشد و خداوند حکیم، مصلحت بنده خود را در برآورده شدن همان حاجت مخصوص قرار داده باشد، دعا مستجاب و حاجت او برآورده می‌شود و دعاکننده توجه کند که دعای او خیر باشد، از خدا چیزی نخواهد که شر باشد و به ضررش شود و هنگامی که آثار اجابت را ندید، از اجابت مأیوس نشود؛ چون ممکن است چیزی را که در دعایش خواسته به زبان او بوده و خداوند با عدم اجابت دعای او خیر او را برایش پیش آورده و نباید به خدایی که صادقانه وعده اجابت داده بدگمان شود.
[۳] ملکی تبریزی، میرزا جواد آقا، ص۱۸۵، چاپ مؤسسه دار اعتصام.


اثر برخی دعاها در اجابت

[ویرایش]

دیگر آن‌که گرچه هر دعایی با داشتن شرایط استجابت، مورد قبول واقع می‌شود، اما در آموزه‌های دینی ما آمده است که برخی دعا‌ها در اجابت، تأثیر بیش‌تری دارند که از جمله درباره آثار، برکات و سرعت اجابت، دعای ذیل را بسیار مفید دانسته و تأکید شده است که اگر کسی آن را صد مرتبه بخواند، حاجت او برآورده خواهد شد، دعا این است:

«اِلَهِی کَیْفَ اَدْعُوکَ وَ اَنَا اَنَا، وَ کَیْفَ اَقْطَعُ رَجَائِی مِنْکَ وَ اَنْتَ اَنْتَ، اِلَهِی اِذَا لَمْ اَسْاَلْکَ فَتُعْطِیَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی اَسْاَلُهُ فَیُعْطِیَنِی اِلَهِی اِذَا لَمْ ادعوک [اَدْعُکَ فَتَسْتَجِیبَ لِی فَمَنْ ذَا الَّذِی اَدْعُوهُ فَیَسْتَجِیبَ لِی اِلَهِی اِذَا لَمْ اَتَضَرَّعْ اِلَیْکَ فَتَرْحَمَنِی فَمَنْ ذَا الَّذِی اَتَضَرَّعُ اِلَیْهِ فَیَرْحَمَنِی اِلَهِی فَکَمَا فَلَقْتَ الْبَحْرَ لِمُوسَی عَلَیْهِ السَّلَامُ وَ نَجَّیْتَهُ اَسْاَلُکَ اَنْ تُصَلِّیَ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ اَنْ تُنَجِّیَنِی مِمَّا اَنَا فِیهِ وَ تُفَرِّجَ عَنِّی فَرَجاً عَاجِلًا غَیْرَ آجِلٍ بِفَضْلِکَ وَ رَحْمَتِکَ یَا اَرْحَمَ الرَّاحِمِینَ».

ترجمه: «معبود من، من چگونه بخوانم تو را و من، همان من (هستم) و چگونه قطع کنم امیدم را از تو و تو همان تویی، معبود من هرگاه نخواهم تو را، پس اجابت کنی مرا، و می‌بخشی به من، پس کیست آن که درخواست کنم از او، پس ببخشد به من، معبود من هرگاه گریه‌و‌زاری بکنم به درگاه تو، پس رحم کنی به من، پس کیست آن که گریه‌ و‌ زاری کنم به سوی او پس رحم کند به من، خدایا! همان‌طور که شکافتی دریا را برای موسی و او را نجات دادی، درخواست می‌کنم از تو که به محمد و آل او درود فرستی و مرا از آنچه گرفتار هستم، نجات دهی و به من گشایش دهی، گشایش فوری نه مدت‌دار به حق فضل و رحمت خود، یا رحم‌کننده‌ترین رحم‌کنندگان».

← نکته مهم


البته لازم به ذکر است که هر دعایی (از جمله دعایی که آورده شد) در صورتی مفید و مؤثر خواهد بود که با شرایط استجابت خوانده شود.

شرایط استجابت دعا

[ویرایش]

یکی از شرایط آن است که:

← حضور قلب در دعا


دعا با توجه و حضور قلب خوانده شود؛ لذا امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) فرمودند:

«لا یَقْبَلُ اللهُ عَزَّوَجَلَّ دُعا‌ءَ قَلْبٍ لاهٍ»؛ «خداوند دعای دل‌های غافل‌ را مستجاب نمی‌کند».

← استفاده از لقمه حلال


یا مثلاً شخصی که دعا می‌کند، باید غذای پاک خورده باشد و تغذیه او از مال حرام و مال غصبی نباشد؛ لذا پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود:

«مَنْ اَحَبَّ اَنْ یُسْتَجَابَ دُعَاؤُهُ فَلْیُطَیِّبْ مَطْعَمَهُ وَ کَسْبَهُ»؛ یعنی «کسی که دوست دارد، دعایش مستجاب گردد، باید غذا و کسب خود را پاک کند».
هم‌چنین شرایط دیگر نیز برای استجابت دعا وجود دارد که تفصیل آن را می‌توانید در منابع ذیل ملاحظه کنید.

معرفی منابع

[ویرایش]

۱. تفسیر نمونه، ناصر مکارم، ج۱، ص۶۳۷ تا۶۴۷ نشر دارالکتب الاسلامیه، تهران، ۱۳۷۹ش.
۲. اصول کافی، ج۴، کتاب دعا، ترجمه جواد مصطفوی، نشر فرهنگ اسلامی، تهران.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. بقره/سوره۲، آیه۱۸۶.    
۲. طباطبایی، سید محمدحسین، تفسیر المیزان، ج۲، ص۳۱، تهران، دارالکتب اسلامیه، ۱۳۷۹ش.    
۳. ملکی تبریزی، میرزا جواد آقا، ص۱۸۵، چاپ مؤسسه دار اعتصام.
۴. قمی، شیخ عباس، مفاتیح الجنان، ص۱۷۳، قم، بلاغت، ۱۳۷۳ش.    
۵. کلینی، محمد بن یعقوب، اصول کافی، ج۲، ص۴۷۳، باب الاقبال علی الدعا، ح۱، تهران، فرهنگ اهل بیت.    
۶. قمی، شیخ عباس، سفینة البحار، ج۳، ص۵۶، مشهد، بنیاد پژوهش‌های اسلامی، ۱۳۷۸ ش.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «بهترین دعای مستجاب»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۰۶/۲۵.    رده‌های این صفحه : آداب دعا | استجابت دعا | شرایط دعا
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار