ازدواج با فرد لااوبالیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ازدواج، خانواده، شارب خمر.

پرسش: آیا ازدواج دختری که از خانواده مذهبی و مقید به مسائل شرعی هستند با پسری که خود و خانواده‌اش لاابالی هستند، موفق خواهد بود؟

پاسخ: اسلام همان طور که در اصل ازدواج تاکیدات فراوانی دارد در نحوه شکل‌گیری و استمرار آن نیز مطالب و معارف مهمی دارد که باید به آن توجه شود از جمله: ایمان و پای‌بند بودن دختر و پسر به مسائل اخلاق اسلامی، صداقت و راست‌گویی، اصالت‌خانوادگی، کفو و هم‌شان بودن دختر و پسر از نظر فرهنگی، مالی، خانوادگی، علمی، مذهبی و...بنابراین با توجه به وضعیت کنونی پسر موفق بودن چنین ازدواجی بسیار بعید به نظر می‌رسد.


متن کامل پرسش[ویرایش]

دختری ۲۵ ساله مدت ۱ سال است که از شوهرش جداشده است - با توافق و قبول اشتباه توسط همسر قبلیش - اکنون ۵ ماهی می‌شود که یکی از هم دانشگاهی‌های قدیمیش ابتدا توسط مادر و سپس خودش با این خانم در تماسند تا نظر او را برای ازدواج جلب کنند. اما این پسر از خانواده‌ای است که به اصول دینی؛ مثل حجاب نماز و محرم نامحرمی پایبند نیستند و حتی گاهی مشروب می‌خورند. اما دختر با این که حجاب خیلی خوبی ندارد، اما اهل نماز و قرآن است و خانواده مسلمانی دارد. این پسر اعتراف کرده که از۱۵ سالگی با دخترها ارتباط داشته است. پدر این دختر فوت کرده و مادرش نمی‌داند چه کند. آیا این ازدواج به صلاح است؟ البته پسر گفته به خاطر دختر حاضر به خواندن نماز است، اما آیا اعتمادی به حرف او بعد از این همه سال تربیت در چنین خانواده‌ای است؟ لطفا به مادری نگران کمک کنید درضمن این خانم خواستگاران دیگری نیز دارد که به خاطر این پسر ندیده رد می‌کند.

پاسخ تفصیلی[ویرایش]

ازدواج یکی از زیبایی‌های آفرینش و از سنن و رسوم قطعی همه ملل و اقوام بشری است. در اسلام نیز به ازدواج اهمیت فراوانی داده شده است و از جوانب مختلفی به آن نگاه شده است، به طوری که با هیچ چیز قابل عوض شدن نیست. رفتار و عمل امامان و اولیاء دین که بالاترین درک از اسلام را دارند این کلام را قویاً تایید می‌کند. امام باقر (علیه‌السّلام) از قول پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نقل می‌کند که فرمود: در اسلام هیچ بنایی نزد خداوند محبوب‌تر از ازدواج نیست. [۱]

ازدواج در اسلام اهمیت[ویرایش]

در روایت دیگری امام علی (علیه‌السّلام) می‌فرماید: ازدواج کنید که ازدواج سنت رسول خدا است، هر کسی دوست دارد که پیرو رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) باشد باید به سنت او عمل کند. [۲]
مساله ازدواج در اسلام آن قدر مورد توجه و اهمیت قرار داده شده است که انجام آن در بعضی از روایات مساوی با احراز نیمی از دین است. با ازدواج، شخص نیمی از دین خود را تحصیل کرده است، ؟«پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) می‌فرماید: "هر کسی ازدواج کند نیمی از دین خود را تحصیل کرده است.» [۳] یعنی شخصیت مؤمن با ازدواج به مرحله‌ای می‌رسد که نیمی از دین خود را حفظ می‌کند. در روایات آمده است که دو رکعت نماز انسانی که ازدواج کرده برتر از هفتاد رکعت نماز شخض مجرد است.«وَ فِی الْخِصَالِ قَالَ قَالَ (علیه‌السلام) رَکْعَتَانِ یُصَلِّیهِمَا الْمُتَزَوِّجُ اَفْضَلُ مِنْ سَبْعِینَ رَکْعَةً یُصَلِّیهَا غَیْرُ مُتَزَوِّجٍ.» [۴]
این همه تاکید حکایت از اهمیت فوق‌العاده اسلام به امر ازدواج و تشکیل خانواده دارد، بنائی که هسته اولیّه تشکیل یک اجتماع سالم و الاهی در آن شکل می‌گیرد. اسلام همان طور که در اصل ازدواج تاکیدات فراوانی دارد در نحوه شکل‌گیری و استمرار آن نیز مطالب و معارف مهمی دارد که باید به آن توجه شود.


رهنمودها اسلام برای ازدواج[ویرایش]

که اسلام برای تمام مراحل، رهنمودها و الگو‌های بسیارخوبی پیش روی ما قرار داده؛ و ویژگی‌های همسر خوب و ازدواج سالم را برای ما بیان کرده است، در ذیل به گوشه‌ای از آن اشاره می‌شود:
۱. داشتن ایمان واقعی و پای‌بند بودن به مسائل اخلاق اسلامی؛ زیرا چنین شخصی به علت داشتن ارتباط قلبی با خدا، فردی قابل اعتماد است. و از طرف دیگر جوانی که پایبند به چنین مسائل اصولی نباشد، معلوم نیست بعداً بتواند به تعهدات خود پای بند باشد. امام رضا (علیه‌السّلام) می‌فرماید: "اگر مردی از شما خواستگاری کرد که از دین و اخلاق او راضی بودید به ازدواج با او رضایت دهید. و مبادا فقر او ترا از این رضایت باز دارد". [۵] [۶]
۲. داشتن اخلاق خوب در زندگی که باعث نشاط و جوانی طرفین و سایر افراد خانواده می‌شود، در رویات آمده همسر بد اخلاق انسان را به پیری زودرس مبتلا می‌کند.
۳. صداقت و راست گویی: اگر جوانی در ابتدای مراسم خواستگاری و ازدواج حرف‌هایی بزنند و تعهداتی بدهد که تقیدی در عمل به آنها نداشته باشد، زندگی آنان خالی از اعتماد خواهد بود.
۴. اصالت خانوادگی چنان که پیامبر فرموده‌اند: از سبزه مزبله بپرهیزید یعنی زن زیبا در خانواده بد. قرآن می‌فرماید: ما زن و مرد را برای یکدیگر آفریدیم و زن را مایه تسکین مرد دانسته و تذکر می‌دهد که زن برای مرد خیر است.
۵. پرهیز از مهریه سنگین: پیامبر اکرم می‌فرماید: بهترین زنان امت من، زنی است که زیبایش بیشتر و مهرش کمتر باشد.
۶. کفو و هم‌شان بودن دختر و پسر از نظر فرهنگی، مالی، خانوادگی، علمی، مذهبی و...؛ زیرا اختلاف‌شان دختر و پسر مخصوصا از جهت فرهنگی بسیار مشکل ساز است. انسان تا می‌تواند باید با هم‌شان خود ازدواج کند، مؤمن است که فقط هم‌شان مؤمن است. پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) می‌فرماید: "وقتی شخصی که هم‌شان دختر شما بود به خواستگاری دخترتان آمد به او دختر بدهید...". [۷]

احتمال کم موفقیت در این ازدواج[ویرایش]

همان طور که از حرف‌های شما نیز معلوم می‌شود، بعد از سال‌ها تربیت در چنین خانواده‌ای اگرچه احتمال تغییر غیر ممکن نیست، ولی باید قبول داشت که بسیار سخت است و انسان نمی‌تواند با در نظر گرفتن این احتمال ضعیف، به ازدواج پاره تن خود با چنین افرادی تن در دهد. و با توجه به وضعیت کنونی پسر موفق بودن چنین ازدواجی بسیار بعید به نظر می‌رسد.
باید طوری با دختر صحبت شود که این موارد را جدی بگیرد و بداند ازدواج با یک جوانان متدین و دارای اخلاق اسلامی و مقید به ارزش‌ها، بسیار بهتر و در سعادت او نقش مهمی دارد.
بی‌توجهی به نماز و حجاب و خوردن شراب اموری هستند که حتماً پسر را از هم‌شان بودن یک دختر مؤمن خارج می‌کند. پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در این باره می‌فرماید: "شراب‌خوار اگر تقاضای ازدواج کرد قبول نکنید". [۸]
حال با توجه به این مطالب می‌توان بیشتر در این مورد مشاوره کرد و بهترین راه را انتخاب نمود.

پانویس[ویرایش]
 
۱. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة، ج۲۰، ص۱۳، نشر آل البیت (علیه‌السّلام).    
۲. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة، ج۲۰، ص۱۵.    
۳. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة، ج۲۰، ص۱۷.    
۴. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل ‌الشیعة ج۲۰، ص۲۰.    
۵. مستدرک الوسائل، محدّث نوری، حسین، ج۱۴، ص۱۸۸، ح۱۶۴۶۸.    
۶. ری شهری، محمد، میزان الحکمة، ج۲، ص۱۱۸۱.    
۷. رسول اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌)، نهج الفصاحة، جمع‌آوری: پاینده، ابوالقاسم، ص۳۷، حدیث ۱۹۳.
۸. حر عاملی، محمد بن حسن، وسائل الشیعة، ج۲۰، ص۷۹، انتشارات آل البیت.    


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «ازدواج با فرد لااوبالی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۸/۱۷.    جعبه‌ابزار