ازدواج امام مهدیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: ازدواج امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف)، ظهور امام زمان (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف).

پرسش: آیا امام زمان پس از قیام و ظهور ازدواج می‌کند؟

پاسخ: بر فرض که امام مهدی (علیه‌السلام) در دوران غیبت ازدواج نکرده باشند، قواعد عمومی شریعت محمدی (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) اقتضا می‌کند که حضرت در زمان ظهور (مانند دیگر امامان معصوم) از سنت پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) پیروی کرده و تشکیل خانواده بدهند. براساس تعدادی از احادیث فهمیده می‌شود حضرت پس از ظهور، همسر و فرزند خواهند داشت.زمان ازدواج امام زمان

[ویرایش]

از ظاهر سؤال می‌توان فهمید که گویا این مطلب مسلم گرفته شده است که امام مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) در دوران غیبت ازدواج نکرده است؛ لذا پرسیده شده است که آیا حضرت پس از ظهور ازدواج می‌کند یا خیر؛ اما واقعیت این است که ما هیچ دلیل محکمی بر اینکه حضرت در دوران غیبت ازدواج نکرده‌اند، در دست نداریم.

ازدواج امام پس از ظهور

[ویرایش]

حال اگر ما فرض را بر این بگیریم که امام مهدی (علیه‌السلام) در دوران غیبت ازدواج نکرده باشند، قواعد عمومی شریعت محمدی (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) اقتضا می‌کند که حضرت در زمان ظهور (مانند دیگر امامان معصوم) از سنت پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) پیروی کرده و تشکیل خانواده بدهند؛ چراکه از یک طرف ازدواج سنت پیامبر اکرم (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلم) است و از طرف دیگر، هیچ مانعی برای ازدواج نکردن وجود ندارد و در روایات گرچه به مسئله ازدواج امام مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) پس از ظهور تصریح نشده است؛ اما از تعدادی از احادیث فهمیده می‌شود حضرت پس از ظهور، همسر و فرزند خواهند داشت.

همسر داشتن امام زمان

[ویرایش]

چه ما زمان این ازدواج را پیش از ظهور بدانیم، چه پس از ظهور، ولی طبق این روایات، امام مهدی (عجّل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) مسلماً پس از ظهور همسر دارند.
از امام صادق (علیه‌السلام) در این باره چنین روایت شده است: «گویا نزول قائم را با اهل و عیالش، در مسجد سهله می‌بینم».


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. سیمای آفتاب، حبیب‌الله طاهری.
۲. جزیره خضرا در ترازوی نقد، سیدجعفر مرتضی عاملی.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. طبرسی نوری، میرزا حسین، نجم الثاقب، ج۱، ص۲۲۵، مسجد مقدس جمکران.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «ازدواج امام مهدی»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۷/۰۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار