ازدواج امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: در جایی خوندم امام عصر در بین مردم به طور ناشناس زندگی می کنند و ازدواج هم کرده اند آیا حقیقت دارد؟
نمایه: ازدواج امام زمان،ازدواج امام زمان


اخبار پیشوایان معصوم[ویرایش]

پاسخ را با ذکر چند نکته بیان می داریم:
اوّل: چون امام زمان(عجل الله فرجه الشریف) از دیده‌ها پنهان است و در پشت پرده غیبت قرار دارد، نمی‌توان از راه حس و مشاهده و به صورت عادی به پاسخ سؤال نایل شد؛ نیز چون سؤال از مباحث عقلی و انتزاعی نیست، از راه برهان عقلی نیز نمی‌توان پاسخ را دریافت نمود. تنها راه پاسخ گویی، روایات پیشوایان معصوم(علیهم السلام) است که چون آنان از علم برتری بهره‌مند می باشند، می توانند از آینده خبر دهند که از آن جمله حوادث و مسائل مربوط به مهدی منتظر(علیه السلام) است.

روایات[ویرایش]

دوم: حال که پاسخ را می بایست از اخبار پیشوایان معصوم(علیهم السلام) جستجو نمود، به سراغ روایات می رویم. در روایات صحیح و معتبر، پاسخ روشنی به پرسش وجود ندارد؛ بلکه در برخی روایات با ایهام و اشاره در این زمینه سخن به میان آمده است، از جمله:
۱- مفضل بن عمر گوید: از امام باقر(علیه السلام) شنیدم که در مورد امام مهدی(عجل الله فرجه الشریف) فرمود: "صاحب الزمان را دوغیبت است. یکی از آن دو به اندازه‌ای طولانی شود که برخی گویند: حضرت از دنیا رفته و برخی گویند کشته شده است اما کسی جز آنانی که امور حضرت را پی‌گیری می کنند، از مکان و فرزندان وی آگاه نیستند".
[۱]
۲- از امام صادق(علیه السلام) آمده است: "گویا می بینم حضرت مهدی(عجل الله فرجه الشریف) با اهل و عیالش در مسجد سهله است". [۲]
۳- از امام هشتم(علیه السلام) در دعایی نقل شده است: "اللّهم اعطه فی نفسه و أهله و ولده و ذریته و جمیع معصیته ما تقرّ به عنیه و تسرّ به نفسه؛ [۳] خدایا، مایه چشم روشنی و خوشحالی امام زمان(عجل الله فرجه الشریف) را در او و خانواده و فرزندان و ذریه و تمام پیروانش فراهم فرما!".
۴- نیز از آن حضرت در مورد امام زمان(عجل الله فرجه الشریف) این دعا نقل شده است: "اللهم صل علی ولاة عهده و الائمة من ولده؛ [۴] خدایا، بر والیان و فرزندان وی که امامند، درود فرست!". ظاهر این روایات دلالت بر زن و فرزند داشتن است.
این روایات به فرض پذیرش و درستی سند و صحت انتساب آن به امام معصوم، از نظر دلالت به روشنی گویا نیست که امام مهدی(عجل الله فرجه الشریف) در دوره غیبت همسر و فرزند دارد.
در برخی احادیث مشکل سندی و در برخی دیگر مشکل دلالت وجود دارد. افزون بر این روایاتی وجود دارد که با صراحت وجود فرزند را برای حضرت نفی می کند. [۵]

سه احتمال[ویرایش]

سوم: با توجه به روایات مذکور می گوییم:
در مورد زن و فرزند امام مهدی(علیه السلام) سه احتمال وجود دارد:
أ) حضرت ازدواج نکرده است. لازمه این احتمال آن است که امام(علیه السلام) یکی از سنت‌های مهم اسلامی را ترک کرده باشد، که با شأن امام سازگار نیست. امّا از سوی دیگر چون غیبت از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ به ناچار امام از سنت چشم پوشی می کند، که اشکالی ندارد. برای حفظ مصلحت بالاتر، از مصلحت پایین‌تر چشم پوشی می گردد.
ب) حضرت ازدواج نموده امّا فرزندی ندارد. نداشتن فرزند به سبب غیبت است. پذیرش این فرض، سؤالی را با خود می آورد که آیا همسرش هم از عمر طولانی بهره‌مند است یا این که مدّتی با حضرت زندگی کرده و بعد از دنیا رفته است؟ در این صورت حضرت به سنت ازدواج عمل کرده و بعد بدون زن و فرزند زندگی اش را ادامه می دهد.
پ) حضرت زن و فرزند دارد. با پذیرش این فرض، این سؤالات مطرح است: آیا آنان نیز عمری طولانی دارند؟ فرزندان حضرت نیز فرزندانی دارند؟ اگر دارند، این همه اولاد، در پی اصل خویش می افتند و همین کنجکاوی، مسئله را به جایی می رساند که با فلسفه غیبت منافات دارد.
با توجه به مطالب مذکور، نمی‌توان یکی از این سه احتمال را قاطعانه پذیرفت و این به مقتضای خرد ورزی است که در جایی که دلیل کافی برای اثبات یا انکار چیزی وجود ندارد، از ابراز حکم قطعی خودداری گردد.
بنابراین از راه هایی که پیش روی ما است، نمی‌توان وجود زن و فرزندی را برای حضرت مهدی(عجل الله فرجه الشریف) ثابت نمود. نیز به دیگر پرسش هایی که در مورد زن و فرزند حضرت مهدی(عجل الله فرجه الشریف) هست، نمی‌توان پاسخ قطعی داد. [۶]

امام زمان در میان مردم[ویرایش]

در مورد حضور امام زمان در میان مردم هم طبق نقل برقی روایات امام زمان(عجل الله فرجه الشریف)در بین مردم حضور می یابند ولی مردم ایشان را نمی شناسند،بعنوان مثال:
از امام صادق (علیه السلام) نقل شده است که، مردم امام خودشان را نایاب می کنند و از ایشان غایب می شود و در ایام غیبتش به موسم حج ظاهر می شود و مردم را می بیند ولی مردم اورا نمی بیند . [۷] همچنین جناب محمدبن عثمان عمری ( رحمه الله علیه) که آخرین نایب امام مهدی (عجل الله فرجه الشریف) بود ، می گوید : « به خدا سوگند یاد می کنم که صاحب این امر هر سال به موسم حج حاضر میشود و خلایق را می بیند و می شناسد و ایشان (مردم )هم او را می بیند ولی نمی شناسند . [۸]

پانویس[ویرایش]
 
۱. شیخ طوسی، کتاب الغیبه، ص۱۶۲.    
۲. مجلسی، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۱۷.    
۳. سید ابن طاووس، جمال الاسبوع، ص۵۱۰.
۴. سید ابن طاووس، جمال الاسبوع، ص۵۱۰.
۵. مسعودی، اثبات الوصیه، ص۲۲۱.
۶. برای اطلاع بیشتر رجوع شود به چشم به راه مهدی، جمعی از نویسندگان.
۷. اکمال الدین،ج۲، ص۴۴۰
۸. اکمال الدین،ج۲، ص۴۴۰منبع[ویرایش]

شهر سؤال.    رده‌های این صفحه : مهدویت | زندگانی امام زمان
جعبه‌ابزار