آیت‌ الله کوکبی تبریزیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: آیت‌ الله کوکبی تبریزی.
پرسش: مختصری از زندگی‌نامه و سوابق علمی آیت‌ الله کوکبی تبریزی را برای حقیر ارسال فرمایید؟
پاسخ:


سال و محل تولد[ویرایش]

حضرت آیت الله سیدابوالقاسم کوکبی در سنه ۱۳۰۴ هجری شمسی در محله باغمیشه تبریز در محیطی پاک و آکنده از معنویت و خانواده‌ای روحانی و اهل علم و سیادت چشم به جهان گشود.

دوران کودکی[ویرایش]

دوران طفولیت را به تبعیت پدرشان در شهر مقدس قم سکونت داشته و در سن شش سالگی برای فراگیری قرآن مجید به مکتب‌خانه سپرده می‌شود و آغاز تحصیلاتش را در قم برای یادگیری قرآن صرف می‌کند.

هجرت پدر به محله باغمیشه برای تبلیغ[ویرایش]

پدرشان از شاگردان آیت الله حائری مؤسس حوزه علمیه قم بوده است و در قم از محضر وی کسب فیض می‌نموده که بنابر درخواست اهالی محترم تبریز از آیت الله حائری و به دستور ایشان به محله باغمیشه هجرت می‌نماید تا در راه ترویج دین و تبلیغ در آن منطقه مستقر می‌گردد.

تحصیل آقای کوکبی در دروس مقدماتی رایج[ویرایش]

آقای کوکبی نیز همراه پدرشان در محل تولد خود سکونت داشته و تحصیلات مقدماتی رایج را آغاز می‌نماید و با خواندن و یادگیری کتاب‌های‌ صرف و نحو و نهج‌البلاغه این دوره را سپری می‌نماید و وارد تحصیلات مقدماتی حوزه می‌شود و دروس مربوط به مقدمات رایج حوزه را در مدرسه طالبیه تبریز و در محضر بزرگان و اساتید حوزه تبریز به پایان می‌برد.

هجرت آقای کوکبی به قم[ویرایش]

بعد از پایان دوره مقدمات در محل تولدش (تبریز) به حوزه نوپای شهر مقدس قم که تحت زعامت حضرت آیت الله العظمی شیخ عبدالکریم تأسیس شده بود و فضلای بزرگی در آن تدریس می‌نمودند، عزیمت می‌نماید.

آقای کوکبی تحت تعلیم آیت الله کوه‌کمری[ویرایش]

پدرشان او را به آیت الله العظمی سیدمحمد حجت کوه‌کمری [۱] که از زعمای بزرگ قم بود، می‌سپارد و او تحت نظارت آن بزرگوار با جدیت تمام تحصیلات خود را در حوزه قم آغاز می‌نماید. مرحوم آیت الله حجت توجه و عنایتی خاص به آقای کوکبی داشته و درباره تحصیلاتش او را یاری نموده‌اند.

گذراندن دوره متوسطه حوزه[ویرایش]

آقای کوکبی دوره سطوح متوسطه حوزه را در شهر مقدس قم و با اشراف آیت الله حجت آغاز نموده و با جدیت استمرار می‌دهند و در محضر اساتید بزرگوار همچون آیت الله میرزا حسن صادقی تبریزی و آیت الله مجاهد تبریزی کسب فیض می‌نمایند.
و در سطوح عالی که در حوزه مقدسه قم تحصیل نموده‌اند، در حضور آیت الله سیدمحمد محقق داماد ـ قدس‌سره‌الشریف ـ اصول (کفایة الاصول) و در محضر علامه طباطبایی ـ قدس‌سره‌الشریف ـ منظومه سبزواری (فلسفه، حکمت و منطق) کسب فیض می‌نمایند.

گذراندن دروس خارج[ویرایش]

بعد از اتمام سطوح متوسطه وارد سطوح عالیه، یعنی دروس خارج فقه و اصول می‌شوند و از محضر پر فیض آیت الله العظمی سیدمحمد حجت کوه‌کمری و خارج فقه آیت الله بروجردی کسب فیض می‌نمایند.

تدریس برخی کتاب‌ها به‌وسیله آقای کوکبی[ویرایش]

هم‌زمان با این درس‌ها، کلاس‌های تدریس ایشان نیز برقرار بوده است؛ از جمله تدریس کتاب شرح لمعه (در فقه) و کتاب رسائل (در اصول) در حسنیه ارک که این دوره از فعالیت‌های تدریس ایشان محسوب می‌گردد و فضلای زیادی در آن شرکت جسته‌اند.

مهاجرت آقای کوکبی به نجف[ویرایش]

آقای کوکبی پس از تدریس و تحصیل در حوزه قم قصد عزیمت به حوزه نجف را می‌نمایند تا برای اکمال و آشنایی با شیوه تدریس حوزه دیرین نجف و درک محضر بزرگان و زعمای آن حوزه مقدس به شهر مقدس نجف مهاجرت می‌نمایند. نخست شش ماه در آن شهر بدون عائله مشغول به تحصیل شده و برای آشنایی بیشتر در دروس زعمای بزرگ، از جمله آیات عظام سیدمحسن حکیم، سیدعبدالهادی شیرازی، سیدمحمود شاهرودی، سیدابوالقاسم خویی، شیخ حسین حلی و شیخ میرزا باقر زنجانی شرکت نموده و کسب فیض می‌نماید و بعد از تصمیم به اقامت مستمر به ایران مراجعت نموده و دوباره همراه با خانواده‌اش به نجف و عراق عزیمت نمودند.

آقای کوکبی مورد توجه آیت الله خویی[ویرایش]

آقای کوکبی به‌طور جدی و مستمر در دروس فقه و اصولِ زعیم عالی‌قدر شیعه یعنی آیت الله العظمی سیدابوالقاسم خویی شرکت جسته و تمام دروس را که حاضر شده، تقریر و چاپ نموده و در اختیار فضلای حوزه قرار می‌دهد و از طرف آیت الله خویی نیز این تقریرات مورد تأیید واقع شده و به ایشان عنایت خاص و توجه ویژه می‌نمایند.

تقریرات آقای کوکبی[ویرایش]

در سنه ۱۳۷۵ ق. تقریرات ایشان با اجازه آقای خویی تحت عنوان «مبانی الاستنباط» چاپ شده است و در همان اوایل در بازار کمیاب شده و فقط در اختیار عده‌ای از فضلای نجف قرار گرفته است.

جدیت آقای کوکبی در امر تحصیل[ویرایش]

آقای کوکبی در راه تحصیل بسیار جدی و سختکوش بوده‌اند؛ به‌طوری‌که در تمام جلسات درس فقه و اصول آقای خویی بدون هیچ وقفه‌ای شرکت جسته و با هیچ عذری درس خود را تعطیل ننموده‌اند، در حوزه نجف نیز هم‌زمان با تحصیل دروس خارج به تدریس فقه و اصول اشتغال داشته‌اند.

مهاجرت آقای کوکبی به وطن[ویرایش]

ایشان بعد از دگرگونی وضع کشور عراق به وطن خود بازگشته و به فعالیت‌های علمی و دینی اشتغال دارند و اکنون نیز در حوزه قم تدریس می‌نمایند و یکی از مراجع تقلید به شمار می‌روند. [۲]

پانویس[ویرایش]
 
۱. آیت الله العظمی سیدمحمد حجت کوه کمری یکی از علمای طراز اول قم و معاصر با آیت الله بروجردی بوده‌اند که مدرسه حجتیه قم را تأسیس، و فضلا و دانشمندان زیادی را در این مدرسه تربیت کرده‌اند که اکنون در جامعه اسلامی خدمت می‌کنند.
۲. یاد نامه‌ی آیت العظمی حاج سیدابوالقاسم خویی قدس‌سره، چاپ اول، قم، مهر، سال ۱۳۷۲ و زندگی‌نامه‌ آقای کوکبی تبریزی، چاپ دوم، انتشارات مجمع ذخائر اسلامی، سال ۱۳۸۰.


منبع[ویرایش]

سایت اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : علمای شیعه
جعبه‌ابزار