چند شوهریذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: چندشوهری، عقد ، عده
پرسش: چرا زن نمی‌تواند چند شوهر داشته باشد؟
پاسخ: زن تا وقتی در عقد مردی است و از او جدا نشده یا جدا شده، اما عده طلاقش تمام نشده، نمی‌تواند با مرد دیگری ازدواج کند. همچنین است اگر شوهر زن، از دنیا برود و زن در دوران عده وفات باشد.


حکمت ظاهری تک‌همسری برای زن

[ویرایش]

حال با توجه به این‌که دلیل اصلی احکام ، در اختیار ما نیست و ما تنها به گوشه‌هایی از حکمت‌های احکام، پی می‌بریم، به قسمتی از حکمت این حکم، اشاره می‌کنم.
اشکال عمده و اساسی که چندشوهری به وجود می‌آورد و همان بیش‌تر سبب شده که این رسم، عملًا موفقیتی نداشته باشد، اشتباه انساب است. در این نوع زناشویی، رابطه پدر با فرزند، عملًا نامشخص است. همچنان که در کمونیسم جنسی نیز رابطه پدران با فرزندان نامشخص است و همان طوری که کمونیسم جنسی نتوانست برای خود جا باز کند، چندشوهری نیز نتوانست مورد پذیرش یک اجتماع واقعی بوده باشد، زیرا... زندگی خانوادگی و تأسیس آشیانه برای نسل آینده و ارتباط قطعی میان نسل گذشته و آینده، خواسته غریزه طبیعت بشر است.
[۱] مجموعه آثار، مرتضی مطهری، ج ۱۹، ص ۳۰۲.


آسیب‌های چندشوهری

[ویرایش]

بیش‌ترین آسیب از چند شوهری به زن باز می‌گردد. چون اگر ارتباط فرزند با پدرش روشن نباشد و مرد، غیرتی نسبت به زن نداشته باشد، هرگز توجه لازم به زن و حمایت از او را به عهده نمی‌گیرد. همان گونه که در رابطه یک زن روسپی با مردان، روشن است که هرگز مردان مرتبط با زن روسپی، نسبت به او غیرتی ندارند تا بخواهند به خاطر آن از زن حمایت کنند و با توجه به این‌که زن خواستار حمایت و محبت مرد می‌باشد، از این امر، متنفر بوده همان گونه که از روسپی‌گری متنفر است.
تاثیر چند شوهری در نوع رابطه زن و مرد، علاوه بر این‌که، در روابط روسپیان مشخص است، بعضی از گزارش‌های تاریخی نیز این امر را ثابت می‌کند.
" ابو الظهیر الحسن " می‌نویسد:« در سواحل مالابار، قبیله‌ای به نام قبیله « نائیر » زندگی می‌کنند. مردان این قبیله نمی‌توانند بیش از یک زن بگیرند، در صورتی که زنان آن‌ها می‌توانند شوهرهای متعددی انتخاب کنند. به عقیده من علت وضع این قانون، این است که مردان قبیله نائیر سلحشورترین قبایل می‌باشند و به واسطه اصالتی که دارند حرفه جنگ با آن‌هاست و همان طوری که ما در اروپا سربازان را از ازدواج منع می‌کنیم تا علایق زناشویی مانع از انجام حرفه سربازی آن‌ها نشود، قبایل مالابار هم سعی کرده‌اند حتی المقدور مردان قبیله نائیر را از علایق خانوادگی معاف دارند و چون به واسطه گرمی آب و هوا ممکن نمی‌شد مطلقاً آنان را از ازدواج ممانعت کنند، لذا مقرر داشته‌اند چند مرد دارای یک زن باشند تا علاقه خانوادگی آن‌ها سست باشد و مانع انجام حرفه جنگی آن‌ها نشود.»
[۲] مجموعه‌ ‌آثار، شهید مطهری، ج ‌۱۹، ص ۳۰۲.

پس با توجه به تفاوت‌های بین زن و مرد، اگر چه در مواردی می‌توان چند زوجه را برای یک مرد، پذیرفت؛ اما هرگز نمی‌توان چند شوهر را برای یک زن پذیرفت. چون آسیب‌های این امر، به حدی است که نمی‌توان به سراغ آن رفت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجموعه آثار، مرتضی مطهری، ج ۱۹، ص ۳۰۲.
۲. مجموعه‌ ‌آثار، شهید مطهری، ج ‌۱۹، ص ۳۰۲.


منبع

[ویرایش]

پایگاه شهر سوال مرکز ملی پاسخگویی به سوالات شرعی    


رده‌های این صفحه : ازدواج | چندشوهری | حقوق زن | زنان
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار