وعده عدالت فراگیر در آیه ۱۷ سوره حدیدذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: قرآن، سوره حدید، آیه.

پرسش: احادیث، پیش‌گویی قرآن در سوره حدید، آیه ۱۷ را چگونه تبیین کرده‌اند؟


متن آیه

[ویرایش]

خداوند متعال در سوره حدید، آیه ۱۷ می‌فرماید:
«اِعْلَمُواْ انَّ اللهَ یُحْی الْاَرْضَ بَعْدَ مَوْتِهَا قَدْ بَینَّا لَکُمُ الْآیاتِ لَعَلَّکمْ تَعْقِلُونَ؛ بدانید که خداوند، زمین را پس از مرگش زنده می‌گردانَد. به راستی که آیات [خود] را برای شما روشن گردانیده‌ایم، باشد که بیندیشید.»

روایات تفسیری آیه

[ویرایش]

این پیش‌گویی قرآن، به‌وسیله یاران امام مهدی (علیه‌السّلام) تحقّق خواهد یافت و جامعه مُرده انسانی با قیام او، طعم حیات معنوی را خواهد چشید. به این موضوع در روایت اهل‌بیت (علیهم‌السلام) اشاره شده است:

← روایت امام حسن عسکری


در روایتی از امام حسن عسکری (علیه‌السّلام)، پدر بزرگوار ولی عصر (علیه‌السّلام)، آمده که در شب ولادت آن حضرت به عمّه خود، حکیمه خاتون، فرمود:

«یا عمَّتا! بیِتِی اللَّیلَةَ عِندَنا فِاِنَّه سَیُولَدُ اللَّیلَةَ المَولودُ الکَریمُ عَلَی اللّهِ (عز‌و‌جل)، الَّذی یُحیِیِ اللّهُ (عزّوجلّ) بِهِ الاَرضَ بَعدَ مَوتِها؛ عمّه جان! امشب را نزد ما بمان؛ زیرا به زودی آن فرزند باکرامتی که خداوند به دست او زمین را پس از مرگش زنده می‌گردانَد، به دنیا خواهد آمد.»

← روایت امام باقر


امام محمّد باقر (علیه‌السّلام) در تفسیر این آیه فرمود:

«یُحییهَا اللّهُ (عزّوجلّ) بِالقائِمِ (علیه‌السّلام) بَعدَ مَوتِها؛ یَعنی بِمَوتِها کُفرَ اهلِها، وَ الکافِرُ مَیِّتٌ؛ خداوند به دست قائم (علیه‌السّلام) زمین را بعد از مرگش زنده می‌گردانَد. مراد از مرگ زمین، کفر اهل آن است و کافر، مرده است.»

← روایت امام صادق


از امام صادق (علیه‌السّلام) نیز روایت شده که در باره این آیه فرمود:

«‌ای یُحییهَا اللّهِ بِعَدلِ القائِمِ عِندَ ظُهورِه، بَعدَ مَوتِها بِجَورِ ائِمَّةِ الضَّلالِ؛ مراد آیه، این است که خداوند، هنگام ظهور قائم، زمین را با عدالت او زنده می‌گردانَد، پس از آن که به سبب ظلم پیشوایان گم‌راهی، مُرده بود.»

← روایت امام حسین


همچنین از امام حسین (علیه‌السّلام) روایت شده که فرمود:

«مِنَّا اثنا عَشَرَ مَهدِیّاً: اوَّلُهُم امیرُ المُؤمِنینَ عَلِیُّ بنُ ابی طالِبٍ، وَ آخِرُهُمُ التّاسِعُ مِن وُلدی؛ وَ هُوَ الامامُ القائِمُ بِالحَقِّ، یُحیِی اللّهُ بِه الارضَ بَعدَ مَوتِها؛ از ما [اهل بیت]، دوازده مهدی (هدایت کننده) وجود دارد؛ نخستین آنان، امیر مؤمنان علی بن ابی‌طالب است و آخرین آنها، نهمین فرزند از ذرّیه من است. او امام بر پا کننده حق است که خداوند، زمین را به وسیله او بعد از مرگش زنده می‌گردانَد.»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حدید/سوره۵۷، آیه۱۷.    
۲. صدوق، محمد بن علی، کمال الدین وتمام النعمه، ص۴۲۷.    
۳. صدوق، محمد بن علی، کمال الدین وتمام النعمه، ص۶۶۸، ح۱۳.    
۴. نعمانی، محمد بن ابراهیم، الغیبه، ص۲۵.    
۵. صدوق، محمد بن علی، کمال الدین وتمام النعمه، ص۳۱۷.    


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله « نوید شکوفایی معنویت، در پرتو عدالت فراگیر» تاریخ بازیابی۱۳۹۸/۱۱/۲۳.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار