هدف ازدواج از دیدگاه اسلامذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:هدف ازدواج، اسلام، کمال، بقای نسل، آرامش.

پرسش: از نظر اسلام هدف ازدواج چیست به اختصار توضیح دهید؟

پاسخ: از دیدگاه اسلام، هدف از ازدواج، عبارت‌اند از: کمال، آرامش و بقای نسل.


فلسفه ازدواج در اسلام

[ویرایش]

فلسفه و هدف ازدواج از منظر اسلام را در سه امر می‌توان جست‌وجو کرد: کمال، آرامش و بقای نسل گرچه فواید زیادی بر آن مترتب است.

← مسیر کامل شدن


شخصیت انسان پس از ازدواج به یک شخصیت اجتماعی تبدیل می‌شود؛ زیرا در پرتو ازدواج و زندگی مشترک خود را به‌شدت مسئول حفظ همسر و تأمین نیازهای زندگی و تربیت فرزندان آینده تلقی می‌کند و تمام هوش و ابتکار و استعدادهای خود را به کار می‌گیرد. بنابراین می‌توان ازدواج را مایه رشد و کمال انسان دانست. در واقع خداوند انسان را به‌گونه‌ای آفریده که بدون جنس مخالف ناقص است و با جنس مخالف کامل می‌شود. هر کدام از دو جنس از نظر روحی و جسمی به هم وابسته‌اند و با قرار گرفتن در کنار هم یک‌دیگر را تکمیل می‌کنند.

← آرامش


مهم‌ترین نیازی که بر اثر ازدواج تأمین می‌شود نیاز به آرامش و احساس امنیت و آسودگی است. این نیاز که در سرشت آدمی ریشه دارد؛ چنان مهم است که خداوند در بیان فلسفه ازدواج می‌فرماید: «از آیات و نشانه‌های خداوند آن است که برای شما از جنس خودتان همسرانی قرار دادیم تا در کنار آنان آرامش یابید».
در اوایل جوانی احساس تنهایی بیهودگی و نداشتن پناهگاه انسان را فرا می‌گیرد. ازدواج و قرار گرفتن در کنار همسری شایسته و دلسوز این احساس را از بین می‌برد و او را به آرامش روحی می‌رساند. این احساس آرامش به ثبات فکری و روحی، وقار، احساس ارزشمندی و لذت می‌انجامد.

← بقای نسل


یکی از ثمرات بزرگ ازدواج، وجود فرزند و بقای نسل آدمی است. تولید و تکثیر نسل را نباید کوچک و بی‌اهمیت شمرد؛ زیرا هدف آفرینش جهان، وجود انسان و پرورش و تکامل اوست. «تولید و پرورش انسان‌های خداپرست، نیکوکار و صالح، مطلوب خدای جهان‌آفرین است».
[۱] مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۱۳۴-۱۴۸، ناشر دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۷۴ ش.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. مظاهری، علی‌اکبر، جوانان و انتخاب همسر، ص۱۳۴-۱۴۸، ناشر دفتر تبلیغات اسلامی، چاپ سوم، ۱۳۷۴ ش.


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «هدف ازدواج از دیدگاه اسلام»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۰۸/۰۲.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار