نقش خشوع در قبولی نمازذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: خشوع، نماز، عبادات.

پرسش: خشوع چه نقشی در قبولی نماز دارد؟


ذکر[ویرایش]

مغز، جان و جوهر همه عبادات، ذکر است و نماز، کامل‌ترین جلوه ذکر و یاد خدا است. روشن است که یاد خدا، چیزی جز احساس حضور در محضر او نیست. بنا‌بر‌این، حضور قلب در نماز، و خشوع (خاک‌ساری) که حاصل آن است، جوهر و جان نماز محسوب می‌شود و بدون آن، نماز پیکری است بدون روح، و به همین دلیل، مورد قبول حضرت حق نیست.
به سخن دیگر، نماز عبادتی است دو بُعدی: یک بُعد آن، جسم نماز است که با تکبیر، آغاز و با تسلیم، پایان می‌یابد و بُعد دیگر آن، روح نماز است که همان یاد خدا است. اگر نمازگزار، پیکر نماز را درست پدید آورد، تکلیف خود را انجام داده، بدین معنا که نماز او به حَسَب ظاهر، صحیح است و نیازی به اعاده و یا قضا ندارد؛ ولی پذیرفته شدن آن و برخورداری نمازگزار از آثار و برکات این فریضه پُربرکت، بستگی به ضمیمه شدن روح نماز (حضور قلب و خشوع) به پیکر آن دارد.

← حضور قلب میزان قبولی نماز
بر اساس احادیث پیامبر (صلی‌اللَّه‌علیه‌وآله) و اهل بیت (علیهم‌السلام)، [۱]نماز، به همان‌اندازه‌ای که از حضور قلب، برخوردار است، مورد قبول حق تعالی واقع می‌شود و در نامه عمل نمازگزار ثبت می‌گردد.
امام صادق (علیه‌السّلام) در این باره می‌فرماید:
«اِشغَل قَلبَکَ بِصَلاتِکَ؛ فَاِنَّهُ لا یُقبَلُ مِن صَلاتِکَ الّا ما اقبَلتَ عَلَیهِ مِنها بِقَلبِکَ، حَتّی انَّهُ رُبَّما قُبِلَ مِن صَلاةِ العَبدِ رُبُعُها او ثُلُثُها او نِصفُها؛ [۲] دلت را به نمازت مشغول بدار که از نمازت، جز آنچه با دلت به آن توجّه داشته‌ای، پذیرفته نمی‌شود، حتّی گاه از نماز نمازگزار، یک چهارم و یک سوم و یک دوم آن پذیرفته می‌شود. گفتنی است که حضور قلب، تنها یکی از شرایط قبولی نماز است و رعایت سایر شرایط قبولی نماز [۳]برای رسیدن به این مقصود نیز ضروری است.

پانویس[ویرایش]
 
۱. ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، شناخت‌نامه، ج۲، ص۵۸۳ (کسانی که بخشی از نمازشان قبول می‌شود).
۲. ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، شناخت‌نامه، ج۲، ح ۸۶۴.
۳. ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، شناخت‌نامه، ج۲، ص۵۸۵ (اسباب پذیرش نماز)


منبع[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «نقش خشوع در قبولی نماز» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۷/۱۸.    


رده‌های این صفحه : خشوع | آداب نماز | مباحث اخلاقی
جعبه‌ابزار