نفرین مظلوم در حق ظالمذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نفرین ، مظلوم ، ظالم
پرسش: آیا نفرین مظلوم نسبت به ظالم و واگذار کردن او به خدا تأثیری در مجازات ظالم از طرف پروردگار خواهد داشت؟
پاسخ: برای دست‌یابی به پاسخ، توجه به چند نکته لازم است.


باز بودن در توبه

[ویرایش]

همان‌گونه که می‌دانید انسان‌ها جایز الخطاء هستند؛ برخی وقت‌ها فراموش می‌کنند؛ گاهی نیز غفلت می‌کنند. در بعضی مواقع نیز به دلیل غلبه شیطان و هوای نفس، دانسته و با توجه گناه می‌کنند؛ لذا خداوند نیز می‌فرماید استغفار کنید؛ (و از زبان پیامبر می‌گوید:) از پروردگار خود، آمرزش بطلبید و به سوی او بازگردید که پروردگارم مهربان و دوستدار (بندگان توبه‌کار ) است؛ و از رحمت خدا ناامید نشوید.

سفارش به گذشت از خطا

[ویرایش]

خداوند به ما انسان‌ها سفارش فرموده که اگر انتظار گذشت از خدا را دارید، پس از اشتباهات یکدیگر بگذرید و خطاهای دیگران درگذرید.

گذشت از ظلم کوچک

[ویرایش]

انسان‌های ربّانی و کسانی که رنگ خدا به خود می‌گیرند، تلاششان بر این است که خداگونه عمل کنند و کاری انجام دهند که خداوند خشنود می‌شود؛ لذا در مرحله اول از شما می‌خواهیم که از ایشان بگذرید به ویژه که اگر ظلمی کوچک باشد.

نکوهش ظلم

[ویرایش]

به هر حال ظلم و ستم از امور قبیح و زشتی است که نه عقل آن‌را می‌پسندد و نه شرع، بلکه مورد نکوهش هر دو واقع شده است و در منابع ما پیرامون نکوهش و پیامدهای ناگوار آن روایاتی گزارش شده است که به چند مورد آن اشاره می‌کنیم.

← سزای اعمال در دنیا


ابو عبیده حذّاء از امام باقر علیه‌السلام روایت می‌کند: در کتاب امیر المؤمنین علیه‌السلام آمده: سه ویژگی است که دارنده آن نمی‌میرد تا آن‌که پیامد آن‌ها را ببیند: ستم ، قطع رابطه با خویشاوندان و سوگند دروغ .

← استجابت دعای مظلوم


امام صادق علیه‌السلام فرمود: پدرم می‌فرمود: پنج دعا است که از درگاه پروردگار تبارک و تعالی مخفی نخواهد ماند (و به عبارتی با مانعی جهت استجابت برخورد نخواهد کرد). دعای امام عادل . دعای ستمدیده که خدای عز و جل می‌فرماید: هر آینه به‌ طور مسلم انتقام تو را (از ستمکارت) بگیرم، گرچه پس از زمانی باشد. دعای فرزند صالح (و نیکوکار) برای پدر و مادر. دعای پدر صالح برای فرزندش. دعای مؤمن برای برادرش در پشت سر او که خدا می‌فرماید: برای تو باد مانند آن.

← پرهیز از ظلم


«عَنْ أَبِی جَعْفَرٍ (ع) قَالَ لَمَّا حَضَرَتْ عَلِیَّ بْنَ الْحُسَیْنِ (ع) الْوَفَاةُ ضَمَّنِی إِلَی صَدْرِهِ ثُمَّ قَالَ یَا بُنَیَّ أُوصِیکَ بِمَا أَوْصَانِی بِهِ أَبِی (ع) حِینَ حَضَرَتْهُ الْوَفَاةُ وَ بِمَا ذَکَرَ أَنَّ أَبَاهُ أَوْصَاهُ بِهِ فَقَالَ یَا بُنَیَّ إِیَّاکَ وَ ظُلْمَ مَنْ لَا یَجِدُ عَلَیْکَ نَاصِراً إِلَّا اللَّه‌؛
[۷] أمالی، صدوق، اعلمی، بیروت‌، ص ۱۸۲.
امام پنجم حضرت باقر علیه‌السلام فرمود: چون مرگ پدرم فرا رسید مرا به ‌سینه چسبانید و فرمود: پسر جان همان سفارشی را به‌ تو می‌کنم که پدرم هنگام مرگش به ‌من کرد و گفت: پدرش به ‌او سفارش کرده و فرمود: پسر جان مبادا به ‌کسی ستم کنی که جز خدا یاری ندارد.»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مزمل/سوره۷۳، آیه۲۰.    
۲. هود /سوره۱۱، آیه۹۰.    
۳. زمر /سوره۳۹، آیه۵۳.    
۴. نور/سوره۲۴، آیه۲۲.    
۵. أمالی، مفید، کنگره شیخ مفید، قم‌، ص ۹۸.    
۶. کافی، کلینی، اسلامیه، تهران‌، ج ‌۲، ص ۵۰۹.    
۷. أمالی، صدوق، اعلمی، بیروت‌، ص ۱۸۲.


منبع

[ویرایش]
سایت اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | لعن و نفرین
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار