مرد سالاریذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: من و همسرم همدیگر را دوست داریم، ولی متاسفانه همسرم مقداری مردسالار بوده و این موضوع اذیتم می کند. خیلی از کارهایی که باید مشترکاً تصمیم بگیریم به تنهایی اقدام می کند، نمیدانم چه باید بکنم؟ لازم بذکر است ایشان فردی مذهبی بوده و از نظر مذهبی به نظر خودش کارش صحیح است. لطفاً راهنماییم کنید؟


علل داشتن تفکر مردسالارانه

[ویرایش]

پاسخ: وقتی در زندگی که یک زن و مرد ایجاد می کنند زندگی مشترک می گویند و به زن شریک زندگی گفته می شود جایی برای این موضوع باقی نمی ماند که ایشان در زندگی تک روی داشته باشد البته الگوهای خانوادگی ایشان ممکن است مرد سالاری باشد و در خانواده ای مرد سالار بزرگ شده باشد و یا در بعضی از موارد فرد به دلیل تحکم های بیش از حد مادر در پی انتقام جویی و تسلط به فردی همجنس مادر خود که همان همسر باشد، مبادرت می کند و گاهی هم اقدام انفرادی در تصمیم گیری ها برای اثبات مرد بودن مرد برای همسرخود می باشد زن به دلیل تحقیر ها و یا امر و نهی ها در بخش های مختلف زندگی و یا نداشتن مهارت های زندگی و یا واکنش های منفی در موقعیت های گذشته نسبت به مطرح کردن تصمیم گیری ها توسط شوهر باعث اقدام انفرادی بدون اطلاع همسر می شود.
بنابراین الگوهای ارتباطی والدین همسر ، کیفیت ارتباط زن و شوهر و احترام گذاشتن به نقش ها ، خاطرات گذشته نسبت به مشورت در زندگی در این رفتار تأثیر بالایی دارد .

راهکار های مواجهه

[ویرایش]

نکته دیگر تعاملات و کنار آمدن مرد در زندگی از سفارشات دین اسلام است . اما شما باید برای کاهش این رفتار راهکارهای زیر را انجام دهید:
۱. بپذیرید که مرد در سلسله مراتب قدرت در خانواده چه در نگاه روان شناسان و چه در اسلام به عنوان مدیر و رییس است و شما هم به عنوان مشاور مدیر و معاون مدیر در خانواده نقش دارید و می بینیم گاهی معاون و مشاور قدرت تحلیل و راهکارهایی برای مدیر ارایه می کنند که حتی به ذهن مدیر هم نرسیده است.
۲. برای اثبات قدرت و مدیریت و عرضه داشتن همسرتان بارها از طریق رابطه کلامی به ایشان این موضوعات را مطرح کنید و حتی نقاط مثبت و خوبی های ایشان را به ایشان بگویید.
۳. در کارها و تصمیمات مثلا انتخاب نوع رنگ لباس ، غذا و... با ایشان مشورت کنید.
۴. نسبت به زمان هایی که موضوعی را هر چند بی اهمیت با شما در میان می گذارد با روی باز و همراهی و همدلی تمام رفتار کنید و حتی احساس خوشایند خودتان را به ایشان بگویید.
۵. در زمان هایی که موضوعات مهمی را مطرح می کند و فکر می کنید در فکر تصمیمات اشتباهی است شخصیت ایشان را به قول معروف خورد نکنید و در فضای مناسب با لحن مناسب با احترام کامل بدون استفاده از الفاظ امری و دستوری با ایشان نسبت به ایراداتی که در تصمیم گیری وجود دارد صحبت کنید.

منبع

[ویرایش]

شهر سوال    


رده‌های این صفحه : حقوق زن | زنان | سر پرستی زن | مرد سالاری
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار