علت نام‌گذاری پنج تن آل عباذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: پیامبر، امام علی، پنج تن آل عبا.

پرسش: پنج تن آل‌عبا چه کسانی هستند و چرا به این‌گونه نامیده شده‌اند؟


پنج تن آل‌عبا[ویرایش]

پنج تن آل‌عبا عبارتند از: پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، امام علی (علیه‌السّلام)، حضرت فاطمه (سلام‌الله‌علیها)، امام حسن (علیه‌السّلام) و امام حسین (علیه‌السّلام)
نظر به اینکه همگی آنها به مناسبتی زیر یک کسا (که به عبا ترجمه شده) رفتند، به «پنج تن آل عبا» شهرت یافته‌اند. حدیثی که این واقعه را بیان می‌کند به «حدیث کسا» شهرت دارد و از احادیث معتبر است.

← روایات شیعه و سنی
این حدیث در منابع متعدد شیعه و سنی آمده است. به یکی از متن‌های آن بنگرید:
«الامام الرضا (علیه‌السّلام) عَن آبائِهِ (علیهم‌السّلام) عَن عَلِیِّ بنِ الحُسَینِ علیه السلام، عَن امِّ سَلَمَةَ قالَت: نَزَلَت هذِهِ الآیَةُ فی بَیتی وفی یَومی، کانَ رَسولُ اللّهِ (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) عِندی فَدَعا عَلِیًّا و فاطِمَةَ و الحَسَنَ و الحُسَینَ، و جاءَ جَبرَئیلُ فَمَدَّ عَلَیهِم کِساءً فَدَکِیًّا ثُمَّ قالَ:
اللّهُمَّ هؤُلاءِ اهلُ بَیتی، اللّهُمَّ اذهِب عَنهُمُ الرِّجسَ و طَهِّرهُم تَطهیرًا. قالَ جَبرَئیلُ: و انَا مِنکُم یا مُحَمَّدُ؟ فَقالَ النَّبِیُّ (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم): و انتَ مِنّا یا جَبرَئیلُ.
قالَت امُّ سَلَمَةَ: فَقُلتُ: یا رَسولَ اللّهِ، و انَا مِن اهلِ بَیتِکَ، و جِئتُ لِاَدخُلَ مَعَهُم، فَقالَ: کونی مَکانَکِ یا امَّ سَلَمَةَ، انَّکِ الی خَیرٍ، انتِ مِن ازواجِ نَبِیِّ اللّهِ.
فَقالَ جَبرَئیلُ: اقرَاْ یا مُحَمَّدُ: «انَّما یُریدُ اللّهُ لِیُذهِبَ عَنکُمُ الرِّجسَ اهلَ البَیتِ و یُطَهِّرَکُم تَطهیرًا» فِی النَّبِیِّ و عَلِیٍّ و فاطِمَةَ و الحَسَنِ و الحُسَینِ (علیهم‌السلام)؛ [۱]امام رضا (علیه‌السلام): به نقل از پدرانش به نقل از امام سجّاد به نقل از امّ سلمه: این آیه در خانه من و در روزی که پیامبر در خانه من بود نازل شد. پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) نزد من بود که علی، فاطمه، حسن و حسین را فرا خواند. جبرئیل هم آمد و پیامبر عبای فدکی را بر آنها گستراند و سپس فرمود: پروردگارا! اینان اهل بیت من هستند، خدایا! هرگونه پلیدی را از آنها دور کن و کاملًا پاکشان گردان. جبرئیل گفت: ‌ای محمّد! آیا من هم از شمایم؟ پیامبر فرمود: تو نیز از مایی‌ای جبرئیل.
امّ‌سلمه: عرض کردم: یا رسول اللّه! من هم از اهل بیت تو هستم و پیش رفتم تا در کنار آنها باشم. پیامبر فرمود: در جای خود باش‌ای امّ‌سلمه، تو به سوی خیر هستی، تو از همسران پیامبر خدایی. جبرئیل گفت: ‌ای محمّد بخوان: «انّما یریدُ اللّهُ لِیُذْهِبَ عَنْکُمْ الرِّجْسَ اهْلَ البیتِ و یُطَهِّرَکُم تَطْهیراً» [۲] که در حقّ پیامبر، علی، فاطمه، حسن و حسین (علیهم‌السّلام) است.»

پانویس[ویرایش]
 
۱. طوسی، محمد بن حسن، الامالی، ج۱، ص۳۶۸، ح۷۸۳.    
۲. احزاب/سوره۳۳، آیه۳۳.    


منبع[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «علت نام‌گذاری پنج تن آل‌عبا» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۶/۱۷.    


جعبه‌ابزار