عزاداری امام حسینذخیره مقاله با فرمت پی دی اف



کلیدواژه: امام حسین علیه‌السلام، عزاداری، کشورهای عربی.

پرسش: چرا عزاداری امام حسین ـ علیه‌السلام ـ در میان ایرانیان بیشتر و باشکوه‌تر از عرب‌هاست که هم‌زبان معصومین‌اند؟

پاسخ: دینی که پیامبر ما حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ارائه نمود مخصوص یک قوم و قبیله یا یک ملت خاص نیست؛ بلکه صراط مستقیمی است که جهانیان را به سمت رستگاری هدایت می‌کند و فرزندان رسول خدا و امامان ما شیعیان هم کسانی بودند که پرچم هدایت یک امت جهانی را عهده‌دار بودند.


عزاداری در کشورهای عربی[ویرایش]

دینی که پیامبر ما حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ارائه نمود مخصوص یک قوم و قبیله یا یک ملت خاص نیست؛ بلکه صراط مستقیمی است که جهانیان را به سمت رستگاری هدایت می‌کند و فرزندان رسول خدا و امامان ما شیعیان هم کسانی بودند که پرچم هدایت یک امت جهانی را عهده‌دار بودند.
بنابراین احساسی که یک عرب نسبت به پیامبر و اهل‌ بیت او ممکن است داشته باشد، با احساس یک غیر عرب بسیار مشابه است؛ پس در این زمینه گرایش به نژاد و اینکه فکر کنیم اعراب به‌خاطر نژادشان باید نسبت به اهل‌ بیت حساس‌تر باشند، چندان درست نیست.
یکی از علل آنکه می‌بینیم عزاداری کشورهای عربی برای اهل‌ بیت و خصوصاً امام حسین ـ علیه‌السلام ـ کمتر نمود دارد، بی‌توجهی دولت‌های عربی است نسبت به آیین تشیع و نقشی که زنده نگه داشتن یاد اهل‌ بیت پیامبر در تزکیه جامعه می‌تواند داشته باشد؛ آنها به‌خاطر گرایش به غرب ماهیت اصلی اسلامی خود را از دست داده‌اند و در میان کشورها، دولت ایران تنها دولت شیعی است که به شکل کاملی نسبت به عزاداری حسینی و آرمان‌های اهل‌ بیت اهتمام می‌ورزد.

← کشور عراق
کشور عراق که زمانی پایگاه تشیع به‌حساب می‌آمد، بعد از روی کار آمدن صدام حسین ماهیت خود را از دست داد.

← شهر کربلا
حکومت بعث در شهری مذهبی مثل کربلا مدارس علمیه را از علما و طلاب خالی نمود؛ درحالی‌که قبل از آن هزاران روحانی داشت و با این وجود هم‌چنان مردم در ابراز ارادت نسبت به خاندان پیامبر کوشا هستند.

← کشور عربستان
در کشور عربستان سعودی هم حکومت وهابی آنجا اجازه ساختن و زیاد شدن مساجد شیعیان را نمی‌دهد و لذا شیعیان اماکنی را با عنوان ملک شخصی می‌سازند و در آن به اقامه عزا می‌پردازند.

← کشور بحرین
ولی در این بین کشورهای امیرنشین، بحرین هم وجود دارد که ۸۰% مردم آن شیعه دوازده امامی هستند و حکومت آنجا روز تاسوعا و عاشورا را تعطیل رسمی اعلام می‌کند.

← کشورهای همسایه ایران
در کشورهای همسایه ایران اهل‌ سنت در اکثریت هستند و شیعیان جمع کوچکی را تشکیل می‌دهند و این امر هم مانع ظهور و بروز آنان می‌گردد. کشور کویت تنها ۴۰% شیعه دارد؛ ولی یک‌صد حسینیه در آن ساخته شده است و بیشتر مجالس عزایی که در آنجا برقرار می‌شود، توسط کسانی است که تبعه کویت و عرب‌زبان هستند؛ در کشور عمان هم که دو میلیون جمعیت دارد، تنها یک‌صد هزار شیعه وجود دارد و با این وجود، در شهر تجاری مطرح ۶ مسجد و ۱۰ حسینیه وجود دارد؛ در «مسقط» ۳ مسجد و ۳ حسینیه، در شهر «لواء» ۳ مسجد و ۳ حسینیه و در شهر «برکه» ۳ مسجد و ۱ حسینیه و ۴ حسینیه و ۳ مسجد در شهر «مصفه» و ۴ مسجد و ۵ حسینیه در «خابوره» و ۲ حسینیه و ۲ مسجد در «صحم» وجود دارد؛ علاوه بر این نمونه‌های دیگری را نه‌تنها در کشورهای عربی، بلکه در اقصا نقاط جهان می‌توان یافت که شیعه در بدترین شرایط و به بهترین شکل به حراست از حریم اهل‌ بیت پیامبر می‌پردازد. [۱]

پانویس[ویرایش]
 
۱. معتمدی، سیدحسین، عزاداری سنتی شیعیان، اول، تابستان ۷۹، ج ۲، ص ۸۲۱ تا انتهای کتاب.


منبع[ویرایش]
سایت اندیشه قم، برگرفته از مقاله «عزاداری امام حسین»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۷/۲۴.    






جعبه‌ابزار