عالم مطلق در قرآنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: عالم مطلق ، قرآن
پرسش: آیا خدا در قرآن به عالم مطلق بودن و خالی از ایراد و اشکال بودن خود اشاره کرده است؟
پاسخ: قرآن کریم در آیات فراوانی بر عالم مطلق بودن خداوند تأکید کرده است. در این‌جا به عنوان نمونه تنها به چند مورد اشاره می‌کنیم.


نمونه‌های تصریح در قرآن

[ویرایش]

۱. «قُلْ إِنَّ رَبِّی یَقْذِفُ بِالْحَقِّ عَلاَّمُ الْغُیُوبِ؛‌بگو: پروردگار من حق را (بر دل پیامبران خود) می‌افکند، که او دانای غیب‌ها (و اسرار نهان) است».
۲. «یَعْلَمُ خائِنَةَ الْأَعْیُنِ وَ ما تُخْفِی الصُّدُور؛او چشم‌هایی را که به خیانت می‌گردد و آن‌چه را سینه‌ها پنهان می‌دارند، می‌داند.»
۳. «یَوْمَئِذٍ تُعْرَضُونَ لا تَخْفی‌ مِنْکُمْ خافِیَةٌ؛در آن روز همگی به پیشگاه خدا عرضه می‌شوید و چیزی از کارهای شما پنهان نمی‌ماند!»
۴. «وَ هُوَ الَّذی خَلَقَ السَّماواتِ وَ الْأَرْضَ بِالْحَقِّ وَ یَوْمَ یَقُولُ کُنْ فَیَکُونُ قَوْلُهُ الْحَقُّ وَ لَهُ الْمُلْکُ یَوْمَ یُنْفَخُ فِی الصُّورِ عالِمُ الْغَیْبِ وَ الشَّهادَةِ وَ هُوَ الْحَکیمُ الْخَبیر؛ او است که آسمان‌ها و زمین را به حق آفرید و آن روز که (به هر چیز) می‌گوید:«موجود باش!» موجود می‌شود سخن او، حق است و در آن روز که در « صور » دمیده می‌شود، حکومت ، مخصوص او است، از پنهان و آشکار با خبر است، و او است حکیم و آگاه.»
۵. «عالِمِ الْغَیْبِ وَ الشَّهادَةِ فَتَعالی‌ عَمَّا یُشْرِکُون؛ او دانای نهان و آشکار است، پس برتر است از آن‌چه برای او همتا قرار می‌دهند.!»

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سبأ/سوره۳۴، آیه۴۸.    
۲. غافر/سوره۴۰، آیه۱۹.    
۳. حاقة/سوره۶۹، آیه۱۸.    
۴. انعام/سوره۶، آیه۷۳.    
۵. مومنون/سوره۲۳، آیه۹۲.    


منبع

[ویرایش]
سایت اسلام کوئست    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار