شمار لشکریان امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام مهدی، لشکریان امام مهدی.

پرسش: لشکریان امام مهدی (علیه‌السّلام) چند نفرند؟


روایت از امام صادق

[ویرایش]

در حدیثی از امام صادق (علیه‌السّلام) درباره شمار لشکریان امام مهدی (علیه‌السّلام) پس از پیوستن سیصد و سیزده یار ویژه به امام، چنین آمده است:
«هنگامی که خداوند (که نامش عزیز باد) اجازه خروج به قائم می‌دهد، او به منبر می‌رود و مردم را به سوی خود می‌خواند و آنها را به خدا سوگند می‌دهد و آنان را به حقّ خودش و این‌که میان آنان به شیوه پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) رفتار می‌کند، فرا می‌خواند. خداوند (عزّ‌و‌جلّ) هم جبرئیل را روانه می‌کند تا نزد او بیاید و وی در حطیم (حطیم: بخشی از مسجد الحرام که میان حجر الاسود و در کعبه و چاه زمزم واقع شده و به دلیل ازدحام مردم و له کردن یکدیگر، چنین نامیده شده است.) فرود می‌آید و به او می‌گوید: به چه چیزی می‌خوانی؟
قائم (علیه‌السّلام) به او خبر می‌دهد. جبرئیل می‌گوید: من، نخستین کسی هستم که با تو بیعت می‌کنم. دستت را بگشای. آن‌گاه دستش را به دست او می‌مالد و سیصد و سیزده و‌اندی مرد به او می‌رسند و با او بیعت می‌کنند. او در مکّه می‌ماند تا آن که یارانش به ده هزار تن برسند و سپس از آن‌جا به سوی مدینه حرکت می‌کند.»

روایت از امام علی

[ویرایش]

امام علی بن ابی‌طالب (علیه‌السّلام) نیز می‌فرماید:
«به زودی، فتنه‌ای روی خواهد داد که مردم [باایمان] از آن بیرون کشیده می‌شوند، همان‌گونه که طلا را از معدن بیرون می‌کشند. پس شامیان را دشنام ندهید و [تنها] ستمکاران‌شان را دشنام دهید، که میان آنان، نیکان هستند و بهزودی، خداوند، بارانی از آسمان برایشان می‌فرستد که آنان را غرق می‌کند، تا آن‌جا که اگر روباه‌ها [و افراد ضعیف نیز] با آنان بجنگند، بر ایشان غلبه می‌یابند.
سپس خداوند، این هنگام، مردی از خاندان پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) را با حدّ‌اقل، دوازده هزار و حدّ اکثر، پانزده هزار تن بر می‌انگیزد که سه پرچم دارند و نشان و شعارشان، «بمیران، بمیران» است. آنان با اهل هفت پرچم (که همه صاحبان آن پرچم‌ها به فرمان روایی چشم طمع دارند)، می‌جنگند و می‌کشند و شکست می‌دهند و سپس [سردار]‌ هاشمی ظهور می‌کند و مردم را به الفت و نعمت‌شان باز می‌گرداند و این‌گونه هستند تا دجّال خروج کند.»

روایت از امام باقر

[ویرایش]

امام باقر (علیه‌السّلام) در حدیثی می‌فرماید:
«هنگامی که قائم ظهور کند و به درون کوفه بیاید، خداوند متعال، هفتادهزار انسان راستین را از پشت کوفه بر می‌انگیزد تا از همراهان و یاوران او باشند.»
[۴] ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ، ج۸، ص۲۹۳-۲۹۹


پانویس

[ویرایش]
 
۱. مفید، محمد بن محمد، الارشاد، ج۲، ص۳۸۲.    
۲. نیشابوری، محمد بن عبدالله، المستدرک علی الصحیحین، ج۴، ص۵۹۶، ح۸۶۵۸.    
۳. مجلسی، محمد‌باقر، بحار الانوار، بحار الانوار، ج۵۲، ص۳۹۰، ح۲۱۲.    
۴. ر.ک: محمدی ری‌شهری، محمد، دانش‌نامه امام مهدی بر پایه قرآن، حدیث و تاریخ، ج۸، ص۲۹۳-۲۹۹


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «شمار لشکریان امام زمان» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۹/۱۰.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار