شبهه کثرت بلاهای مسلمینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: بلا، ابتلا، آزمایش الهی، سرزمین‌های اسلامی، مسلمانان، ایران.

پرسش: چرا بلایا در میان مسلمانان و بخصوص ایران بیشتر از جاهای دیگر است؟

پاسخ اجمالی: ابتلا به بلایا از سنن الهی است و مخصوص ایران یا کشورهای اسلامی نیست.


عمومیت ابتلا

[ویرایش]

بلایا در همه جا و برای همه انسان‌ها وجود دارد، زیرا یکی از سنت‌های خدا این است که جهان کنونی جهان آزمایش است و آزمایش با خیرات و شرور، هردو انجام می‌شود. این که برخی گمان می‌کنند سیل و زلزله و ویروس کرونا فقط در ایران وجود دارد، از بی اطلاعی آنها از اخبار جهان است.

وقوع بلا در برخی مکان‌ها

[ویرایش]

گرچه بسیاری از بلایا در همه جا وجود دارد، اما ممکن است برخی بلایا در برخی مکان‌ها بیشتر رخ دهد مثلا زلزله در برخی کشورها مانند ژاپن بیشتر رخ می‌دهد و سیل در برخی کشورها مثل هند بیشتر اتفاق می‌افتد و این مطلب به خاطر نوع زمین و وجود گسل‌ها و شرایط آب و هوایی است.

ابتلا به شرور اخلاقی

[ویرایش]

البته برخی بلایا مانند ظلم و جنگ و قتل، که شرور اخلاقی نامیده می‌شوند، به اعمال خود انسان‌ها مربوط می‌شود و ما انسان‌ها خودمان یا دیگران این ناملایمات را بر یکدیگر تحمیل می‌کنیم. بسیاری از جنگ‌هایی که میان مسلمانان وجود دارد، مثل جنگ‌هایی که توسط داعش و تکفیری‌های وهابی بر مسلمانان تحمیل شده، به کشورهای غربی مانند آمریکا و انگلستان بر می‌گردد که بر اساس سیاست اختلاف بیانداز حکومت کن، در میان مسلمانان، به راه‌انداخته‌اند و حالا به ما می‌گویند: چرا شما مسلمانان این قدر همدیگر را می‌کشید؟

منبع

[ویرایش]

حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رضابرنجکار


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار