سیره خانوادگی پیامبرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: پیامبر، سیره.

پرسش: سیره خانوادگی پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) چگونه بود؟


رعایت حقوق کودکان شیرخوار

[ویرایش]

یکی از نکات مهمّی که در سیره پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در مورد رعایت حقوق کودکان شیرخوار، شگفت‌انگیز است، احترام به احساسات آنهاست. در حدیث است که روزی، پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) بر خلاف روش همیشگی، نماز خود را که با جماعت می‌خواند، کوتاه کرد و به قدری با سرعت، نماز خود را به پایان رساند که مسلمانان، تصوّر کردند دستور جدیدی از جانب خداوند متعال در این باره به ایشان رسیده است؛ امّا وقتی از ایشان، علّت این کار را پرسیدند، با تعجّب، پاسخ شنیدند که: «مگر صدای گریه کودک را نشنیدید؟ » و معلوم شد که دلیل کوتاه شدن نماز پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم)، گریه کودکی بوده که در کنار نمازگزاران، بیتابی می‌کرده و ایشان، برای زودتر آرام کردن کودک، نماز را کوتاه نموده است.

ممانعت جریحه‌دار شدن احساسات کودک

[ویرایش]

بارها اتّفاق می‌افتاد که کودکی را خدمت پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) می‌آوردند که برای او دعا کند و وقتی ایشان، او را در بغل می‌گرفت و مشغول دعا خواندن می‌شد، کودک، لباس ایشان را آلوده می‌کرد، و چون می‌خواستند او را از پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) جدا کنند تا مانع آلوده شدن بیشتر لباس‌های ایشان شوند، ایشان اجازه نمی‌داد.
پیامبر خدا (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) با این‌گونه برخوردهای حکیمانه، ضمن دل‌جویی از خانواده کودک، مانع جریحه‌دار شدن احساسات کودک می‌گردید؛ چرا که می‌دانست بی‌احترامی به احساسات کودک، آثار نامطلوبی برای آینده وی در پی خواهد داشت.
[۱] محمدی، ری‌شهری، محمد، سیره پیامبر خاتم، ج۴، ص۱۹۹.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. محمدی، ری‌شهری، محمد، سیره پیامبر خاتم، ج۴، ص۱۹۹.


منبع

[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «سیره خانوادگی پیامبر» تاریخ بازیابی۱۳۹۷/۹/۱۲.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار