سوره امام حسین(ع)ذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: سوره فجر، سوره امام حسین(ع)
پرسش: چرا سوره فجر را سوره امام حسین (ع) نامیده اند؟
پاسخ: از این جهت این سوره را سوره حسین نامیده اند که قیام و شهادت آن حضرت درتاریکی طغیان مانند طلوع فجر، منشا حیات و حرکت گردید. خون پاک او و یارانش به زمین ریخت و نفوس مطمئنه آنها با فرمان «ارجعی» و با خشنودی به سوی پروردگار شتافت ... تا از این جوشش، نور حق در میان تاریکی‌ها بدرخشد و راه حیات با عزت باز شود و پایه های ظلم و طغیان بی پایه گردد.


علت نامگذاری سوره فجر به سوره امام حسین(ع)

[ویرایش]

معرفی این سوره به عنوان سوره امام حسین به خاطر این است که مصداق بارز نفس مطمئنه ‌ای است که در آخرین آیات سوره آمده است.

← توصیه امام صادق(ع) در مورد سوره فجر


امام صادق (ع) به اصحاب خود فرمود: سوره فجر را در نمازهای واجب و مستحب خود قرائت کنید که این سوره به حضرت امام حسین اختصاص دارد... مقصود از نفس مطمئنه آن حضرت و شیعیان او است ».

← دلیل نامیدن سوره فجر به سوره حسین(ع)


در توجیه و تحلیل تطبیق سوره مذکور بر امام(ع) گفته شده است: « ائمه معصومین(علیهم السلام) از این جهت این سوره را سوره حسین نامیده اند که قیام و شهادت آن حضرت درتاریکی طغیان مانند طلوع فجر، منشا حیات و حرکت گردید. خون پاک او و یارانش به زمین ریخت و نفوس مطمئنه آنها با فرمان «ارجعی» و با خشنودی به سوی پروردگار شتافت ... تا از این الهام و جوشش، نور حق در میان تاریکی‌ها بدرخشد و راه حیات با عزت باز شود و پایه های ظلم و طغیان بی پایه گردد و طاغیان را دچار خشم و نفرین کند .»
[۳] پرتوی از قرآن،‌سید محمود طالقانی، ج۴، ص ۶۷، با تلخیص
البته در این سوره آیه «و لیالی عشر» است که باز به آن حضرت مرتبط است.
حضرت صادق فرمود: «الفجر هو القائم و لیال عشر الائمة من الحسن الی الحسن و الشفع امیرالمؤمنین و فاطمه (ع) و الوتر هو الله وحده لاشریک له ؛ مراد از فجر وجود مقدس حضرت قائم(ع) و «لیالی عشر» امامان از امام حسن مجتبی(ع ) تا امام عسکری(ع)‌ اند و شفع امیرمؤمنان و حضرت فاطمه(ع) می‌باشد و مراد از وتر خداوند یکتا است».
[۴] البرهان فی تفسیر القرآن، سید هاشم بحرانی،‌ج۴، ص ۴۶۱


پانویس

[ویرایش]
 
۱. فجر (۸۹)، آیه ۲۷ ۳۰؛ «یا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ، ارْجِعی‌ إِلی‌ رَبِّکِ راضِیَةً مَرْضِیَّةً، فَادْخُلی‌ فی‌ عِبادی، وَ ادْخُلی‌ جَنَّتی‌».    
۲. بحارالانوار، علامه مجلسی، ج۲۴، ص ۹۳    
۳. پرتوی از قرآن،‌سید محمود طالقانی، ج۴، ص ۶۷، با تلخیص
۴. البرهان فی تفسیر القرآن، سید هاشم بحرانی،‌ج۴، ص ۴۶۱


منبع

[ویرایش]
سایت مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار