سلام کردنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: سلام.
پرسش: اهمیت سلام از نظر پیامبر ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ چیست؟
پاسخ:


نخستین مرحله برقراری ارتباط

[ویرایش]

انسان موجودی اجتماعی است که به ارتباط، دوستی و محبت هم‌نوعان خود احتیاج دارد. سلام کردن اولین مرحله برای ارتباط سالم بین دو انسان است که حاوی پیام‌های متعددی از قبیل دوستی، صمیمیت، محبت، تواضع، دعای خیر، اطمینان دادن به طرف مقابل و... است.

هدف از سلام کردن

[ویرایش]

لفظ سلام یک واژه بسیار زیبا و پر معناست که با آن برای مخاطب خود دعای خیر و آرزوی سلامتی داریم و در‌عین‌حال به او به اطمینان می‌دهیم که از ناحیه ما هیچ ضرری متوجه او نخواهد شد.

اهمیت سلام کردن

[ویرایش]

"قَالَ ـ علیه‌السلام ـ طَلَاقَةُ الْوَجْهِ بِالْبِشْرِ وَ الْعَطِیَّةِ وَ فِعْلُ الْبِرِّ وَ بَذْلُ التَّحِیَّةِ دَاعٍ إِلَی مَحَبَّةِ الْبَرِیَّةِ".
در روایات وارده از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله، سلام عامل افزایش دوستی و محبت دانسته شده است.
بر همین اساس در اسلام به سلام کردن بسیار سفارش شده‌ است و آن را امر مستحبی دانسته‌اند که از طرف خداوند متعال دارای پاداش بسیار است.

← روایتی از امام حسین


امام حسین علیه‌السلام فرمود: "سلام کردن هفتاد ثواب دارد که شصت و نه بخش آن از سلام‌کننده است و یک بخش آن برای جواب‌دهنده"؛
زیرا سلام کردن مستحب است؛ ولی پاسخ آن واجب است.

← روایتی دیگر


هم‌چنین فرمودند: " بخیل کسی است که از سلام کردن دریغ می‌کند".

نتیجه بحث

[ویرایش]

بنابراین آنچه در روایات آمده‌ است که پیامبر اسلام ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ همواره در سلام کردن از دیگران پیشی می‌گرفتند و هیچ‌گاه کسی نتوانست در سلام کردن بر آن حضرت سبقت بگیرد، امر عجیبی نیست؛ زیرا آن حضرت به حقانیت اسلام و احکام این دین الاهی یقین کامل و فوق‌العاده داشتند و در مقابل دستورات خداوند متعال مطیع محض بودند. از طرف دیگر ایشان اسوه و الگوی مسلمانان بودند، و به آنچه می‌فرمودند خود عمل می‌کردند و با عنایت به این‌که با عمل خود مردم را به رعایت دستورات اسلام دعوت می‌کردند تا جامعه اسلامی از نتایج آن بهرمند گردد. در سایه همین دستورات بود که دوستی و محبت بین مسلمانان رواج یافت.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. محدث نوری، مستدرک‌ الوسائل، ج ۸، ص ۴۵۴    
۲. ابن شعبه حرانی، تحف العقول، ترجمه جعفری، ص ۲۴۸.    
۳. ابن شعبه حرانی، تحف العقول، ترجمه جعفری، ص ۲۴۸.    
۴. احزاب (۳۳)، آیه ۲۱.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار