زندانی شدن امام رضا در سرخسذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: امام، حکومت، زندانی، اباصلت هروی، مناجات، نماز.

پرسش: ماجرای زندانی شدن امام رضا (علیه‌السّلام) در سرخس چیست؟

پاسخ:


مقدمه[ویرایش]

در ایامی که امام در خراسان حضور داشت، برای مدتی از طرف حکومت، ایشان را در خانه‌ای واقع در سرخس، زندانی کردند.

دلیل زندانی شدن امام[ویرایش]

به خوبی روشن نیست که این زندانی شدن در کدام مقطع زمانی و به چه دلیل رخ داده است. آیا این اتفاق پیش از پذیرش ولایت‌عهدی است یا پس از آن. آنچه مسلّم است شهر سرخس در راه مرو بوده و آن حضرت پس از نیشابور به قصد سرخس حرکت کرده است. همچنین این شهر در راه بازگشت کاروان حکومتی به بغداد نیز قرار داشته است.

کیفیت زندانی بودن امام[ویرایش]

تنها کسی که امام را در زندان ملاقات کرده است، اباصلت هروی است. او می‌گوید: وقتی در سرخس به خانه‌ای که علیّ بن موسی (علیه‌السّلام) را در آن زندانی کرده بودند رفتم، دیدم که دست و پای ایشان در زنجیر است. از زندانبان درخواست ملاقات کردم، ولی او نپذیرفت. زندانبان وقتی اصرار مرا دید، گفت: ممکن نیست بتوانی با او ملاقات کنی چون علی بن موسی (علیه‌السّلام) در شبانه روز هزار رکعت، نماز می‌خواند، و تنها ساعتی در اوّل روز، همچنین نزدیک زوال و نزدیک غروب و زردی آفتاب نماز نمی‌گذارد. ولی در همین ساعات هم از جای خود حرکت نمی‌کند و پیوسته مشغول ذکر است و با خدای خود مناجات می‌کند.

عبادت در همه حال[ویرایش]

اباصلت که از بسیاریِ عبادات امام شگفت زده شده بود از زندانبان می‌خواهد که در ساعاتی که امام نماز نمی‌خواند برای او اجازه ملاقات بگیرد. اصرار او کارساز می‌شود و در ساعت معینی خدمت امام می‌رسد. امام که نمازهای خود را خوانده بود، در جای نماز خویش نشسته و به فکر فرو رفته بود.... [۱] [۲]


پانویس[ویرایش]
 
۱. صدوق، محمد بن علی، عیون اخبار الرضا (علیه‌السلام)، ج۲، ص۱۸۳، ح۶.    
۲. مهدی غلامعلی و علی‌نقی نگران، ماه هشتم، ص۱۲۳-۱۲۴.


منبع[ویرایش]

حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «زندانی شدن امام رضا در سرخس» تاریخ بازیابی ۱۳۹۷/۱۲/۱۸.    


جعبه‌ابزار