روابط سالم بین همسرانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: رابطه زن و مرد.
پرسش: رابطه زن و مرد با یکدیگر در بین فرزندان و اطرافیان چگونه باید باشد؟
پاسخ: احترام متقابل، درک متقابل یکدیگر، رعایت احکام و ارزش‌های الهی در زندگی، برخورد منطقی و چشم پوشی از خطاها از جمله ویژگی‌های روابط سالم و سازنده بین همسران است.


مقدمه

[ویرایش]

این سؤال در واقع برمی‌گردد به روابط سالم و سازنده بین همسران و این که آنان در روابط با دیگران چه مسایلی را باید رعایت کنند. چگونگی روابط همسران با یکدیگر و با فرزندان و اطرافیان نقش بسیار مهم و اساسی در سعادت و خوشبختی یا شکست و ناکامی آنان دارد. روابط سالم و سازنده به موفقیت و استحکام خانواده منتهی می‌شود و روابط ناسالم، انواع مشکلات در زندگی از جمله طلاق و اختلافات خانوادگی را به همراه دارد.
[۱] فلیپ بارکر، خانواده درمانی پایه، ترجمه دهقانی، انتشارات رشد، ۱۳۷۵، ص۴۴ - ۴۲، (اقتباس).
بنابراین، باید بدانیم یک زندگی مطلوب و روابط سالم و سازنده بین همسران از چه ویژگی‌هایی برخوردار است.

ویژگی‌های روابط سالم و سازنده بین همسران

[ویرایش]


← احترام متقابل


یکی از ویژگی‌های اصلی همسران موفق این است که برای همدیگر و برای فرزندان و دیگر اطرافیان احترام بالایی قایل هستند. احترام متقابل به معنای عدم انتقاد از یکدیگر و سکوت در برابر گفته وی نیست. معنای احترام این نیست که زن و شوهر عواطف و احساسات منفی خود را از یکدیگر پنهان و آن‌ها را به صورت عقده‌های روانی روی هم جمع کنند،‌ بلکه به معنای آن است که هر کدام برای شریک زندگی خود ارزش قایل شود. در مواردی که از یکدیگر انتقاد هم می‌کنند، باید با لحن مودبانه و به دور ا ز اعراض و عقده‌های منفی باشد. درگیری‌ها و اختلافات هنگامی در خانواده پدید می‌آید که همسران برای یکدیگر و برای فرزندان احترام قایل نباشند.
[۲] فلیپ بارکر، خانواده درمانی پایه، فصل۵.


← درک متقابل یکدیگر


با توجه به این که زن و شوهر در دو خانواده و چه بسا در دو فرهنگ جداگانه پرورش یافته‌اند، طرز تفکرها ، سلیقه‌ها و برداشت‌های متفاوتی از زندگی دارند و ممکن است درباره هر مساله اختلاف نظر وجود داشته باشد. درباره مسایل مهم و بنیادی، همسران باید از سلیقه‌های شخصی خود دست برداشته و با توافق و مشورت یکدیگر روشی را که به نفع زندگی مشترک آن‌ها است، انتخاب کنند. امّا در مسایل جزیی مثلاً این که از چه رنگی خوش آن‌ها می‌آید یا چه غذایی را باید دوست داشته باشند، هر کدام می‌توانند سلیقه و انتخاب خود را داشته باشند.

← رعایت احکام و ارزش‌های الهی در زندگی


بسیاری از اختلافات و درگیری‌های بدان دلیل است که طرفین به اصول و ارزش‌های دینی و اخلاقی در روابط خود با دیگران پایبند نیستند. زن و شوهر برای ادامه زندگی سالم باید ارزش‌های دینی و اخلاقی مانند تقوا ، عفت ، صداقت ، ایثار و... را رعایت کنند. رعایت ارزش‌های الهی و حفظ عفاف و دوری از مواضع تهمت ، سعادت خانواده را تضمین می‌کند.
[۳] علی قائمی، خانواده و مسایل همسران جوان، تهران، نشر امیدی، ۱۳۶۲، ص۲۵۸.


← برخورد منطقی


از ویژگی‌های روابط سالم و سازنده همسران این است که در عین انتقاد و اعتراض‌هایی که به عملکرد یکدیگر دارند، با همسرشان و با دیگر اعضای خانواده و فامیل برخوردی انسانی و منطقی داشته باشد. اگر انسان بخواهد همیشه حرف و ادعای خود را به کرسی بنشاند و آبروی همسر خود یا دیگران را ببرد، در زندگی خود روی خوشبختی را نخواهد دید. تعادل در زندگی مشترک زمانی برقرار می‌شود که روابط متقابل بر پایه عقل و منطق استوار باشد. همسران باید وضعیت یکدیگر را درک کنند. متاسفانه برخی از همسران با وجود آن‌که می‌دانند وضعیت اقتصادی شان مطلوب نیست، توقعاتی از شوهرشان دارند که برای وی مقدور نیست. از این‌گونه توقعات باید دست برداشت. همسران نباید زندگی خود را با دیگران مقایسه کنند و بگویند چون فلان همسایه یا فامیل زندگی شان این‌گونه است، ما هم باید مثل او باشیم. روش منطقی این است که توقعات خود را با میزان درآمد خویش هماهنگ کنیم.

← چشم پوشی از خطاها


بیش‌ترین سفارش اسلام در مورد مسایل خانوادگی و ارتباط با فرزندان و دیگران این است که باید از اشتباهات و خطاهای یکدیگر چشم پوشی کنیم.
[۴] احمد حسینا، بهداشت روان ازدواج و همسرداری، تهران، نشر مفید، ۱۳۸۰، ص۲۰۸ ۲۰۱.
وجود عفو و گذشت ، به یقین کانون خانواده را گرم نگاه می‌دارد و عشق و محبت را افزایش می‌دهد.

موارد مختص همسران

[ویرایش]

البته یک سری مسایل بین همسران وجود دارد که مخصوص خود آن‌ها است و نباید فرزندان از آن مطلع شوند، مثلاً روابط صمیمی که با یکدیگر دارند و با برخی رازهایی که مربوط به خود آن‌ها است، باید همیشه از فرزندان و دیگران مخفی نگه دارند. از جمله مسایلی که والدین باید رعایت کنند، روابط جنسی آن‌ها و تربیت جنسی فرزندان است. در آیات و روایات توصیه‌های زیادی در این زمینه شده و روان شناسان نیز تاکید نموده‌اند که والدین باید در مورد مسایل تربیتی و اخلاقی فرزندان کمال دقت را داشته باشند.
حضرت عیسی علیه السّلام: « تفاهم اساس ترقی است».
[۵] محمد رضا شرفی، خانواده متعادل، انجمن اولیاء و مربیان، ص۷۱.


منابع برای مطالعه بیشتر

[ویرایش]

• محمد رضا شرفی، خانواده‌ متعادل، تهران، انجمن اولیاء و مربیان، ۱۳۷۴.
• علی قائمی، خانواده و مسایل همسران جوان، تهران، نشر امیدی، ۱۳۶۲.
• فرانک فینچام، رابطه همسران، ترجمه مهدی قراچه داغی، پیک بهار، ۱۳۸۰.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. فلیپ بارکر، خانواده درمانی پایه، ترجمه دهقانی، انتشارات رشد، ۱۳۷۵، ص۴۴ - ۴۲، (اقتباس).
۲. فلیپ بارکر، خانواده درمانی پایه، فصل۵.
۳. علی قائمی، خانواده و مسایل همسران جوان، تهران، نشر امیدی، ۱۳۶۲، ص۲۵۸.
۴. احمد حسینا، بهداشت روان ازدواج و همسرداری، تهران، نشر مفید، ۱۳۸۰، ص۲۰۸ ۲۰۱.
۵. محمد رضا شرفی، خانواده متعادل، انجمن اولیاء و مربیان، ص۷۱.


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : تفاهم | خانواده
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار