رساله نوینذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: رساله نوین، امام حسن علیه‌السلام، امام حسین علیه‌السلام، مروان، نماز.
پرسش: در جامعه ما گروهی از مردم وجود دارند که سؤالاتی در خصوص امام خمینی (ره) مطرح می‌کنند، که تقاضا دارم به آن‌ها به‌وضوح پاسخ دهید:
۱. آیا کتابی تحت عنوان رساله نوین به زبان فارسی وجود دارد، که توسط امام خمینی (ره) تألیف شده باشد؟
۲. اگر این کتاب توسط امام خمینی نوشته نشده، پس چه کسی آن را تألیف کرده است؟
۳. جمله‌ای در کتاب مذکور به این مضمون نوشته شده است که: " امام حسن علیه‌السلام و امام حسین ـ علیه‌السلام ـ پشت سر مروان نماز خوانده‌اند". آیا چنین مطلبی صحت دارد؟
پاسخ:


کتاب رساله نوین

[ویرایش]

مجلدات کتاب "رساله نوین" تألیف مستقیم امام خمینی (ره) نبوده‌اند؛ بلکه جناب آقای عبدالکریم بی‌آزار شیرازی، بخش‌هایی از "تحریر الوسیله" امام خمینی را به‌صورت آزاد ترجمه کرده و با حواشی و توضیحات در چند مجلد به‌عنوان "رساله نوین" عرضه داشته‌اند.

نمازگزاردن حسنین پشت مروان

[ویرایش]

در ارتباط با موضوع نمازگزاردن حسنین ـ علیهماالسلام ـ پشت مروان، حدیثی وجود دارد که عین عبارت آن بدین مضمون است:
" نَوَادِرُ الرَّاوَنْدِیِّ، بِإِسْنَادِهِ عَنْ مُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ عَنْ أَبِیهِ ع قَالَ کَانَ الْحَسَنُ وَ الْحُسَیْنُ ـ علیهماالسلام ـ یُصَلِّیَانِ خَلْفَ مَرْوَانَ بْنِ الْحَکَمِ فَقَالُوا لِأَحَدِهِمَا مَا کَانَ أَبُوکَ یُصَلِّی إِذَا رَجَعَ إِلَی الْبَیْتِ فَقَالَ لَا وَ اللَّهِ مَا کَانَ یَزِیدُ عَلَی صَلَاة".
اما این‌که این روایت از جنبه سندی تا چه حد اعتبار دارد و آیا می‌توان بر‌اساس آن، حکمی شرعی صادر نمود، موضوعی دیگر است که باید در جای خودش بدان پرداخته شود.

یادآوری یک نکته

[ویرایش]

البته در کتاب "تحریر الوسیله امام خمینی، به‌صورت صریح نه سخنی از مروان به‌میان آمده و نه متن این حدیث وجود دارد و متن نرم‌افزاری "رساله نوین" نیز در اختیار ما نیست تا در مورد آن اظهار نظر کنیم؛ اما اگر این مطلب در آن کتاب وجود داشته باشد، مطمئناً ناظر به روایت اشاره شده است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج ۴۴، ص ۱۲۳، ح ۱۵، مؤسسة الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ ه ق.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : فقه | کتب فقهی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار