رجوع روح بعد از مرگ به عالم دنیاذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: روح ، مرگ ، دنیا
پرسش: آیا روح پس از مرگ می‌تواند به حوادث و امور دنیا، آگاهی پیدا کند؟
پاسخ: از آیات قرآن و روایات وارده از ائمه معصومین استفاده می‌شود که ارواح می‌توانند پس از مرگ به عالم دنیا رجوع کرده و از احوال خویشان خود و... آگاه شوند و نقش فرشتگان الهی، هم به عنوان واسطه در این کار، نه تنها نفی نشده است بلکه به آن تصریح شده است.


رجوع روح مومن در روایات

[ویرایش]

در روایات آمده است:
۱- «به درستی که مؤمن خانواده خویش را زیارت می‌کند؛ پس آن چه را دوست دارد، می‌بیند و آن چه را ناخوشایند دارد، از او پوشیده می‌شود.»
۲- «خداوند فرشته‌ای را با او روانه می‌کند تا چیزهایی را به او نشان دهد که شاد شود و...».
برای روشن شدن پاسخ توجه به چند نکته ضروری است:

ماهیت روح

[ویرایش]

انسان دارای دو بعد روح و بدن است و جای هیچ گونه انکاری ‌نیست که حقیقتی به نام روح در انسان‌ها وجود دارد.
روح انسان، جوهری است مجرد که زنده و توانا و دانا و مختار است که از آن به نفس ناطقه یا روان هم تعبیر می‌شود (آن‌جا که سخن از ارتباط روح با جسم است و تاثیر متقابل این دو در یکدیگر، نام" روان" را بر آن می‌گذاریم و آن‌جا که پدیده‌های روحی جدای از جسم مورد بحث قرار می‌گیرند نام روح را به کار می‌بریم.).

تعلق روح به بدن

[ویرایش]

تعلق روح به بدن تعلق تدبیری است، یعنی؛ روح دارای حیات بالاصاله است و تا به بدن متعلق است بدن نیز از وی کسب حیات می‌کند و هنگامی که از بدن مفارقت نمود بدن خواص حیات خود را از دست می‌دهد و تدریجا متلاشی می‌شود گرچه روح همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد.

ناتوانی عقل از درک کامل روح

[ویرایش]

پژوهش‌های عقلانی در باب زندگی پس از مرگ، می‌تواند به اثبات مطالب کلی مثل بقاء روح و یا ضرورت معاد بپردازد اما جزئیات مسائل پس از مرگ را باید از طریق وحی و بیانات ائمه علیهم‌السلام دریافت نمود.

آگاهی روح از مسائل دنیوی

[ویرایش]

از آیات و روایات در این زمینه استفاده می‌شود که روح انسان‌ها پس از مرگ، می‌توانند از مسائل دنیا آگاهی پیدا کنند.

← چند نمونه از روایات


برای نمونه به چند روایت در این زمینه توجه کنید:
۱- اسحق بن عمار از امام کاظم علیه‌السلام پرسید: آیا مؤمن خانواده خویش را زیارت می‌کند؟ امام علیه‌السلام فرمود: «آری، گفتم:چقدر؟ فرمود: بر حسب فضایلشان؛ پاره‌ای از آنان هر روز و پاره‌ای هر سه روز.»
اسحق بن عمار می‌گوید: در اثنای کلام حضرت دریافتم که می‌فرمود: کمترین آنان هر جمعه (خانواده خود را زیارت می‌کنند)؛ پس گفتم:در چه ساعتی؟ فرمود: «هنگام زوال خورشید یا مثل آن، پس خداوند فرشته‌ای را با او روانه می‌کند تا چیزهایی را به او نشان دهد که شاد شود و از وی چیزهایی را بپوشاند که او را غمگین سازد».
۲- امام صادق علیه‌السلام می‌فرماید: «به درستی که مؤمن خانواده خویش را زیارت می‌کند؛ پس آن چه را دوست دارد، می‌بیند و آن‌چه را ناخوشایند دارد، از او پوشیده می‌شود و به درستی که کافر خانواده خویش را زیارت می‌کند؛ پس می‌بیند آن چه ناخوشایند اوست و از او پوشیده می‌شود، آن‌چه را دوست دارد. امام علیه‌السلام می‌فرماید: پاره‌ای از ایشان هر جمعه زیارت می‌کنند و پاره‌ای بر حسب عمل خود زیارت می‌کنند».

وساطت فرشتگان در رجوع روح

[ویرایش]

از آن جا که فرشتگان الهی در سلسله علل طولیه قرار دارند و از جمله اسباب الهی هستند، هیچ استبعادی ندارد که ارواح بتوانند به امر خداوند به عالم دنیا رجوع کرده و از احوال خویشان خود و... با خبر شوند و در این امر، فرشتگان، نقش واسطه‌ای داشته باشند، چنان که در روایت نیز بدان اشاره شده بود.پانویس

[ویرایش]
 
۱. ترجمه المیزان، ج ‌۱، ص ۵۵۱.    
۲. بحارالانوار، مجلسی، ج ۵۸، ص ۵۲.    
۳. کافی، کلینی، ج ۳، ص ۲۳۰.    


منبع

[ویرایش]
سایت اسلام کوئست    


رده‌های این صفحه : کلام | مرگ | معاد شناسی
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار