رابطه عمل به قرآن و دانستن معنای آنذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: معنای قرآن، عمل به قرآن، درک قرآن.

پرسش: آیا ما می‌توانیم صرفاً به آیاتی که معنای آن‌ را می‌دانیم، عمل کنیم؟

پاسخ: قرآن دارای آیات محکم و روشن است؛ مانند این‌که نماز بخوانید، دروغ نگویید، غیبت نکنید و... بدیهی است عمل کردن به این آیات مانعی ندارد؛ اما بسیاری از آیات قرآن حاوی قوانین و دستوراتی هستند که به‌راحتی قابل فهم نیستند؛ لذا باید برای دریافت آنها به متخصصان علوم دینی مراجعه کرد. هم‌چنین فرد مسلمان نباید به مقدار دانسته‌هایش اکتفا کند و از بقیه‌ احکام و دستورات شانه خالی کند؛ بلکه باید به دانسته‌ها عمل کند و به دنبال فراگیری نادانسته‌ها باشد. به بیان دیگر، عمل به دانسته‌ها رفع تکلیف از نادانسته‌ها نمی‌کند.


جایگاه علم‌آموزی

[ویرایش]

انسان همواره باید در جست‌وجوی حقیقت و دریافت علم و دانش باشد. بدیهی است اگر با صدق نیت در این راه گام بردارد و به آنچه می‌داند عمل کند، خدا او را به مسیر درست راه‌نمایی خواهد کرد. قرآن کریم در این باره می‌فرماید: «وَ الَّذینَ جاهَدُوا فینا لَنَهْدِیَنَّهُمْ سُبُلَنا وَ إِنَّ اللَّهَ لَمَعَ الْمُحْسِنین»؛‌ و آنها که در راه ما (با خلوص نیّت ) جهاد کنند، قطعاً به راه‌های خود، هدایتشان خواهیم کرد و خداوند با نیکوکاران است.

پیامبر گرامی اسلام (صلی‌الله‌علیه‌وآله) می‌فرماید: «مَنْ عَمِلَ بِمَا یَعْلَمُ وَرَّثَهُ اللَّهُ عِلْمَ مَا لَمْ یَعْلَمْ»؛ هرکس به آنچه را که می‌داند عمل نماید، آنچه را که نمی‌داند، خداوند متعال به او می‌آموزد.

انواع آیات قرآن

[ویرایش]

شایان توجه است که قرآن دارای آیات محکم و روشن است؛ مانند این‌که نماز بخوانید، دروغ نگویید، غیبت نکنید و... بدیهی است عمل کردن به این آیات مانعی ندارد؛ اما بسیاری از آیات قرآن حاوی قوانین و دستوراتی هستند که به‌راحتی قابل فهم نیستند؛ لذا باید برای دریافت آنها به متخصصان علوم دینی مراجعه نمود؛ چنان‌که قرآن می‌فرماید: «فَسْئَلُوا أَهْلَ الذِّکْرِ إِنْ کُنْتُمْ لا تَعْلَمُون‌»؛ اگر نمی‌دانید، از آگاهان بپرسید.

عمل به دانسته‌ها

[ویرایش]

روشن است که فرد مسلمان نباید به مقدار دانسته‌هایش اکتفا کند و از بقیه‌ احکام و دستورات شانه خالی کند؛ بلکه باید به دانسته‌ها عمل کند و به دنبال فراگیری نادانسته‌ها باشد. به بیان دیگر، عمل به دانسته‌ها رفع تکلیف از نادانسته‌ها نمی‌کند.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. سوره عنکبوت/۲۹، آیه۶۹.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحار الانوار، ج ۴۰، ص ۱۲۸، دار إحیاء التراث العربی، بیروت، چاپ دوم، ۱۴۰۳ق.    
۳. سوره نحل/۱۶، آیه۴۳.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «رابطه عمل به قرآن و دانستن معنای آن»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۰۷/۲۴.    


رده‌های این صفحه : اخلاق اسلامی | علم
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار