رابطه جامعیت دین با مرجعیتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: جامعیت دین ، مرجعیت ، مرجعیت علمی اهل بیت
پرسش: رابطه جامعیت دین با مرجعیت علمی اهل بیت چیست؟ یعنی با توجه به این که دین جامع است، دیگر یک مرجع معصوم ضرورت دارد و این با جامعیت دین در تضاد نیست؟
پاسخ: دین اسلام در حقیقت با مرجعیت علمی اهل بیت علیهم‌السلام تکمیل می‌شود و جامعیت پیدا می‌کند. این ارتباط در آیه شریفه: «... الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دینَکُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتی‌ وَ رَضیتُ لَکُمُ الْإِسْلامَ دیناً...»، به صراحت بیان شده است.


زمان جامعیت یافتن دین

[ویرایش]

دین زمانی به جامعیت رسید که در غدیر خم پیامبر اسلام صلوات‌الله‌علیه از جانب خداوند مأمور شد تا ولایت علی علیه‌السلام را ابلاغ کند. به عبارت دیگر، با اعلام جانشینی علی علیه‌السلام، دین تکمیل شد؛ لذا تکمیل و جامعیت دین با مرجعیت علمی اهل بیت در غدیر خم گره خورد. چنان‌که پیامبر اکرم صلوات‌الله‌علیه در حدیث معروف ثقلین فرمودند.

تلازم کتاب و سنت

[ویرایش]

البته لازم به ذکر است که:«دلایل فراوانی بر اکمال دین، قبل از رحلت پیامبر اسلام صلوات‌الله‌علیه وجود دارد. لازمه این اکمال آن است که کتاب و سنت شامل تمام احکام شرعی می‌شود...، و از سوی دیگر در جای خود ثابت شده است که امام علیه‌السلام، وظیفه‌اش فقط بیان احکام است نه تشریع و اگر به امامان نسبت مشرع بودن داده می‌شود این فقط به این اندازه دلالت می‌کند که آن‌چه امام علیه‌السلام نقل می‌کند همان چیزی است که پیامبر صلوات‌الله‌علیه گفته است و تفسیر و تبیین آن چیزی است که رسول خدا صلوات‌الله‌علیه آورده است، نه بیشتر از آن».

پانویس

[ویرایش]
 
۱. مائده/سوره۵، آیه۳.    
۲. حاشیة الکفایة، طباطبایی، سید محمد حسین، بنیاد علمی فکری علامه طباطبایی، ج ۲، ص ۲۹۵.    


منبع

[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست    
ا

رده‌های این صفحه : امام شناسی | شئون امام | کلام
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار