خطبه غدیرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: خطبه غدیر.
پرسش: براساس خطبه غدیر دوستان اهل بیت ـ علیهم‌السلام ـ چه ویژگی‌هایی دارند؟
پاسخ:


فرازی از خطبه غدیر[ویرایش]

پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله پس از حمد و ثنای الهی و بیان فرازهایی از خطبه غدیر فرمود: ای مردم! من راه مستقیم خداوند هستم که شما را به پی‌روی از آن امر نموده، و سپس علی علیه‌السلام بعد از من، و سپس فرزندانم از نسل او که امامان هدایت‌اند، به حق هدایت می‌کنند و به یاری حق به عدالت رفتار می‌کنند.

ویژگی‌های دوستان اهل بیت[ویرایش]

آن‌گاه با توجه به آیات قرآن کریم، در توصیف دوستان و پیروان اهل بیت علیهم‌السلام چنین فرمود:

← ایمان به روز قیامت
بدانید که دوستان ایشان (اهل بیت) کسانی‌اند که خداوند در کتابش آنان را یاد کرده و فرموده است: «لا تَجِدُ قَوْماً یُوْمِنُونَ بِاللّهِ وَالْیَوْمِ الآخِرِ یُوادُّونَ مَنْ حادَّاللّهَ وَ رَسُولَهُ وَ لَوْ کانُوا آبائَهُمْ اَوْ اَبْنائَهُمْ اَوْ إخْوانَهُمْ اَوْ عَشیرَتَهُمْ، اُولئِکَ کَتَبَ فی قُلُوبِهِمُ الاْیمانَ...»؛ [۱] نمی‌یابی قومی را که به خدا و روز قیامت ایمان آورده باشند، و در‌عین‌حال با کسانی که با خدا و رسولش ضدیت دارند، روی دوستی داشته باشند، اگر چه پدرانشان یا فرزندانشان یا برادرانشان یا فامیلشان باشند. آنان‌اند که ایمان در قلوبشان نوشته شده است.

← امنیت و هدایت
بدانید که دوستان ایشان (اهل بیت) کسانی‌اند که خداوند ـ عزوجل ـ آنان را توصیف کرده و فرموده است: «اَلَّذینَ آمَنُوا وَ لَمْ یَلْبَسُوا ایمانَهُمْ بِظُلْمٍ اُولئِکَ لَهُمُ الاَمْنُ وَ هُمْ مُهْتَدُونَ»؛ [۲] کسانی که ایمان آورده‌اند و ایمانشان را با ظلم نپوشانده‌اند، آنان‌اندکه برایشان امان است و آنان هدایت یافتگان‌اند.

← دوری از شک
«بدانید که دوستان ایشان کسانی‌اند که ایمان آورده‌اند و به شک نیفتاده‌اند». [۳]

← ورود به بهشت با سلامتی
«بدانید که دوستان ایشان کسانی‌اند که با سلامتی و در حال امن وارد بهشت می‌شوند، و ملائکه با سلام به ملاقات آنان می‌آیند و می‌گویند: سلام بر شما، پاکیزه شدید، پس برای همیشه داخل بهشت شوید». [۴]

← مژده بهشت و روزی بی‌حساب
«بدانید که دوستان ایشان کسانی هستند که بهشت برای آنان است و در آن بدون حساب روزی داده می‌شوند». [۵]

پانویس[ویرایش]
 
۱. مجادله (۵۸)، آیه ۲۲.    
۲. انعام (۶)، آیه ۸۲.    
۳. حجرات (۴۹)، آیه ۱۵.    
۴. زمر (۳۹)، آیه ۷۳.    
۵. غافر (۴۰)، آیه ۴۰.    


منبع[ویرایش]
پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : حدیث شناسی | تفسیر حدیث
جعبه‌ابزار