حدود جواز نگاه طبقات محارم نسبت به زنانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: زن، زینت، محارم، سوره نور، حجاب.

پرسش: در آیه ۳۱ سوره نور، به صورت پیاپی از افرادی نام برده شده است که نیازی نیست بانوان در برابر آنان حجاب داشته باشند. پرسش‌ آن است که آیا آزاد بودن در برابر شوهر مانند آزادی در برابر برادر‌زاده و خواهرزاده است؟

پاسخ اجمالی: زینتی که لازم نیست بر محارم پوشانده شود، گردن به بالا، بازو به پایین و مچ پا و پایین‌تر از آن است و اما زینت برای شوهر تمام بدن می‌باشد.


روایت امام باقر

[ویرایش]

همان‌گونه که می‌دانید، قرآن کتابی است که حکم قانون اساسی را دارد، و در آن کلیات احکام بیان شده، و جزئیات به عهده مفسران وحی، یعنی پیامبر اسلام (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و ائمه (علیه‌السّلام) گذاشته است؛ لذا برای تبیین موارد جزئی باید به سراغ روایات پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) و اهل‌بیت (علیه‌السّلام) رفت. یکی از موارد تبیین و تفسیر قرآن بیان حد و حدودی است که زنان در پوشش آن آزادند؛ یعنی پوشش آن مواضع بر زنان واجب نیست. بنابر‌این یکی از روایاتی که به تبیین بخشی از احکام پوشش زنان در آیه مورد نظر (آیه ۳۱ سوره نور) پرداخته، این روایت است:
«عَنْ اَبِی جَعْفَرٍ (علیه‌السّلام)‌ فِی قَوْلِهِ: وَ لا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ اِلَّا ما ظَهَرَ مِنْها فَهِیَ الثِّیَابُ وَ الْکُحْلُ وَ الْخَاتَمُ -وَ خِضَابُ الْکَفِّ وَ السِّوَارُ، وَ الزِّینَةُ ثَلَاثٌ: زِینَةٌ لِلنَّاسِ وَ زِینَةٌ لِلْمَحْرَمِ‌ وَ زِینَةٌ لِلزَّوْجِ، فَاَمَّا زِینَةُ النَّاسِ فَقَدْ ذَکَرْنَاهُ، وَ اَمَّا زِینَةُ الْمَحْرَمِ فَمَوْضِعُ الْقِلَادَةِ فَمَا فَوْقَهَا -وَ الدُّمْلُجُ وَ مَا دُونَهُ وَ الْخَلْخَالُ وَ مَا اَسْفَلَ مِنْهُ- وَ اَمَّا زِینَةٌ لِلزَّوْجِ فَالْجَسَدُ کُلُّه»؛ ‌
امام باقر (علیه‌السّلام) در تبیین حدود زینت‌هایی را که زنان در برابر محرم و نامحرم آزادند، فرمود: منظور از آیه شریفه که فرمود: "زینت خود را جز آن مقدار که نمایان است آشکار ننمایند، پیراهن، سرمه، انگشتر، حنایی که به کف دست می‌زنند و دست‌بند است. آن‌ حضرت زینت را نیز بر سه گونه تقسیم‌ نموده است: ۱. زینت برای عموم مردم؛ ۲. زینت برای محارم؛ ۳. زینت برای شوهر. زینت برای عموم مردم همان است که گفته شد؛ یعنی (پیراهن، سرمه، انگشتر، حنایی که به کف دست می‌زنند و دست‌بند)؛ زینتی که لازم نیست بر محارم پوشانده شود، گردن به بالا، بازو به پایین و مچ پا و پایین‌تر از آن است و اما زینت برای شوهر تمام بدن می‌باشد.
بر اساس این حدیث، مشاهده می‌شود که حدود پوشش و جواز نگاه برای محارم مشخص شده و مشخص گردید که سهم تمام محارم در جواز نگاه کردن به مواضع زینت زنان یکسان نیست.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. قمی، علی بن ابراهیم، تفسیر القمی، ج‌۲، ص۱۰۱، محقق، مصحح، موسوی جزائری، سید طیب، قم، دار الکتاب، چاپ سوم، ۱۴۰۴ق.    


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «حدود جواز نگاه طبقات محارم نسبت به زنان»، تاریخ بازیابی۱۴۰۰/۱/۱۵.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار