جنبذخیره مقاله با فرمت پی دی اف



کلیدواژه: جنابت ، جنب، نماز ، روزه، فتوای مراجع، استمنا ، طهارت، غسل.
پرسش: کسی که پیش از بلوغ جنب شده و غسل انجام نداده، تکلیف نماز و روزه‌های پس از سن تکلیف چیست؟ تکلیف نماز و روزه‌های فوت شده در اثر ندانستن مسئله چیست؟و آیا غسل برای جنابتی که راه استمنا حاصل شده است، حتماً باید با آب سرد باشد؟ چون می‌گویند عرق حاصل از آن نجس است. من مقلد آیت الله بهجت هستم.
پاسخ:


علم داشتن به جنابت[ویرایش]

در مورد اعمالی که در حال جنابت انجام داده است، اگر عالم بوده یعنی می‌دانسته جنابت چیست و چگونه محقق می‌شود و نیز می‌دانسته که نماز و روزه در حال جنابت باطل است، شکی نیست که باید تمام نمازها و روزه‌ ها را قضا کند.

جاهل بودن به جنابت[ویرایش]

ولی اگر انسانی جاهل به حکم باشد و نداند که برای صحت این اعمال نیاز به طهارت از جنابت دارد، آیا باید اعمال عبادی خود را قضا کند یا نه؟ فقها ی معاصر نسبت به این سؤال پاسخ‌هایی داده‌اند که در زیر تعدادی از آنها را مرور می‌کنیم و البته شما وظیفه دارید بر طبق نظر مرجع تقلید خود رفتار کنید.

← فتوای آیت الله امام خمینی
حضرت امام خمینی (ره) در پاسخ به این سؤال که تکلیف کسانی که به مسئله احتلام بانوان جاهل بوده و بدون غسل مدت‌ها اعمال عبادی خود را انجام داده‌اند، چیست، فرموده‌اند: اگر یقین نداشته باشند که جنب بوده‌اند، قضا ی نمازها لازم نیست و در هر صورت روزه‌ها قضا ندارد. [۱]

← فتوای آیت الله خامنه‌ای
حضرت آیت الله خامنه‌ای در پاسخ به این سؤال فرموده‌اند: همه نمازهایی را که در حال جنابت خوانده‌ است، باید قضا کند؛ ولی روزه‌ای را که در حال جنابت بدون علم به اصل جنابت گرفته‌، صحیح و مجزی است و قضا ندارد. [۲]

← فتوای آیت الله بهجت
حضرت آیت الله بهجت نیز فرموده‌اند: کسی که نمی‌داند غسل جنابت واجب است، نمازهایی را که با حالت جنابت خوانده باطل است و باید قضا کند.

← فتوای آیت الله مکارم
حضرت آیت الله مکارم فرموده‌اند: از زمانی‌که این زن غسل حیض انجام داده، کفایت از غسل جنابت می‌کند و نماز و روزه‌هایی را که بعد از غسل حیض به‌جا آورده‌اند، صحیح است. ایشان در پاسخ به این سؤال فرموده‌اند:"غسلی که برای حیض می‌کرده، برای این منظور کفایت می‌کند. مقداری را که یقین دارد، قبل از غسل و با حالت جنابت نماز خوانده قضا کند." [۳]


جنابت از راه حرام[ویرایش]

اما کسی که از راه حرام جنب شده، می‌تواند با آب گرم نیز غسل کند. [۴]

استمنا در دوران پیش از بلوغ[ویرایش]

نکته قابل توجه آن است که زن یا مرد با استمنا در دوران پیش از بلوغ ، به حالت ارگاسم و اوج لذت جنسی نمی‌رسد و بدیهی است که با عدم تحقق چنین امری، منی از او خارج نخواهد شد و جنابت نیز محقق نمی‌شود.

پانویس[ویرایش]
 
۱. همان ؟؟؟، ص۵۱، سؤال ۹۳.
۲. پاسخ دفتر حضرت آیت الله خامنه‌ای به استفتای مؤسسه رواق حکمت
۳. پاسخ دفتر حضرت آیت الله مکارم شیرازی به استفتای مؤسسه رواق حکمت.
۴. توضیح المسائل مراجع، ج ۱، ص ۲۲۰، مسئله ۳۷۳.


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : فقه | احکام نماز




جعبه‌ابزار