توهین به عرفاذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه:عرفا،امام خمینی، علامه طباطبایی.
پرسش:آیا به اسم نقد می توان به عرفای بنامی همچون امام راحل (رحمة الله علیه)، علامه طباطبایی ، قاضی طباطبایی و ... توهین کرد و آنها و طرفداران آنها را ضال و بدعت گزار نامید؟ در پاسخ به چنین افرادی که توهین می کنند چه باید کرد؟


متن کامل پرسش[ویرایش]

بسمه تعالی سلام علیکم یکی از دوستان ما دروبلاگ وسایتش بسیاری از اولیاء خدا وعرفای بنام ازجمله آیت الله سید علی قاضی طباطبائی ، آیت الله شاه آبادی ،علامه طباطبائی،علامه سید محمد حسین حسینی تهرانی،جناب سید هاشم حداّد،امام خمینی(رضوان الله علیهم اجمعین)و...تمام عرفای اسلامی را منحرف واهل فِرَق ضالّه می نامد وبا سبک ترین وسخیف ترین الفاظ وعبارات از این بزرگواران یاد می کند.مثلاً می گوید که این افراد پشیزی برای من ارزش ندارند.حال آنکه در مقابل طرفداران انجمن حجتیه و...هیچ واکنشی نشان نمی دهد وبا سکوت خود حضور ومطالب این افراد را در سایت خودش تایید می کند.از آنجا که خودش با علوم دینی وحوزوی بیگانه نیست هر کسی را هم که با ایشان وارد بحث می شود و به مخالفت با تفکر ایشان برمی خیزد منحرف وضال و بدعت گزار وتهمت زننده به دین خدا می نامد و طبق حدیثی که ظاهراً صحیحه است خود وهمفکرانش را مجاز می داند که هر توهینی که به منحرفین وبدعت گزاران در دین خدا می خواهد انجام دهد و به مومنین وبنده های خدا توهین وهتاکی می کند والقاب وعناوین بسیار زشت به آنها می دهد.چون از نظر ایشان آنها مستحق توهین هستند.خواهشمندم که بفرما یید:۱-آیا افرادی که نامشان برده شد همگی منحرف وضال هستند وموجب گمراهی بندگان خدا شده اند؟۲-آیا شخص مزبور شرعاً حق دارد که چنین رفتارها وگفتارهایی از خود بروز دهد وآیا مخالفت با ایشان مستلزم توهین و...از سوی ایشان است؟۳-اساساً نظر حضرت آیت الله هادوی(حفظه الله) نسبت به مقوله عرفان وافرادی که بعنوان عارف اسلامی مطرح هستند چیست وآیا ایشان عملکردافراد یاد شده را اجمالاً تایید می کنند؟۴-در جایی که تشخیص بدهیم ایشان خودشان منحرف ومنحرف کننده بندگان خدا از دین حقیقی هستند وبرای خود وسایرین وسایل گمراهی وجهنم را فراهم کرده اند وحرف کسی را هم نمی پذیرند آیا معرفی ایشان به مراجع قانونی یرای برخورد قانونی با ایشان لازم است یا خیر؟تقاضا دارم خود حضرت آیت الله هادوی شخصاً پاسخ دهند.باتشکر وآرزوی توفیق برای شما.محمد مهدی

پاسخ آیة الله هادوی[ویرایش]

همانگونه که مرقوم فرموده اید، سؤالات مذکور به رؤیت حضرت آیت الله هادوی تهرانی (دامت برکاته) رسید و ایشان در پاسخ چنین فرمودند:
۱. برخی از شخصیت های مزبور مانند امام خمینی (قدس سره)، مرحوم علامه طباطبایی (رضوان الله علیه)، مرحوم شاه آبادی و قاضی طباطبایی (قدس سرهما)، از شخصیت های برجسته اسلام و اسوه های تقوی، دینداری و دین شناسی هستند که توهین نسبت به آنها حرام بیّن است.
۲. مخالفت با دیدگاه های یک شخص به هیچ وجه مجوز توهین به وی نیست، به ویژه اگر وی مسلمان، آن هم؛ فقیه عادل و باتقوا باشد، که گناهی آشکار است.
۳. عارفان متشرع و فقیه مورد احترام هستند و مادامی که مدعیان عرفان در محدوده ی شرع عمل می کنند، رعایت حرمت آنها واجب است.
۴. اگر به اسم نقد عرفان، شخصی به توهین عارفان فقیه و والامقام بپردازد و موجب گمراهی دیگران و دوری آنها از حقایق دینی شود، جلوگیری از کار وی واجب است و معرفی او به مراجع ذی صلاح قضایی یکی از شیوه های نهی از منکر می باشد.

منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست    


جعبه‌ابزار