توقف در برزخذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: نفخ صور ، عالم برزخ، قیامت ، مجرمان.
پرسش: در آیات ۱۰۲ تا ۱۰۴ سوره طه منظور از یک روز و ده روزی که توسط دو گروه اعلام می‌شود، چیست؟
پاسخ:
این آیات گزارشی از وضعیت مجرمان بعد از نفخ صور و برپایی قیامت می‌دهد که از یکدیگر سؤال می‌کنند چه مدت در عالم برزخ بوده‌اند؟ یک روز و ده روز مدت زمانی است که مجرمان فکر می‌کنند در عالم برزخ بوده‌اند و در پاسخ بیان می‌کنند. از این جهت مدت توقف در برزخ نسبت به عمر آخرت خیلی کم و ناچیز است. قرآن تعبیر یک روز را مناسب‌تر دانسته است.


متن و ترجمه آیات[ویرایش]

برای روشن شدن پاسخ ابتدا متن و معنای آیات را ذکر کرده و به بیان آنها می‌پردازیم:" یَوْمَ یُنفَخُ فیِ الصُّورِ وَ نحَْشُرُ الْمُجْرِمِینَ یَوْمَئذٍ زُرْقًا (۱۰۲) یَتَخَفَتُونَ بَیْنهَُمْ إِن لَّبِثْتُمْ إِلَّا عَشْرًا (۱۰۳) نحَّْنُ أَعْلَمُ بِمَا یَقُولُونَ إِذْ یَقُولُ أَمْثَلُهُمْ طَرِیقَةً إِن لَّبِثْتُمْ إِلَّا یَوْمًا (۱۰۴)
یعنی:"همان روزی که در « صور » دمیده می‌شود و مجرمان را با بدن‌های کبود، در آن روز جمع می‌کنیم! (۱۰۲) آنها آهسته با هم گفت‌وگو می‌کنند (بعضی می‌گویند:) شما فقط ده (شبانه‌روز در عالم برزخ) توقف کردید! (و نمی‌دانند چقدر طولانی بوده است!) (۱۰۳) ما به آنچه آنها می‌گویند آگاه‌تریم، هنگامی‌که نیکوروش‌ترین آنها می‌گوید:«شما تنها یک روز درنگ کردید!» (۱۰۴)

نفخه صور[ویرایش]

از آیات قرآن استفاده می‌شود که پایان این جهان و آغاز جهان دیگر با دو جنبش انقلابی و ناگهانی صورت خواهد گرفت که از هر کدام از آنها به" نفخه صور" (دمیدن در شیپور!) تعبیر شده است.

گفت‌وگوی مجرمان هنگام نفخ صور[ویرایش]

در زمان نفخ صور مجرمان در میان خود، به‌خاطر رعب و وحشت شدیدی که از مشاهده صحنه قیامت به آنها دست می‌دهد یا بر اثر شدت ضعف و ناتوانی، درباره مقدار توقفشان در عالم برزخ آهسته به گفت‌وگو می‌پردازند و از یکدیگر سؤال می‌کنند چه مدت در عالم برزخ (فاصله بین دنیا و قیامت) بوده‌اند؟، بعضی از آنها می‌گویند:"شما تنها ده شب (یا ده شبانه‌روز) در عالم برزخ بودید." بدون شک مدت توقف آنها در عالم برزخ طولانی بوده است؛ ولی در برابر عمر قیامت مدتی بسیار کوتاه به نظر می‌رسد.

پاسخ قرآن به پرسش مجرمان[ویرایش]

قرآن با توجه به این پاسخ آنان می‌فرماید:" ما به آنچه می‌گویند کاملاً آگاهیم"، خواه آهسته بگویند یا بلند.

پاسخ یکی از مجرمانِ با درایت[ویرایش]

" و در این هنگام کسی که از همه آنها راه و روشی بهتر و عقل و درایتی بیشتر دارد، می‌گوید: تنها شما یک روز درنگ کردید"! « إِذْ یَقُولُ أَمْثَلُهُمْ طَرِیقَةً إِنْ لَبِثْتُمْ إِلَّا یَوْماً ».

دلیل تعبیر به «أَمْثَلُهُمْ طَرِیقَةً»[ویرایش]

درست است که مدت توقف آنان در عالم برزخ به مراتب بیش از این زمان‌ها ( یک روز و ده روز) بوده است، اما قرآن در مورد گوینده یک روز تعبیر به" أَمْثَلُهُمْ طَرِیقَةً " کرده است (کسی که روش و فکر او بهتر است) زیرا کوتاهی عمر دنیا یا برزخ، در برابر عمر آخرت و همچنین ناچیز بودن کیفیت اینها در برابر کیفیت آن، با کمترین عدد سازگارتر می‌باشد. [۱]

نتیجه بحث[ویرایش]

بنابراین یک روز و ده روز مدت زمانی است که مجرمان فکر می‌کنند در عالم برزخ بوده‌اند؛ از این جهت که مدت توقف در برزخ نسبت به عمر آخرت خیلی کم و ناچیز است. قرآن تعبیر یک روز را مناسب‌تر دانسته است و گویندگان آن را افرادی روشن‌بین و با عقل و درایت معرفی کرده است.

پانویس[ویرایش]
 
۱. مکارم شیرازی، تفسیر نمونه، ج ‌۱۳، ص ۲۹۹، دار الکتب الإسلامیة، تهران‌، چاپ اول، ۱۳۷۴ ش.‌    


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست.    


رده‌های این صفحه : قرآن شناسی | تفسیر | کلام | معاد شناسی | برزخ
جعبه‌ابزار