توبه از لواطذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: لواط، توبه، پشیمانی.

پرسش: اگر کسی که لواط انجام داده از کار خود پشیمان شود و بخواهد توبه کند، آیا توبه او پذیرفته می‌شود؟

پاسخ: لواط عمل بسیار پست و شنیع و از جمله گناهان کبیره است اما خداوند متعال که آفریننده انسان بوده و به تمام ویژگی‌های او آگاه است، پاک شدن از همه گناهان (هر چند گناهان بزرگ باشند) را به وسیله توبه ممکن دانسته و وعده آمرزش و عفو داده است، تا جایی که نا امیدی از عفو و بخشش الهی را بالاترین و بزرگترین گناه شمرده است.


بزرگترین گناه[ویرایش]

از نظر اسلام لواط عمل بسیار پست و شنیع و از جمله گناهان کبیره است که مجازات و حدود سنگینی از جمله قتل و اعدام برای آن تعیین شده است. [۱]
از آیات متعدد قرآن مجید استفاده می‌شود که هر چند گناهان انسان زیاد و بزرگ باشد، اما انسان نباید از رحمت و مغفرت الهی نا امید شود؛ زیرا خداوند متعال وعده آمرزش داده است.«قُلْ یا عِبادِیَ الَّذینَ اَسْرَفُوا عَلی‌ اَنْفُسِهِمْ لا تَقْنَطُوا مِنْ رَحْمَةِ اللَّهِ اِنَّ اللَّهَ یَغْفِرُ الذُّنُوبَ جَمیعاً اِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحیمُ.» [۲]
خداوند متعال که آفریننده انسان بوده و به تمام ویژگی‌های او آگاه است، پاک شدن از همه گناهان (هر چند گناهان بزرگ باشند) را ممکن دانسته و همگان را به تلاش و مجاهدت نفس برای رسیدن به آن دعوت فرموده و وعده آمرزش و عفو داده است، تا جایی که نا امیدی از عفو و بخشش الهی را بالاترین و بزرگترین گناه شمرده است.
بنابر این اگر انسان مرتکب هر نوع آلودگی و گناه از جمله مرتکب این عمل زشت شود و بعد از آن واقعاً پشیمان شده و توبه کند امید است که ان شاءالله توبه‌اش پذیرفته شود و مورد لطف و عنایت پروردگار قرار گیرد.
اما بطور قطع، آلوده نشدن به گناه بسیار آسان‌تر از توبه کردن است؛ زیرا توبه حقیقی شرایطی دارد و حصول آن مشکلات و سختی‌های بسیاری بدنبال داشته و هر کس را در این مسیر، توفیق، یار نیست. بعلاوه با آلوده شدن به گناه از آثار وضعی آن (در دنیا و آخرت) نیز مصون نخواهد بود.

آثار وضعی لواط[ویرایش]

اما از این حقیقت نباید غافل شد که عمل شنیع لواط آثار وضعی خاصی (مثل حرمت ازدواج فرد لواط کننده با دختر و خواهر و مادر فردی که با او لواط انجام داده است) را به دنبال دارد که حتی با توبه حقیقی آن آثار بر طرف نخواهد شد. حتی اگر بعد از این عمل ندانسته با یکی از آنان ازدواج کرده باشد، نکاح آنان باطل است و باید از هم جدا شوند.
پانویس[ویرایش]
 
۱. موسوی خمینی، روح الله، توضیح المسائل (المحشی للامام الخمینی)، ج‌۲، ص۸۱۸.
۲. زمر/سوره۳۹، آیه۵۳.    


منبع[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «توبه از لواط»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۹/۹.    جعبه‌ابزار