تعداد اصحاب امام زمانذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اصحاب امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف).

پرسش: اصحاب امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) چند نفر هستند (کسانی که هنگام ظهور امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) زنده خواهند ماند).

پاسخ: امام عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) ذخیره‌ الهی برای نجات بشریت است او می‌آید تا توده‌ زجرکشیده و محروم جامعه‌ جهانی را جانی دوباره دهد. او می‌خواهد با قانون‌های عدل‌گسترش آرامش و آسایش را برای مردم (غیر از معاندان و کافران) به ارمغان بیاورد؛ ازاین‌رو در روایات آمده است که توده‌ مردم از ظهورش خوشحال می‌شوند و هرگز آن امام معصوم برای نابودی میلیاردها بشر جامعه‌ جهانی قیام نمی‌کند، بلکه میلیاردها انسان تحت تأثیر قرار می‌گیرند و مسلمان می‌شوند و در ساحل نجات قرار می‌گیرند و به یقین خوشحالی توده‌ مردم با نجات یافتن می‌سازد.
به یقین اصحاب خاص حضرت سیصد و سیزده نفرند و این تعداد در چند روایت بیان شده است. به خصوص اگر مفاد بعضی دیگر از روایات را در نظر بگیریم که این تعداد سپاه را برای برهه‌ای از زمان یا پیکار در گوشه‌ای خاص از جهان می‌دانند و سپاه جنگی در هر عصری به معنی کل جمعیت آن عصر نیست. با این بینش حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) صدها هزار نفر رزمنده و افراد سپاهی دارد و جمعیت غیر نظامی و میلیاردی نیز نجات‌یافتگان می‌باشند و جز کفار و معاندان کسانی دیگر هلاک نمی‌گردند.تعداد یاران ویژه امام زمان

[ویرایش]

حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) سیصد و سیزده یار ویژه دارد که هر کدام از آنان لیاقت اداره‌ کشوری را طبق دستورات امام (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) دارند.

تعداد لشکریان

[ویرایش]

سپاه جنگی امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) به آن سیصد و سیزده نفر خلاصه نمی‌شود؛ بلکه در روایات تعداد ارتشیان حضرت را از ده هزار نفر گفته‌اند تا صد هزار نفر. «گفتنی است از روایات استفاده می‌شود هر یک از این ارقام نمایانگر تعداد نیروهایی هستند که در برهه‌ای از زمان ظهور حضرت یا در پیکار خاصّ در گوشه‌ای از جهان شرکت دارند».
[۴] طبسی، نجم‌الدین، چشم‌اندازی به حکومت مهدی (علیه‌السلام)، ص۱۰۵، قم، بوستان کتاب، چاپ سوم، ویرایش دوم.


آمادگی مردم در پذیرش حکومت مهدوی

[ویرایش]

قدر مسلّم این است که مردم از حیث استعداد و افکار در ترقی و تکامل هستند و برای پذیرفتن حق آماده‌تر می‌گردند. اکنون شنیده می‌شود که بسیاری از روشن‌فکران شرق و غرب، توجه پیدا کرده‌اند که ادیان و مسلک‌های خودشان قدرت ندارند وجدان آنان را قانع سازند و در جست‌وجوی آیینی هستند که از هر گونه عقاید فاسد و خرافات منزه باشد. از طرفی اوضاع عمومی زمان ظهور را می‌توان چنین پیش‌بینی نمود که وقتی مهدی موعود (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) ظاهر شد و حقایق اسلام را به جهانیان عرضه داشت و برنامه‌ انقلابی و اصلاحی اسلام را به سمع آنان رسانید، بسیاری از مردم اسلام را قبول می‌کنند؛ زیرا از یک‌سو استعداد مردم برای درک حقایق به حد کمال رسیده است و از سوی دیگر معجزاتی را به دست امام زمان مشاهده می‌کنند و علاوه بر اینها اوضاع عمومی جهان را غیر عادی و فوق‌العاده می‌یابند و اعلام خطر رهبر انقلاب جهانی به گوششان می‌رسد. این اوضاع سبب می‌شود که مردم جهان فوج فوج به دست مهدی موعود (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) اسلام اختیار نمایند و از قتل نجات یابند و فقط کفار و ستمگران معاند به دست لشکر مهدی دادگستر هلاک می‌گردند.
[۵] امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، ص۳۱۰، شفق، چاپ قدس، چ۲۵.


امام باقر (علیه‌السلام) می‌فرمایند: «چون قائم ما قیام کند، نیروهای عقلانی توده‌ها را تمرکز دهد و خردها و دریافت‌های خلق را به کمال رساند».
[۸] حکیمی، سیدمحمد، در فجر ساحل، ص۴۵.
[۹] حکیمی، سیدمحمد، عصر زندگی، ص۱۹۰، بوستان کتاب، چاپ پنجم.


نتیجه مباحث فوق

[ویرایش]

امام عصر (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) ذخیره‌ الهی برای نجات بشریت است او می‌آید تا توده‌ زجرکشیده و محروم جامعه‌ جهانی را جانی دوباره دهد. او می‌خواهد با قانون‌های عدل گسترش آرامش و آسایش را برای مردم (غیر از معاندان و کافران) به ارمغان بیاورد؛ ازاین‌رو در روایات آمده است که توده‌ مردم از ظهورش خوشحال می‌شوند.
[۱۰] شبلنجی، مؤمن بن حسن، نورالابصار، فی مناقب آل النبی المختار، ص۱۷۰، قم، اسماعیلیان.
و هرگز آن امام معصوم برای نابودی میلیاردها بشر جامعه‌ جهانی قیام نمی‌کند، بلکه میلیاردها انسان تحت تأثیر قرار می‌گیرند و مسلمان می‌شوند و در ساحل نجات قرار می‌گیرند و به یقین خوشحالی توده‌ مردم با نجات یافتن می‌سازد.

تعداد صحابه حضرت مهدی

[ویرایش]

اما اینکه اصحاب چند نفرند؟
به یقین اصحاب خاص حضرت سیصد و سیزده نفرند و این تعداد در چند روایت بیان شده است. به خصوص اگر مفاد بعضی دیگر از روایات را در نظر بگیریم که این تعداد سپاه را برای برهه‌ای از زمان یا پیکار در گوشه‌ای خاص از جهان می‌دانند و سپاه جنگی در هر عصری به معنی کل جمعیت آن عصر نیست. با این بینش حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف) صدها هزار نفر رزمنده و افراد سپاهی دارد و جمعیت غیر نظامی و میلیاردی نیز نجات‌یافتگان می‌باشند و جز کفار و معاندان کسانی دیگر هلاک نمی‌گردند.


معرفی منابع

[ویرایش]

۱. دادگستر جهانی، ابراهیم امینی.
۲. عصر زندگی، محمد حکیمی.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. شیخ صدوق، محمد بن علی، کمال‌الدین وتمام النعمة، ج۱، ص۶۵۴، انتشارات اسلامی وابسته به جامعه‌ مدرسین، ۱۳۸۱ق.    
۲. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۰۷، بیروت، مؤسسة الوفاء.    
۳. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۶۷، بیروت، مؤسسة الوفاء.    
۴. طبسی، نجم‌الدین، چشم‌اندازی به حکومت مهدی (علیه‌السلام)، ص۱۰۵، قم، بوستان کتاب، چاپ سوم، ویرایش دوم.
۵. امینی، ابراهیم، دادگستر جهان، ص۳۱۰، شفق، چاپ قدس، چ۲۵.
۶. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج۵۲، ص۳۳۶، بیروت، مؤسسة الوفاء.    
۷. صافی گلپایگانی، لطف‌الله، منتخب‌الاثر، ج۳، ص‌۱۷۰.    
۸. حکیمی، سیدمحمد، در فجر ساحل، ص۴۵.
۹. حکیمی، سیدمحمد، عصر زندگی، ص۱۹۰، بوستان کتاب، چاپ پنجم.
۱۰. شبلنجی، مؤمن بن حسن، نورالابصار، فی مناقب آل النبی المختار، ص۱۷۰، قم، اسماعیلیان.
۱۱. سید بن طاووس، علی بن موسی، الملاحم والفتن، ص۶۴، بیروت، مؤسسة الاعلمی.    


منبع

[ویرایش]


سایت ‌اندیشه قم، برگرفته از مقاله «تعداد اصحاب امام زمان»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۸/۰۹/۱۸.    جعبه ابزار
جعبه‌ابزار