تحصیل در حوزهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: تحصیل در دانشگاه، تحصیل در حوزه، شاغل شدن، ازدواج .
پرسش: اینجانب شخصیتی دینی و مذهبی دارم و از زمان دبیرستان و بعد در دانشگاه فعالیت مذهبی داشتم به گونه‌ای که دوستانم در دانشگاه می‌گفتند: تو باید حوزه می‌رفتی و جای تو در دانشگاه نیست، به هر حال سؤال من این است حال که تحصیلاتم در دانشگاه تمام شده و با توجه به این که رشته من مورد نیاز کشور هست و با توجه به این که مجرد هستم و وضع مالی خوبی نداریم و برای ازدواج هم درآمد لازم است، با توجه به این موارد آیا من سرکار بروم و مشغول کار شوم، ‌یا این که به حوزه بیایم (با توجه به این که وضع مالی طلّاب خوب نیست) مرا راهنمایی کنید؟
پاسخ: جهت تبیین ابعاد مختلف سؤال توجه شما را به چند نکته معطوف می‌داریم.


مقدمه

[ویرایش]

خداوند متعال انسان را با هدف ویژه‌ای خلق فرموده است و آن هدف ویژه طبق فرمایش قرآن کریم، عبادت و بندگی و رسیدن به کمال است و از جانب دیگر خداوند حکیم راه‌های رسیدن به کمال و سعادت را هم معرفی کرده و نشان داده است و به انسان‌ها هم خرد و اندیشه عنایت کرده تا بتوانند با فکر و تدبیر و تلاش و کوشش زندگی خود را طوری تنظیم کنند که در راستای اهداف الهی بوده و زندگی دنیوی خود را مقدمه سعادت آخرت قرار دهند و البته نه این که از زندگی دنیا و لذایذ آن غافل باشند، بلکه از نعمت‌های خدا و لذایذ دنیوی در چارچوب دستورات الهی بهره برده و با استفاده از نعمت‌های خداوند قوت و نیرو گرفته و خدا را بندگی کنند.

انواع کارها

[ویرایش]

هر انسانی گرایش و تفکر ویژه خود را دارد و علاقه هر کسی خاصّ خود اوست و انسان‌هایی در دنیا موفق بوده‌اند که کارهایشان را طبق علاقه مورد نظر و با توجه به استعداد و توانایی خود انتخاب کرده‌اند و آن‌چه مهم است این است که انسان کارهای حلال و پاک را انتخاب کنند و سعی کند کاری را دنبال کند که منافع آن بیش‌تر به انسان‌ها می‌رسد، مخصوصاً منافع معنوی و تربیتی آن. و لذا در اسلام بعضی کارها حلال و پاک شمرده شده و از بعضی کارها نهی شده است. و هر انسانی باید سعی کند با توجه به شرایط محیطی و خانوادگی و با توجه به استعدادها و توانایی خود، شغلش را انتخاب کنند.

ملاک ارزش‌مندی

[ویرایش]

ملاک و معیار این که چه کاری مطلوب است یا چه کاری مطلوب نیست، این است که انسان بررسی کند که کدامیک از کارها نفع بیش‌تری به جامعه انسانی و مخصوصاً به جامعه مسلمانان دارد و توجه داشته باشد که در کدام جوّ و محیط می‌تواند خدمات بیش‌تری داشته باشد و خودش هم نفعی ببرد. و لذا شما برادر عزیز و ارجمند مناسب است که در همان رشته تحصیلی خود و با توجه به تخصّص و توانایی که دارید وارد بازار کار شوید و اگر بخواهید و خدا توفیق عنایت کند می‌توانید در همان کار خود مبلغ ارزش‌مندی برای اسلام و ارزش‌های اسلامی باشید و با دقت و تقوای خودتان و با رعایت موازین شرعی خدمت‌گزار خوبی برای کشور اسلامی باشید، مهم آن است که انسان بتواند روزی حلال به دست آورد و وظیفه مسلمانی و دینی خود را هم به نحو احسن انجام دهد و این هدف در همه جا میسر و مقدور است. و گرچه در حوزه‌ها زمینه رشد معنوی زیادتر است ولی این اختصاص به حوزه ندارد و یک دانشجوی مسلمان و با تقوا حضورش در دانشگاه و مراکز دانشگاهی ارزشی چند برابر دارد و با محیط آشناتر بوده و راحت‌تر می‌تواند احکام نورانی اسلام را ترویج کند.

خلاصه بحث

[ویرایش]

نتیجه بحث این می‌شود که انسان در هر جایی که زندگی می‌کند باید سرباز دین و ارزش‌های متعالی اسلام باشد و مدافع احکام الهی بوده و از هیچ کوششی فروگذار نباشد و لذا شاید مناسب‌ترین انتخاب برای شما در شرایط فعلی انتخاب شغلی مناسب و سپس ازدواج و در کنار این‌ها آشنایی بیش‌تر با دستورات اسلام و ترویج آن باشد.
پیامبر گرامی اسلام صلّی الله علیه و آله فرمودند:« العبادة سبعون جزءً افضلها طلبَ الحلال»؛ عبادت هفتاد جزء دارد و برترین آن جستجوی حلال است. و امام صادق علیه‌السّلام فرمودند:« الکادّ علی عیاله کالمجاهد فی سبیل الله»؛ کسی که برای گذران زندگی خانواده خود تلاش می‌کند همانند جهاد در راه خداست.
[۲] فیض کاشانی، مهجة البیضاء، مکتبة الصدوق، ۱۳۳۹، ج۱، ص۱۴۳.

قال الباقر علیه السّلام:نعم العَونُ الدّنیا علی طلب الآخرة؛ امام باقر فرمودن: دنیا چه یاور خوبی برای به دست آوردن آخرت است.

پانویس

[ویرایش]
 
۱. حر عاملی، وسائل الشیعه، مکتبة الاسلامیة، ۱۴۰۳ ه.ق، ج۱۲، ص۱۳.    
۲. فیض کاشانی، مهجة البیضاء، مکتبة الصدوق، ۱۳۳۹، ج۱، ص۱۴۳.
۳. اصول کافی، ج۵، ص۷۳.    


منبع

[ویرایش]

سایت اندیشه قم.    


رده‌های این صفحه : تحصیل | مشاوره
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار