بهترین ملتذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: بهترین ملت، امام خمینی.

پرسش: امام خمینی (ره) کدام ملت را جزء بهترین ملت‌ها می‌دانند؟

پاسخ: امام خمینی (ره) در وصیت‌نامه خود چنین می‌نگارند: «من با جرأت مدعی هستم که ملت ایران و توده میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول اللَّه (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و کوفه و عراق در عهد امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) و حسین بن علی (علیه‌السلام) می‌باشند.بهترین ملت از دیدگاه امام خمینی

[ویرایش]

امام خمینی (ره) در وصیت‌نامه الهی سیاسی خود که حاصل اندیشه‌های ناب ایشان در تمام سال‌های زندگی‌شان است، چنین می‌نگارند:
«من با جرأت مدعی هستم که ملت ایران و توده میلیونی آن در عصر حاضر بهتر از ملت حجاز در عهد رسول اللَّه (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و کوفه و عراق در عهد امیرالمؤمنین (علیه‌السلام) و حسین بن علی (علیه‌السلام) می‌باشند.

← مردم حجاز


آن حجاز که در عهد رسول اللَّه (صلی‌الله‌علیه‌وآله) مسلمانان نیز اطاعت از ایشان نمی‌کردند و با بهانه‌هایی به جبهه نمی‌رفتند، که خداوند تعالی در سوره «توبه» با آیاتی آنها را توبیخ فرموده و وعده عذاب داده است؛ «ای کسانی که ایمان آورده‌اید، شما را چه شده است که چون به شما گفته می‌شود:«در راه خدا بسیج شوید» کُندی به خرج می‌دهید؟ آیا به جای آخرت به زندگی دنیا دل خوش کرده‌اید؟ متاع زندگی دنیا در برابر آخرت، جز اندکی نیست. اگر بسیج نشوید، (خدا) شما را به عذابی دردناک عذاب می‌کند، و گروهی دیگر به جای شما می‌آورد، و به او زیانی نخواهید رسانید، و خدا بر هر چیزی تواناست.» و آن‌قدر به ایشان دروغ بستند که به حسب نقل، در منبر به آنان نفرین فرمودند؛ «امیر مومنان علی (علیه‌السلام) فرمودند: «و آن‌قدر در زمان رسول خدا (صلی‌الله‌علیه‌وآله) به آن حضرت دروغ بسته شد تا جایی که در میان مردم به سخن برخاست و فرمود: «هر کس عمدا بر من دروغ ببندد جایگاه خود را در آتش تهیه ببیند.»
[۲] امام علی، (علیه السلام)، نهج‌البلاغه، ترجمه انصاریان، ص۴۶۱، پیام آزادی، تهران، ۱۳۸۶ش.


← مردم عراق و کوفه


و آن اهل عراق و کوفه که با امیرالمؤمنین آن‌قدر بدرفتاری کردند و از اطاعتش سرباز زدند که شکایات آن حضرت از آنان در کتب نقل و تاریخ معروف است؛ و آن مسلمانان عراق و کوفه که با سیدالشهدا (علیه‌السلام) آن شد که شد؛ و آنان که در شهادت دستْ آلوده نکردند، یا گریختند از معرکه و یا نشستند تا آن جنایت تاریخ واقع شد.

← برخورداری ملت ایران از قواهای گوناگون


اما امروز می‌بینیم که ملت ایران از قوای مسلح نظامی و انتظامی و سپاه و بسیج تا قوای مردمی از عشایر و داوطلبان و از قوای در جبهه‌ها و مردم پشت جبهه‌ها، با کمال شوق و اشتیاق چه فداکاری‌ها می‌کنند و چه حماسه‌ها می‌آفرینند؛ و می‌بینیم که مردم محترم سراسر کشور چه کمک‌های ارزنده می‌کنند.

← رمز پیروزی ملت ایران در ابعاد مختلف


و می‌بینیم که بازماندگان شهدا و آسیب دیدگان جنگ و متعلقان آنان با چهره‌های حماسه‌آفرین و گفتار و کرداری مشتاقانه و اطمینان‌بخش با ما و شما روبه‌رو می‌شوند؛ و اینها همه از عشق و علاقه و ایمان سرشار آنان است به خداوند متعال و اسلام و حیات جاویدان. در‌صورتی‌که نه در محضر مبارک رسول اکرم ـ صلی‌الله‌علیه‌وآله ـ هستند، و نه در محضر امام معصوم (علیه‌السلام) و انگیزه آنان، ایمان و اطمینان به غیب است؛ و این رمز موفقیت و پیروزی در ابعاد مختلف است؛ و اسلام باید افتخار کند که چنین فرزندانی تربیت نموده، و ما همه مفتخریم که در چنین عصری و در پیشگاه چنین ملتی می‌باشیم».
[۳] موسوی خمینی، روح الله، صحیفه امام، ج ‌۲۱، ص ۴۱۱.


←← یادآوری یک نکته


البته این بدان معنی نیست که امام شاهد کمبودها نبوده‌اند؛ بلکه بارها ضرورت پیشرفت یک ملت مسلمان را تذکر داده‌اند و در‌عین‌حال در مورد صبر و استواری

← کمبودها در ایران


به ملت چنین گوشزد نموده‌اند: «کمبود هست؛ اما کمبودی که اینجا هست، همه جای دنیا هست. با این همه فشاری که به این ملت هست و به این دولت هست و با این همه کارشکنی‌هایی که از همه جا نسبت به ایران هست، مع ذلک ایران سرپای خودش ایستاده است و دارد با قدرت پیش می‌برد و مسائل را حل می‌کند، و ملت بدانند که باید صبر بکنند در مسائل مشکل و کمک کنند.

← تحمل مشکلات


بخواهید عزیز باشید، بخواهید زیردست نباشید، بخواهید یک امریکایی نیاید به شما حکومت کند و بخواهید عزت خودتان را و اسلام را حفظ کنید، باید یک مقدار از آن زحمت‌هایی که پیغمبر اسلام تحمل کرد، شما هم تحمل کنید. یک مقدار از آن زحمت‌هایی که علی بن ابی‌طالب (علیه‌السلام) تحمل کرد، شما هم تحمل کنید.
[۴] موسوی خمینی، روح الله، صحیفه امام، ج ‌۱۷، ص ۵۳۵.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. توبه (۹)،‌ آیه ۳۸ - ۳۹.    
۲. امام علی، (علیه السلام)، نهج‌البلاغه، ترجمه انصاریان، ص۴۶۱، پیام آزادی، تهران، ۱۳۸۶ش.
۳. موسوی خمینی، روح الله، صحیفه امام، ج ‌۲۱، ص ۴۱۱.
۴. موسوی خمینی، روح الله، صحیفه امام، ج ‌۱۷، ص ۵۳۵.


منبع

[ویرایش]

پایگاه اسلام کوئست، برگرفته از مقاله «بهترین ملت»، تاریخ بازیابی ۱۳۹۵/۹/۱۳.    


جعبه ابزار
جعبه‌ابزار