اولین رجعت کنندهذخیره مقاله با فرمت پی دی افپرسش: بعد از امام زمان (علیه السلام) چه امامی رجعت خواهد کرد؟
نمایه: رجعت


رجعت در کلام امام صادق علیه السلام

[ویرایش]

« سُئِلَ عَنِ الرَّجْعَةِ أَ حَقٌّ هِیَ قَالَ نَعَمْ فَقِیلَ لَهُ مَنْ أَوَّلُ مَنْ یَخْرُجُ قَالَ الْحُسَیْنُ یَخْرُجُ عَلَى أَثَرِ الْقَائِمِ ع قُلْتُ وَ مَعَهُ النَّاسُ کلُّهُمْ قَالَ لَا بَلْ کمَا ذَکرَ اللَّهُ تَعَالَى فِی کتَابِهِ یَوْمَ یُنْفَخُ فِی الصُّورِ فَتَأْتُونَ أَفْواجاً قَوْمٌ بَعْدَ قَوْمٍ وَ عَنْهُ ع وَ یُقْبِلُ الْحُسَیْنُ ع فِی أَصْحَابِهِ الَّذِینَ قُتِلُوا مَعَهُ وَ مَعَهُ سَبْعُونَ نَبِیّاً کمَا بَعَثُوا مَعَ مُوسَى بْنِ عِمْرَانَ فَیَدْفَعُ إِلَیْهِ الْقَائِمُ ع الْخَاتَمَ فَیَکونُ الْحُسَیْنُ ع هُوَ الَّذِی یَلِی غُسْلَهُ وَ کفْنَهُ وَ حَنُوطَهُ وَ یُوَارِیهِ فِی حُفْرَتِهِ »
از امام صادق (علیه السلام) در باره رجعت سوال شد آیا رجعت حق است ؟ فرمود بلی ، پس به حضور امام صادق (علیه السلام) گفته شد : اولین کسی که به دنیا رجعت خواهد کرد چه کسی است می‌فرماید: امام حسین (علیه السلام) در پی قائم (علیه السلام) خروج می‌کند... حسین (علیه السلام) به همراه آن گروه از یارانش که با او به شهادت رسیدند، به پیش می‌آید در حالی که هفتاد پیامبر او را همراهی می‌کنند، آن گونه که به همراهی موسی بن عمران فرستاده شدند. قائم (علیه السلام) انگشتر خود را به او واگذار می‌کند. پس حسین (علیه السلام) نخستین کسی است که عهده‌دار غسل و کفن و حنوط آن حضرت می‌شود و ایشان را در قبر خود قرار می‌دهد.

خروج امام حسین علیه السلام

[ویرایش]

در روایتی که در تفسیر آیه شریفه: "ثُمَّ رَدَدْنا لَکمُ الْکرَّةَ عَلَیهِم"‌؛ پس از چندی دوباره شما را بر آنان چیره می‌کنیم، از امام صادق (علیه السلام) نقل شده چنین آمده است:
منظور خروج امام حسین(علیه السلام) با هفتاد تن از یارانش در زمان رجعت است در حالی که کلاه‌خودهای زرینی که دو رو دارد بر سر دارند و اعلام کنندگانی به مردم برسانند: این حسین است که خارج شده است، تا آن جا که مؤمنان هیچ شک و تردید درباره او نکنند و بدانند که او دجّال و شیطان نیست، و او است حجت قائم به حق در میان شما و چون معرفت به این که آن حضرت همان حسین (علیه السلام) است در دل‌های شیعیان استقرار یافت، حضرت حجّت را مرگ فرا می‌رسد و کسی که آن جناب را غسل می‌دهد و کفن و حنوط می‌کند و به خاک می‌سپارد همان حسین بن علی (علیه السلام) خواهد بود. جز وصی و امام هیچ کس متصدّی کار کفن و دفن وصی نشود.
[۳] الکافی، ج۸، ص۲۵۰.


پانویس

[ویرایش]
 
۱. بحار الانوار ج۵۳ ص۱۰۳.    
۲. اسرا/سوره۱۷، آیه۶.    
۳. الکافی، ج۸، ص۲۵۰.


منبع

[ویرایش]

شهر سؤال.    
رده‌های این صفحه : رجعت | مهدویت
جعبه ابزار
جعبه‌ابزار