ام سلمهذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلیدواژه: اهل‌بیت، آیه تطهیر، پیامبر، آیه.

پرسش: براساس برخی روایت‌ها آیا‌ ام سلمه جزء اهل‌بیت در آیه تطهیر به حساب نمی‌آید؟


روایات[ویرایش]

روایاتی وجود دارند که پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) امّ سلمه را در شمول آیه «اهل‌بیت» وارد ساخت. برای نمونه، روایتی به سند صحیح از امّ سلمه نقل شده که گفته است:
به پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) گفتم: من از اهل‌بیت هستم؟ پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: «بلی ان شاء اللّه تعالی».
و در نقلی دیگر آمده است که: وی به پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) فرمود: آیا من از اهل تو نیستم؟ پیامبر فرمود: چرا. [۱] [۲] [۳] [۴] [۵]

اهل‌بیت اصطلاحی[ویرایش]

با وجود روایات متواتر و قطعی‌ای که بر این دلالت دارند که پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) امّ سلمه را داخل در «اهل‌بیت اصطلاحی» نفرمود؛ بلکه به او به خیر بشارت داد، این‌گونه روایات، قابل قبول نیستند. افزون بر این، اگر امّ سلمه نیز از اهل‌بیت اصطلاحی بود، چرا از ابتدا پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) او را نیز داخل کسا ننمود، بلکه در پاسخ سؤال وی (که خود نشان می‌دهد پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در عمل، وی را اهل‌بیت ندانسته)، او را نیز ملحق به آنان نموده؟ حتی بر فرض صحّت و صدور این روایات، چه بسا امّ سلمه سوال خود را تکرار کرده باشد. بر این اساس، معنای تصدیق پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم) در این باره، آن است که امّ سلمه از «اهل‌بیت»، به معنای لغوی آن است و نه معنای اصطلاحی مورد نظر در آیه تطهیر.

پانویس[ویرایش]
 
۱. ر.ک:آلوسی، شهاب‌الدین، تفسیر الآلوسی، ج۱۱، ص۱۹۶.    
۲. طبرانی، سلیمان بن احمد، المعجم الکبیر، ج۲۳، ص۳۵۷.    
۳. بیهقی، ابو‌بکر، السنن الکبری، ج۲، ص۲۱۴.    
۴. ر.ک:حاکم حسکانی، عبیدالله بن عبدالله، شواهد التنزیل لقواعد التفضیل، ج۲، ص۹۴، ح۷۱۹.    
۵. ر.ک:حاکم حسکانی، عبیدالله بن عبدالله، شواهد التنزیل لقواعد التفضیل، ص۱۱۰، ح۷۴۱.    


منبع[ویرایش]

سایت‌ حدیث‌نت، برگرفته از مقاله «ام سلمه» تاریخ بازیابی ۱۳۹۶/۱۰/۲۳.    جعبه‌ابزار