ازدواج زن شیعه با مرد سنیذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: ازدواج ، شیعه ، سنی
پرسش:آیا ازدواج زن شیعه و مرد سنی صحیح است؟
پاسخ:ازدواج با سنی که ناصبی (دشمن اهل بیت علیهم‌السلام) نباشد، از نظر فقهی و شرعی اشکالی ندارد.


حکم شرعی[ویرایش]

اگر مرد شیعی با زن سنی ازدواج کند، اشکالی ندارد و اگر زن شیعی با مرد سنی ازدواج کند، خلاف احتیاط است. حضرت امام خمینی (رحمة‌الله‌علیه) می‌فرماید:«تإ آن‌جا که ممکن باشد، این احتیاط ترک نشود». [۱]
یعنی زن شیعی سعی کند با مرد سنی ازدَواج نکند چون غالبا زنان تابع شوهران هستند و زن، خواه ناخواه تحت تأثیر شوهر قرار می‌گیرد یا اگر اختلافاتی پیش ‌آید، ممکن است فرزندان به روش پدر بیشتر تمایل پیدا ‌کنند. نقش پدر و مادر در تربیت فرزند، بسیار است. بنابراین اگر زن شیعه مذهب ، با مرد سنی ازدواج نکند بهتر است.

از نظر روانشناسی[ویرایش]

از نظر تربیتی و اجتماعی چون مبنای ازدواج بر ارتباط عمیق و گسترده میان زنان و مردان بنیان نهاده می شود، ازدواج دو شخص با دو عقیده مخالف با هم، دشوار است و غالبا مشکلات رفتاری را نیز به دنبال دارد. مگر این که نکات مثبت دو زوج، بسیار باشد که بتوانند با هم زندگی خوب و آرامی داشته باشند.

← اهمیّت کفویّت در ازدواج
یکی از مراحل مهمّ و سرنوشت ساز در زندگی آدمی، مرحله انتخاب همسر است؛ زیرا انسان در این مرحله، شریک زندگی و همدم غم‌ها و شادی‌هایش را برمی‌گزیند؛ لذا جا دارد که در انتخاب همسر، دقّت کافی شود. یکی از چیزهایی که در گزینش همسر لازم است مورد توجّه قرار گیرد، موضوع کفو و هم شأن بودن است. در روایات است که رسول خدا صلوات‌الله‌علیه فرمود: با افراد هم شأن ازدواج کنید. [۲]
بیش از صد مورد تحقیق، نشان داده است که اگر افراد با کسانی ازدواج کنند که هم شأن و همسان هستند، امر زندگی آسان‌تر می‌گذرد. بسیاری از اختلافات بین زن و مرد، به خاطر هم شأن نبودن آنان است.

کفویّت در اسلام[ویرایش]

تکیه اساسی اسلام در کفو و هم شأن بودن، روی مسأله ایمان و اعتقاد است. همسر را باید در چارچوب اعتقاد به مذهب و مکتب مورد قبول خود، جست و جو کرد، تا سنخیت و تجانس و امکان جلب و جذب باشد.

نتیجه[ویرایش]

بنابراین، امکان موفقیت در زندگی زناشویی کسانی که از نظر اعتقادی اختلاف دارند، کم است و ازدواج زن شیعه با مرد سنّی، صلاح نیست.

پانویس[ویرایش]
 
۱. تحریر الوسیله، ج ۲، ص ۲۸۶، مسئله ۸.    
۲. کافی، کلینی، ج ۵، ص ۳۳۲، دارالکتب الاسلامیة.    


منبع[ویرایش]

پایگاه شهر سوال مرکز ملی پاسخگویی به سوالات شرعی    


رده‌های این صفحه : جوانان | ازدواج
جعبه‌ابزار