ازدواج حضرت علی اکبرذخیره مقاله با فرمت پی دی افکلید واژه: علی اکبر، عاشورا، ازدواج
پرسش: آیا حضرت علی اکبر در روز عاشورا ازدواج کرد؟ این درست است که امام حسین علیه السلام روز عاشورا چندین خطبه عقد خوانده است؟
پاسخ:این موضوع -که علی اکبر در روز عاشورا ازدواج کرد- صحت ندارد؛ هیچ کس نقل نکرده است.


ازدواج های روز عاشورا[ویرایش]

این موضوع -که علی اکبر در روز عاشورا ازدواج کرد- صحت ندارد؛ هیچ کس نقل نکرده و آن چه برخی نقل کرده اند، این است که: حضرت قاسم در کربلا ازدواج کرد که آن هم در کتاب های معتبر نیامده و در کتاب روضه الشهداء ملا حسین کاشفی ذکر شده که اعتباری ندارد .

← ازدواج حضرت قاسم(س)
شیخ عباس قمی می نویسد كه:
قصّه دامادى جناب قاسم علیه السّلام در كربلا و تزويج او فاطمه بنت الحسين عليه السّلام را، صحّت ندارد ؛ چه آنكه در كتب معتبره به نظر نرسيده و بعلاوه آن كه حضرت امام حسين عليه السّلام را دو دختر بوده -چنان كه در كتب معتبره ذكر شده - يكى سكينه كه شيخ طبرسى فرموده : سيّد الشّهداء عليه السّلام او را به عبداللّه تزويج كرده بود و پيش از آنكه زفاف حاصل شود، عبداللّه شهيد گرديد. و ديگر فاطمه كه زوجه حسن مُثَنّى بوده كه در كربلا حاضر بود و اگر استناداً به اخبار غير معتبره گفته شود كه جناب امام حسین علیه السّلام را فاطمه‌ي ديگري بوده، گوييم كه او فاطمه صغری است و در مدینه بوده و او را نمي توان با قاسم بن حسن عليهماالسّلام عقد بست و اللّه تعالى العالم .
حاج ميرزا حسين نورى - نَوَّرَ اللّه مَرْقَدَهُ- در كتاب (لؤ لؤ و مرجان ) فرموده:
به مقتضاى تمام كتب معتمده سالفه مؤلّفه در فنّ حديث و اَنساب و سِير نتوان براى حضرت سیّد الشّهداء عليه السّلام دختر قابل تزويج بى شوهرى پيدا كرد كه اين قضيه قطع نظر از صحّت و سقم آن به حسب نقل وقوعش ممكن باشد. [۱]

نتیجه[ویرایش]

بنا بر این امام حسین (ع) در روز عاشورا هیچ خطبه‌ي عقدی نخوانده است .


پانویس[ویرایش]
 
۱. منتهی الامال ، ج ۱ ، ص ۷۰۰ ، شیخ عباس قمی ، قم ، انشارات هجرت ،۱۳۷۸ ، چاپ سیزدهم


منبع[ویرایش]
سایت مرکز ملی پاسخگویی به سوالات دینی    


جعبه‌ابزار